Правильне харчування рекомендоване при багатьох захворюваннях, так само, як і без них. Однак при цукровому діабеті правильне харчування є самостійним методом лікування і відіграє не меншу роль, ніж цукрознижувальні препарати чи інсулін.
Варто пам’ятати, що на підвищення рівня цукру у крові впливають такі чинники: кількість і вид вуглеводів у продукті; час прийняття їжі – чим повільніше відбувається процес прийняття їжі, тим менш інтенсивно підвищується цукор; вміст у страві білків і жирів, що утворюють з вуглеводами складні комплекси, в результаті чого вуглеводи всмоктуються повільніше; хвороба; алкоголь. В основному на підвищення рівня цукру в крові впливають вуглеводи. Кількість вуглеводів як основного енергетичного матеріалу повинна становити 50% від добового калоражу, а кількість білків і жирів – відповідно, 20% і 30%.
Хворим на цукровий діабет потрібно самостійно визначати, скільки енергії вони повинні одержувати щодня з їжею, розподіляти її між основними харчовими речовинами. Для зручності заміни одних продуктів у раціоні іншими кожен продукт перераховується у хлібні одиниці. Одна хлібна одиниця містить 12 грам вуглеводів. Середня добова потреба дорослої людини складає 17-20 хлібних одиниць.
Меню хворого розраховується за хлібними одиницями залежно від трудової діяльності людини. Для людини з цукровим діабетом є 3 основних прийоми їжі (сніданок, обід, вечеря) і 3 додаткових (другий сніданок, полуденок, пізня вечеря). Овочі і фрукти повинні бути обов’язковим компонентом раціону хворого на цукровий діабет і вживатися щодня. Вони містять мало вуглеводів і багаті на вітаміни, харчову клітковину, малокалорійні. Всі овочі, фрукти і ягоди за вмістом вуглеводів можна розділити на 3 групи:
Першу групу складають овочі, фрукти та ягоди, які у 100 г містять менше 5 г вуглеводів: помідори, огірки, капуста, баклажани, салат, кабачки, редис, несолодкі яблука. Дозволяється вживати не більше 800 г на день.
Другу групу складають овочі й фрукти, у 100 г яких міститься від 5 до 10 г вуглеводів: морква, цибуля, буряк, лимон, апельсин, полуниця, смородина, малина. Дозволяється вживати не більше 200 г на день.
Третю групу складають овочі й фрукти, у 100 г яких міститься більше 10 г вуглеводів: картопля, горошок, боби, сушені гриби, банани, дині, виноград, сухофрукти, персики, солодкі сорти яблук. Ці продукти треба вживати якомога рідше.
Крупа. Найкраще вживати гречану, вівсяну, перлову.
Хліб. Переважно житній або хліб з додаванням висівок. Дозволяються також сухарі, нездобне печиво в обмеженій кількості.
М’ясо. Нежирні сорти м’яса: курка, кролик, яловичина. Переважно відварені. Риба рекомендується нежирна: хек, тріска, щука, короп, судак.
Яйця курячі. 1 шт. на день.
Молоко. Дозволяється молоко, кисляк, нежирний кефір, сир, нежирна сметана.
Взаємозамінні продукти:
100 г м’яса = 120 г риби = 3 курячі яйця = 130 г творогу = 70 г твердого сиру = 500 г молока.
Жири. Дозволяється оливкова, соняшникова, кукурудзяна олії, 25-30 г вершкового масла на добу. Не варто використовувати свинячий, яловичий жири, а також продукти, що містять холестерин (мозок, печінка, жовтки).
Зупи. Рекомендуються переважно овочеві на слабких м’ясному, грибному, рибному бульйонах. Дозволяються вегетаріанські борщі.
Напої. Дозволяються несолодкий чай, кава з молоком, натуральні фруктово-ягідні соки з кисло-солодких ягід без додавання цукру (фреші або компоти без цукру), томатний сік, мінеральні води, настій або відвар плодів шипшини. Сиропи, солодкі соки, солодкі газовані напої протипоказані.
Вживання алкоголю має бути помірним. Слід розрізняти напої, що містять багато цукру (лікер, солодкі вина), і ті, які майже не містять цукру, – сухі вина, коньяк, віскі, горілка – останні здатні сильно знизити рівень цукру в крові.
Зараз фахівці відмовляються від використання діабетичних продуктів. Мова йде про цукерки та сухе печиво, у яких глюкоза замінена фруктозою і сорбітом. Немає доказів, що фруктоза більш корисна для діабетиків, ніж сахароза, а стосовно обміну речовин вона може мати більш згубні наслідки. Слід обмежити також вживання цукрозамінників.
Підготувала Вікторія ЯКОВИНА,
лікар-ендокринолог ОКЛ
молодець) великий молодець!