Мукачівський «котел»

  • Силове протистояння на Закарпатті з людськими жертвами спричинила не просто контрабанда, а дефіцит справедливості в суспільстві.

    Війна триває на сході, а вибухнуло на заході. У благодатному Закарпатті, яке десятиліттями варилося у власному соку під кришкою місцевих особливостей. Чи не через це тепер зірвало не тільки кришку, але й рве дах?.. Таємне життя закарпатських «еліт» стає явним для всієї України. Шкода, що до вирішення цієї проблеми в нової української влади руки не дійшли, поки грім не вдарив. А ще більше шкода, що влада, як видається, прагне просто придушити конфлікт, не ліквідувавши його причини…

     

    11 липня, безумовно, увійде в історію України. Або як дата, з якої розпочалося кардинальне очищення авгієвих конюшень української влади, або як точка повернення до старих часів.

    У суботу близько полудня на території спорткомплексу «Антарес» у Мукачеві зчинилася стрілянина між представниками «Правого сектора» і групою осіб з оточення народного депутата від «Опозиційного блоку» Михайла Ланьо. Пізніше у протистояння втрутились силові органи, а озброєні члени «Правого сектора» забарикадувалися в селі Лавки поблизу Мукачева.

    Внаслідок перестрілки бійців «Правого сектора» з охороною нардепа Ланьо та працівниками міліції троє людей (двоє з «ПС» і один цивільний) загинули, четверо цивільних, шість правоохоронців та четверо бійців «ПС» були поранені. Також були знищені принаймні два міліцейських автомобілі.

    Для розслідування подій у Мукачеві генпрокурор Віктор Шокін створив слідчо-оперативну групу з представників прокуратури, СБУ та МВС і взяв хід розслідування під особистий контроль. Прокуратура Закарпатської області порушила кримінальну справу за створення злочинної організації та терористичний акт.

    У неділю стали з’являтися повідомлення про переміщення військової броньованої техніки в бік Мукачева. Але обіцяного силовиками штурму не сталося і заблокованим бійцям «ПС» нібито вдалося відійти з села гірським хребтом у бік Перечинського району.

    Тим часом Україною прокотилася хвиля протестних акцій «Правого сектора». Крім того, «ПС» почав створювати на дорогах блок-пости, щоби завадити перекиданню військової техніки на Закарпаття. Провід цього військово-політичного руху в суботньому зверненні до українського народу розповів, що «ПС» протистояв закарпатським бандитам на чолі з депутатом Ланьо, та закликав українців «підтримати справедливість у цей нелегкий час».      

     

    Кров людська за цигарки?

    За словами відомого журналіста, народного депутата від БПП Мустафи Найєма, який якимось чином саме в той день опинився в Мукачеві, між представниками «ПС» і Ланьо повинна була відбутися «стрілка». «Представники «Правого сектора» прибули на чотирьох джипах, всього 21 чоловік. Підійшли до воріт, охоронця попросили викликати Михайла Ланьо. Після перепалки охоронцеві вистрілили в голову. Зараз він у комі і перебуває в реанімації. Приблизно о 13.20 на черговий номер 102 надійшло повідомлення, що люди в камуфляжі перекрили вулицю Лермонтова. На місце прибув начальник міліції міста Віталій Шимоняк. У ході переговорів йому поставили ультиматум здати зброю. Коли начальник відмовився, почалася стрілянина – представники «Правого сектора» стріляли в повітря, вибухнула димова шашка. Джипи протаранили міліцейський УАЗ, і почалася гонитва», – написав нардеп у «Фейсбуку».

    Крім того, Найєм, посилаючись на інформацію від місцевих жителів, повідомив, що причиною збройного інциденту став переділ ринку контрабанди цигарок.

    Позафракційний народний депутат Віктор Балога, якого ще називають «господарем Закарпаття», в інтерв’ю одному з телеканалів заявив, що у нього «склалося враження, що було завдання зловити в пастку і Ланьо, і «Правий сектор» і знищити останніх», але «щось пішло не за планом».

