В години-пік не вмирати!

  • Затори
    Водій машини „швидкої допомоги” люто тиснув на клаксон. Той відчайдушно ревів, але не міг розсунути чергу авт на перехресті Вовчинецька — Сагайдачного — Деповська. Автомобілі, підтискаючи один одного, збилися в таку щільну купу, що якби хтось і хотів, однак не міг вирватися із затору. „Корок” розсмоктався хвилин за десять. „Швидка” таки прорвалася — за п’ять. Далі на виклик машина з лікарями йшла вже з увімкненою  сиреною…
    Цього разу йшлося про гіпертонічний криз і хворий дочекався допомоги. А якби інфаркт? Удар струму? Ніж у грудях? Дороги є головною причиною того, що „швидка” у Франківську запізнюється на виклики. Затори, ями й розбите покриття плюс порушення правил дорожнього руху — через ці обставини вмирають люди.

    Критичний час

    „Швидка допомога” у Франківську запізнюється фактично на кожен четвертий виклик. За нормативами Міністерства охорони здоров’я, лікарі служби „03” мали би діставатися до хворих за 15 хвилин. Спробуйте промчати з Вовчинецької, де знаходиться перша підстанція „швидкої”, у Микитинці. Чи з Січових Стрільців, де міститься друга підстанція, — в Хриплин (третя підстанція „швидкої” розташовується на Мазепи). Вкладетеся в час, якщо „проскочите” між десятою і дванадцятою ранку, чи другою і четвертою дня. Натомість у години пік — з восьмої до десятої ранку та з п’ятої до восьмої вечора, коли в місті розгортається справжня війна за місце на дорозі, — відстані долаються вдвічі довше. Навіть із ввімкнутою сиреною „швидка” мусить сунутися рядами машин, які в свою чергу пропихаються попри авто, що припарковані уздовж тротуарів. Борони нас Боже в цей час доби раптово захворіти.
    Всілякі критичні стани варто відкласти ще й тому, що транспортний час пік співпадає з піком викликів „швидкої допомоги”. З шостої до дев’ятої ранку і з шостої до восьмої вечора диспетчер приймає основну кількість дзвінків — по кілька десятків на годину. Викликів надходить більше, ніж є на чергуванні бригад (зазвичай 19 бригад „швидкої” за добу виконують 250-300 викликів, і третина з них припадає саме на „години пік”). Головна проблема в цей час — те, що немає вільних карет „швидкої допомоги”. Тож ті, що є, мусять пересуватися містом максимально швидко.
     
    Дай дорогу дурневі

    Проблемою, через яку „швидка” втрачає час, є й якість доріг, повідомив головний лікар міської служби „швидкої допомоги” Ігор Ковалюк. Безглузда ситуація, коли лік іде на хвилини, а допомога запізнюється через те, що двадцять кілометрів на годину — гранична швидкість пересування вулицями. Ідеться, до прикладу, про Хриплинську, Сорохтея, Сахарова, Берегову, Княгинин, Крайківського — яма на ямі, вибоїна на вибоїні. Список можна продовжити.
    Додайте до всього цього порушення правил дорожнього руху, що з ними стикаються водії автомобілів служби „03”. „Їздимо за правилом трьох „Д”, — каже пан Ковалюк. — Правило звучить так: дай дорогу дурневі. І доводиться давати…” Трохи більше року тому в автомобіль „швидкої допомоги”, який мчав на виклик, врізався кросовер. Підпилий водій не звільнив дорогу. В ДТП загинула лікар. Маючи такий досвід, працівники служби „03” змушені поступатися „д” за кермом. А це також зайві хвилини, яких може забракнути недужому.

    Ближче до хворих

    Віднедавна „швидка” виховує водіїв. По кілька днів на місяць її машини з увімкнутими проблисковими маячками їздять на виклики у супроводі ДАІ. Хто з водіїв не реагує на сирену, має справу з міліцією і платить штраф. Акція „Пропусти автомобіль „швидкої допомоги”, як повідомили в прес-службі ДАІ УМВС в області, періодично буде проводитися й надалі.
    Якщо „людський фактор” ще якось можна скорегувати, то недолуга транспортна інфраструктура міста найближчим часом залишиться без змін. В таких умовах, уважають медики, варто переглянути розташування підстанцій „швидкої”. Теперішня система склалася в середині 1990-х років. Відтоді місто виросло, поширилося ще на кілька сіл, з’явилися нові мікрорайони. „Немає сенсу утримувати в центральній частині міста дві підстанції, — вважає пан Ковалюк. — Ми пропонували перенести одну з них в район Європейської площі. Там добра транспортна розв’язка, є можливість вибирати шлях і оминати місця постійних заторів. Та на жаль…” На жаль, пертурбація не відбулася через брак коштів. Тепер адміністрація „швидкої” знову готує програму модернізації служби, яка передовсім полягає в зміні місця розташування підстанцій — це дозволить медикам працювати більш якісно, зокрема уникати запізнень.
    Ініціатива керівництва служби „03” знайшла підтримку у головного лікаря міста. „Підстанції „швидкої” мусять бути в кожному мікрорайоні, — вважає головлікар Тарас Масляк. — Ми переконалися в цьому під час повені. Тоді дві машини в автономному режимі працювали на базі обласної клінічної лікарні — обслуговували „відрізаний” водою мікрорайон Пасічна”. Програма з умовною назвою „Доступність „швидкої допомоги” мешканцями віддалених районів міста”, за словами пана Масляка, вже обговорювалася з міським головою і за підтримки депутатського корпусу міської ради мала би бути втілена впродовж наступних двох років. „Виїзд до 10-15 хвилин на всі виклики без винятку, якщо я залишуся керівником і матиму сприяння міської влади”, — заявив пан Масляк. Голосно і амбіційно? Отож. Ловіть на слові. І тимчасом не хворійте в час пік.

    Наталія КУШНІРЕНКО

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!

    One thought on “В години-пік не вмирати!

    1. Водіїїв, які умисно не поступаються кареті швидкої допомоги з увімненими проблисковими маячками і сиреною, потрібно позбавляти посвідчення водія назавжди. Таке часто буває на повроті на обласну лікарню, що на перехресті вул. Галицька-Тролейбусна. Прошу поставити там відеокамеру, для фіксування порушень ПДР.

    Comments are closed.