«Галицький кореспондент» розмірковує над тим, як зміниться український баскетбол після того, як Федерацію баскетболу України очолив одіозний бізнесмен і політик Михайло Бродський.
Минулого тижня в українському баскетболі відбулася знакова подія: вперше за вісім років у Федерації баскетболу України змінився керівник. Олександра Волкова на цій посаді замінив Михайло Бродський – відомий в Україні політик, бізнесмен і баскетбольний функціонер. Перемогу Бродського на виборах президента Федерації баскетболу не можна назвати сенсаційною, але в той же час такий поворот подій не виглядав очевидним.
На звітно-виборчій конференції ФБУ за Бродського віддали свої голоси 14 делегатів. В іншого кандидата – Валерія Кондратьєва – 10 голосів. Попередній очільник федерації, олімпійський чемпіон Олександр Волков зняв свою кандидатуру за декілька годин до голосування. Відтепер легендарний гравець стане почесним президентом ФБУ. Першим віце-президентом федерації обрано Михайла Згуровського, віце-президентами – Заурбека Хромаєва та Валерія Горбатка, генеральним секретарем – Володимира Драбіковського. Цікаво, що 1992 року Бродський заснував київський баскетбольний клуб «Денді-баскет», якій двічі здобував срібні медалі чемпіонату України. З 2004-го він є співвласником «Черкаських Мавп». Відтак до баскетболу новообраний керманич ФБУ все ж має певне відношення.
«Мене вибрали, я отримав вотум довіри, і я впевнений, що виправдаю його. Я 25 років працюю в цій сфері, і ми всі разом зробимо все, щоб український баскетбол не тільки не помер, а ще й розвивався, щоб наші діти грали, студенти грали, вся країна грала і любила цей вид спорту. Це другий вид спорту в Україні», – прокоментував своє призначення 56-річний Михайло Бродський.
За його словами, вже незабаром відбудуться неминучі зміни як у роботі Федерації баскетболу України, так і в стратегії розвитку цього виду спорту. «Ми будемо робити наголос на студентський баскетбол. Це соціальний вид спорту, і нам потрібно, щоб, як в Америці, у кожному університеті була студентська команда. Щоб були зональні, регіональні та всеукраїнські змагання. Щоб діти хотіли потрапити у студентські команди, щоб у них була стипендія, щоб це було престижно», – зазначив функціонер.
Тим не менше, одним з головних аспектів роботи перенавантаженої ФБУ є виведення з кризи вітчизняної Суперліги, яка в останні роки відверто здала позиції. «Ми зробимо все, щоб не втратити жодну з команд чемпіонату. Будемо розмовляти з власниками, зі спонсорами клубів. Я маю ідеї щодо Суперліги. У мене впродовж 20 років добрі стосунки з Ігорем Коломойським. І я по-іншому бачу його меценатство в українському баскетболі. Я вважаю, що клуби, яким він допомагає, повинні бути акціонерними. Він повинен давати якусь суму, а решту вони мають шукати самі», – переконаний Бродський, згадавши «незлим тихим» і про клубів-боржників Суперліги, до яких належить івано-франківська «Говерла».
У цьому питанні Бродський налаштований дуже категорично: «Клуби, які залишилися боржниками за підсумками минулого сезону, не мають права заявлятися на наступний чемпіонат. Це рішення переглядатися не буде. А що робити з боргами Суперліги, яка винна, наприклад, суддям 160 тисяч гривень зарплати? Можливо, порахуємо, скільки є загальних боргів, і, може, зменшимо цю суму. Крім того, завжди є певна несправедливість, коли списують борги неплатників, стосовно тих, що платив чесно. Якщо ми говоримо про Революцію гідності, то будемо виходити з принципів справедливості. Ці клуби платили чесно, а тепер стануть потерпілими? Ні, звичайно. Хлопці, я не подарунок».
Власне, що це означає для «Говерли»? Нічого доброго. Враховуючи сумні фінансові реалії та борги прикарпатського клубу, шанси побачити в Івано-Франківську баскетбол найвищого рівня дуже мізерні. Звісно ж, багато буде залежати від рішення олігарха Ігоря Коломойського. Втім, схоже на те, що український баскетбол співвласнику групи «Приват» вже не цікавий. Власне, тут на ситуацію може вплинути союз Михайла Бродського з вищезгаданим мільярдером.
Між іншим, першою «жертвою» обрання Михайла Бродського на посаду президента ФБУ став американський фахівець Майк Фрателло, який пішов з поста головного тренера збірної України. Саме з його іменем пов’язані головні успіхи в історії українського баскетболу. На зміну йому є три українських кандидати. Це тренер студентської збірної України Денис Журавльов, який працював у штабі Фрателло, головний тренер “Говерли” Євген Мурзін і наставник “Ферро-ЗНТУ” Кирило Большаков.
Коментуючи можливість підписання контракту з іноземним тренером, Бродський зауважив, що якщо ФБУ і піде на такий крок, то це буде тільки тренер зі штабу Фрателло. За чотири роки роботи зі збірною України Майк Фрателло працював з командою на двох Євробаскетах, а також на чемпіонаті світу. Проривом нашої національної команди під керівництвом американського коуча став чемпіонат Європи-2013, коли “синьо-жовті” посіли 6-те місце і кваліфікувалися на чемпіонат світу.
Тарас ЛЮТИЙ
До теми…
Чи світить Україні Євробаскет-2017?
Шансів на повноцінне проведення Євробаскету-2017 Україна практично не має, проте Федерація баскетболу України спробує провести в нашій країні хоча б частину турніру. Власне, ФБУ проситиме в ФІБА-Європа, щоб Україна прийняла один з секстетів під час групового раунду турніру за прикладом Євробаскету-2015, до організації якого долучились чотири країни. При цьому, якщо в ФІБА-Європа підуть на таке рішення, то містом-господарем Євробаскету-2017 від України буде тільки Київ. Матчі при цьому пройдуть у Палаці спорту.