    Балога, який в суботу оперативно прибув до міста і виступив перемовником між владою і «Правим сектором», заявив, що заблоковані бійці готові скласти зброю, якщо накаже Дмитро Ярош. Але Ярош, який наступного дня прилетів на Закарпаття, як видно, нічого подібного не наказав. Більше того, він заявив, що зброя їм на Закарпатті потрібна, щоб захищатися від бандитів.

    Журналіст Юрій Бутусов на своїй сторінці у «Фейсбуці» цитує слова Яроша: «Бійці використовували зброю тільки тому, що організували на кордоні блокаду контрабандних потоків і отримували погрози від місцевої мафії. Закони України тут не діють, тому без зброї розмовляти з мафіозі – це занадто небезпечно».

     

    Бандитизм і не інакше

    Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков оперативно охарактеризував конфлікт як напад банди на цивільний об’єкт.

    А президент України Петро Порошенко у понеділок на засіданні Воєнного кабінету РНБО наголосив, що намагання дестабілізувати ситуацію під час війни є потужним ударом по обороні країни.

    «Це дискредитація справжніх патріотів України. Жодна політична сила не повинна і не буде мати жодних озброєних осередків. Жодна політична організація не має права заводити банальні кримінальні угрупування», – заявив глава держави. Порошенко підкреслив, що МВС, СБУ та інші правоохоронні органи мають виконати свій обов’язок та роззброїти всі незаконні збройні формування.

    «На мою думку, жодна ідеологія, політичні гасла чи заклики до патріотизму не можуть виправдати насильства, незаконного використання зброї, непокору правоохоронним органам і державним інститутам. Події, що відбуваються в Мукачеві, не можна кваліфікувати інакше, як бандитизм», – заявив, у свою чергу, голова Верховної Ради Володимир Гройсман.

     

    Питання справедливості

    Конфлікт на Закарпатті, який значною мірою спричинений тим,  що досі ніхто не намагався зруйнувати систему в регіоні, інтегральним чинником якої була контрабанда, засвідчив, що влада повинна не лише наводити лад, але й не зволікати з реформами.

    Так вважає політолог Вікторія Подгорна. В інтерв’ю «Радіо Свобода» вона заявила, що політики, перш за все від «Блоку Петра Порошенка», не бачать системного питання, яке постало ще з часів Врадіївки 2013 року, – питання справедливості. «На жаль, це питання не вирішується. Це матиме серйозні наслідки, бо суспільство не отримало після революції та зміни влади хоча б якогось покращення», – сказала вона.

  • «Я не кажу, що «Правий сектор» діє правильно, але він порушує ті питання, які на язиках і в думках людей. Він транслює в дуже різкій формі те, що думають люди», – сказала вона. Утримати ситуацію такими методами, якими користувалася попередня влада, на її думку, вже не вийде – потрібно змінювати філософію. А інакше «ми взагалі можемо втратити державу».

     

    Мисливець Йовбак

    Але старі методи, якими діє влада, яскраво проявилися хоча б і на прикладі заяв міліцейської прес-служби, коли МВС намагалося пояснити суспільству, хто ж ті озброєні люди у спортивних костюмах поруч з міліціонерами.

    Прес-секретар МВС Артем Шевченко спершу написав у «Фейсбуці», що «ті особи зі зброєю, але в цивільному одязі, яких продемонстрували на відео «Радіо Свобода» і «Reuters», – це працівники міліції, які були підняті по тривозі і які не встигли переодягнутися у формений одяг». А вже через кілька годин він уточнив, що озброєний чоловік у штатському, якого запам’ятали журналісти поруч зі співробітниками міліції, – то мисливець, що випадково проїжджав мимо і за власною ініціативою приєднався до міліціонерів.

