Прикарпатська тенісистка Христина Антонійчук, яка входить до числа двохсот найкращих у світі, стала першою з українських спортсменів у поточному році, хто упіймався на вживанні допінгу. Проба, взята у неї на турнірі “Mexican Open” у Мексиці, дала позитивний результат, за що 19-річну уродженку Коломиї відлучили від спорту на 14 місяців.
Цього року Христина Антонійчук встигла стати переможницею змагань у парному розряді на турнірі ITF у Намангані, Узбекистан. А на Відкритому чемпіонаті Австралії-2010 прикарпатська тенісистка у першому колі кваліфікації сенсаційно здолала шосту ракетку турніру Аранту Рус з Нідерландів. Разом із тим коломиянка також встигла з перемінним успіхом виступити на турнірах у Колумбії (Багота та Калі) і Мексиці (Монтерей). Злощасну допінг-пробу, до речі, першу в кар’єрі перспективної тенісистки, взяли в Америці, де і виявили в її організмі фуросемід. Це сечогінний препарат, який заборонений у спорті, оскільки виводить допінг.
Незнання відповідальності не знімає
Представникам Міжнародної федерації тенісу (ITF) Антонійчук пояснила це так: вже два роки у неї певні проблеми зі здоров’ям. На початку року відбулося загострення, і лікар прописав їй фуросемід. Зі спортивними лікарями при цьому вона не проконсультувалася. Щоб зняти біль після тривалого перельоту в Мексику, Христина вжила препарат. Вона не знала, що він заборонений, тому не вписала у відповідну графу турнірної анкети. У ITF взяли до уваги недосвідченість Антонійчук і погодилися, що українка застосовувала заборонений препарат без злого наміру. При цьому, за правилами, тенісистка несе особисту відповідальність за вжиті препарати. Відтак коломиянку було дискваліфіковано на 14 місяців.
Лояльне покарання
«В тенісі зазвичай не так прискіпливо ставляться до допінг-контролю, як, скажімо, у легкій атлетиці чи велоспорті, але все ж таки час від часу вдаються до цього, – розповів «ГК» експерт із тенісу Владислав Сарабай. – І приклад з Антонійчук наглядно підтверджує, що не завжди тенісистам вдається уникнути проблем». Власне, Антонійчук могла б подати апеляцію на рішення ITF, але не стала. Міжнародна федерація і без того поставилася до Христини лояльно: за ті самі діуретики, до яких належить фуросемід, зазвичай дискваліфікують на термін від 18 до 24 місяців. Дискваліфікація триватиме до 21 квітня 2011 року, а всі результати Антонійчук з моменту взяття проби (22 лютого) анульовані, а з ними і призові турнірів у розмірі $4895.
Чи знаєте ви, що…
…чемпіон світу за версією WBC Віталій Кличко свого часу також ловився на допінгу. Було це у далекому 1996-му році. Будучи боксером-любителем, він начебто мав медичний припис до вживання «таблеток» – заліковував травму. Але йому не повірили і дискваліфікували, відсторонивши від участі в Олімпіаді в Атланті. Відтак замість старшого на Ігри поїхав молодший брат Володимир, який у підсумку став олімпійським чемпіоном.
Випадкові жертви
Прикладів таких випадкових жертв допінгу вистачає. Скажімо, веслувальниця Олена Олефіренко була у складі української четвірки, що взяла бронзову медаль на Олімпійських іграх в Афінах у 2004-му році. Але своєї нагороди дівчата не отримали. Поки екіпаж рухався до фінішу, фахівці WADA (Всесвітнє антидопінгове агентство) обробляли Оленину допінг-пробу. І знайшли заборонену речовину етаміван, який не був у чорному списку, але за своєю формулою нагадував інший заборонений препарат – доксопразм. Обоє містяться у звичайних ліках від застуди чи головного болю. Саме на головний біль скаржилася Олена перед стартом, коли прийшла до свого медика за ліками. І лікар зі щирим серцем видав їй цілковито легальний препарат. Але WADA не змінила свого рішення і віддала бронзові медалі австралійкам.
До теми…
Ігровики без контролю
Цікава ситуація складається з допінг-контролем у вітчизняних ігрових видах спорту. Справа в тому, що він здебільшого просто відсутній. За прикладами далеко ходити не треба: у міні-футболі чи баскетболі такого взагалі не практикується. За словами лікаря НФК «Ураган» Михайла Даньківа, контроль здійснюється самими медпрацівниками клубу, а гравці команди є ознайомлені зі всіма препаратами, які вважаються допінгом у міні-футболі. «За моєї пам’яті поки що не було такого, аби до нас на матчі приїжджала спеціальна апарат-програма, яка перевіряє на допінг. Звісно ж, такі перевірки потрібні, але відсутність високого рівня міні-футболу в Україні відверто не сприяє цьому», – розповів «ГК» Михайло Даньків. Схожу ситуацію можна спостерігати й у вітчизняному баскетболі чи футбольній першості серед команд Першої ліги. І тільки у Прем’єр-лізі цей процес більш-менш налагоджений, відтак практично у кожному турі будь-яка команда повинна бути готова до того, що її перевірять.
Найгучніші допінг-скандали в українському спорті:
1997 Олександр Багач (легка атлетика, штовхання ядра)
За свою спортивну кар’єру олімпійський призер Олександр Багач тричі не проходив допінг-контроль. Вперше – в 1989 році, ще під час виступів за збірну СРСР. А незадовго до Олімпіади-2000 в Олександра знайшли анаболіки, після чого провідного українського спортсмена було дискваліфіковано пожиттєво.
2000 Інеса Кравець (легка атлетика, потрійний стрибок)
Олімпійська чемпіонка 1996 року в потрійному стрибку, срібна олімпійська призерка 1992 року в стрибках у довжину Інеса Кравець за свою блискучу кар’єру мала два позитивних тести. Багаторазова призерка чемпіонатів Європи та світу, якій і досі належить світовий рекорд у потрійному стрибку, була дискваліфікована у 2000 році.
2004 Віта Павлиш (легка атлетика, штовхання ядра)
Українська штовхальниця ядра, чемпіонка світу Віта Павлиш за допінг була дискваліфікована двічі. Вдруге – пожиттєво, після знайденого в її організмі забороненого стероїду – станозололу. На час покарання Павлиш не мала рівних у секторі, очолюючи світовий рейтинг…
2005 Владислав Піскунов (легка атлетика, метання молота)
Чемпіон Європи та призер чемпіонату світу Владислав Піскунов був дискваліфікований пожиттєво за другий позитивний тест у віці 27 років. У пробі, взятій у спортсмена на чемпіонаті світу-2005 у Фінляндії, був виявлений стероїд дросталон.
2008 Людмила Блонська (легка атлетика, семиборство)
Один із найгучніших допінг-скандалів за участю українських спортсменів належить найкращій багатоборці планети 2007 року Людмилі Блонській, яка була позбавлена срібної нагороди Олімпіади-2008 за вживання допінгу безпосередньо після завершення пекінських Ігор. Відтак, одержавши друге покарання у кар’єрі (перше було 2003-го), Блонська не змогла уникнути пожиттєвої дискваліфікації.
Підготував Андрій МЕНІВ