    «Щоб остаточно зняти всі інсинуації відносно тієї людини в спортивних штанях і камуфляжній куртці зі зброєю. Саме він – не співробітник МВС, його звуть Йовбак Микола Миколайович. Він – мисливець, 1972 року народження, має зареєстрований легально мисливський карабін «Форт 205», дозвіл дійсний до 2017», – написав Шевченко в соцмережі.

    «Проїжджаючи повз озброєних міліціонерів вже після перестрілки, він зупинився за власною ініціативою і приєднався до співробітників міліції. Саме в цей час його зняли на відео. Невдовзі міліціонери змусили його заховати зброю і покинути місце події», – додав він.

     

    Всі – у відставку

    Словом, як і кожна сучасна війна, мукачівська теж супроводжується потужною інформаційною складовою. За ці дні з’явилася маса інформації, яку можна вважати фейковою. І що батальйони ДУК «Правий сектор» покидають зону АТО, і що переслідуванні бійці «ПС» на Закарпатті взяли в заручники чи то 6-річного хлопчика, чи шестикласника, і що керівник «ПС» на Закарпатті – це, зрозуміло, колишній міліціонер, якого звільнили за службову невідповідність…

    Єдине, чого ми поки що не побачили, – це широкого жесту, який голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, генерал міліції Геннадій Москаль порадив зробити всьому начальству Закарпаття – керівництву обласних УМВС, СБУ, прокуратури, митниці та прикордонників, включаючи ОДА: піти у відставку добровільно, не чекаючи рішення президента або РНБО.

    «Не секрет, що 70% наркотрафіку в Україні йде саме через Закарпаття. З України вони везуть сигарети і нелегальних працівників, в Україну – наркотики. Для перевезення через кордон використовують все, що тільки можна – від коней до керованих літаків-коптерів. Про контрабанду в Закарпатті знали всі: від влади в Києві до останнього мукачівського дільничного. Всіх все влаштовувало? Ну, ось ми і отримали…», – заявив Геннадій Москаль.

    «Всі народні депутати від Закарпаття повинні скласти мандати, вони теж всі знали – це м’яко кажучи. Не можна, прикриваючись депутатським значком, вирішувати свої сімейні та господарські справи», – додав він.

    Свого часу Москаль очолював закарпатську міліцію і, очевидно, знає, про що говорить.

    Останнє слово

    «Правий сектор» діятиме «по-іншому», якщо цей конфлікт не буде вирішений  політично.

    «Ми сподіваємося, що політичне керівництво країни піде на політичне вирішення цього конфлікту. Ми чекаємо відповіді від держави, якщо держава нам не відповість, то будемо діяти по-іншому», – заявив прес-секретар «ПС» Артем Скоропадський в ефірі телеканалу «112 Україна». Він також підкреслив, що «ПС» не прагне до того, щоб на території країни був «внутрішній конфлікт».

    Тим не менше, провід ВПР «ПС» вимагає негайного публічного арешту депутата Ланьо та всіх винних в убивстві патріотів.

    Полк «Азов» підтримав вимоги «ПС» та запропонував задля забезпечення неупередженого та об’єктивного розслідування негайно зняти депутатську недоторканість з Михайла Ланьо і Віктора Балоги «як головних винуватців конфлікту».

    Разом з тим «Азов» підкреслив «неприпустимість внутрішнього протистояння в країні, яка веде важку війну з потужним супротивником». «Українське суспільство повинно бути мобілізованим і консолідованим і протидіяти всіма силами відкриттю вторинних фронтів всередині країни. За це відповідальність лежить як на владі, так і на патріотичній громадськості. Місце патріотів зі зброєю – на сході», – сказано в їхній заяві.

    Батальйон «Донбас» засудив внутрішню політику держави та закликав до «негайного припинення всіх спроб вирішити ситуацію в Мукачеві силовим шляхом». «Відкриття вогню на ураження ми будемо вважати провокацією посібників Кремля, спробою замести сліди і злочином проти народу України», – наголошується в заяві батальйону. «Донбас» також висловив готовність делегувати своїх представників для переговорів з бійцями «ПС».

    Тарас ТКАЧУК

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!