Щоб не отруїтися грибами, краще їх взагалі не збирати і не вживати, безапеляційно рекомендує МОЗ. Кореспондент «ГК» дізнавалася, чи існують способи визначити отруйність грибів у домашніх умовах та як розпізнати отруєння блідою поганкою.
Найважчі випадки отруєння грибами стаються внаслідок споживання блідої поганки. Смерть наступає у 50-90% випадків. Бліда поганка настільки токсична, що достатньо навіть малесенького шматочка гриба, щоб отримати сильне отруєння. «У моїй практиці були випадки, коли люди отруїлися блідою поганкою, навіть не скуштувавши її, – розповідає Олег Легун, завідувач відділу екстракорпоральних методів детоксикації обласної клінічної лікарні. Як виявилось згодом, досвідчені грибники назбирали білих грибів, біля яких росла бліда поганка. Спори отруйного гриба опинилися на їстівних і стали причиною отруєння. На щастя, грибників врятували.
Отруєння блідою поганкою небезпечне тим, що проявляється дуже повільно. Лише через 6-8 годин після вживання гриба з’являються блювота і пронос. Відрізнити отруєння блідою поганкою від отруєння іншими грибами важко. Але, на відміну від звичайного грибного отруєння, при отруєнні блідою поганкою не підвищується температура.
Потерпілих із підозрою на отруєння блідою поганкою з усіх районів області привозять в обласну клінічну лікарню. «Щоб вивести отруту з організму, проводиться плазмофорез – очистка крові через забір плазми», – роз’яснює Олег Легун. На жаль, кожен третій потерпілий від отруєння блідою поганкою помирає. Найчастіше смерть наступає через пізнє звертання до лікарів. Для отруєння блідою поганкою характерний дуже важкий стан у перших два дні й оманливе полегшення на третій день. Через день-два після цього полегшення наступає смерть. Тому потерпілих, яких привозять на третій день після отруєння, врятувати вже неможливо.
Швидких і достовірних способів визначити отруйність чи їстівність грибів не існує. Вкидання цибулі, часнику чи срібних предметів у баняк з грибами насправді не можуть визначити токсичність грибів. З’ясувати, чи гриб був отруйним, можна лише у спеціалізованій лабораторії. Тільки дослідивши вміст шлунку, спеціалісти можуть констатувати наявність пор отруйних грибів. А поширений народний метод пробувати гриб на зуб (якщо гіркий – значить, отруйний) може завершитися летально. Навіть найменший кавальчик блідої поганки може спричинити сильне отруєння і смерть. У практиці Олега Лагуна був випадок, коли жінка отруїлася блідою поганкою, скуштувавши грибної підливки на кінчику ножа. Особливо важко переносять отруєння грибами діти.
Наталка ГОЛОМІДОВА
Перша допомога при отруєнні грибами:
-
Викличте швидку.
-
Відразу, не чекаючи її прибуття, промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; вжийте 4-5 пігулок активованого вугілля, коли промивні води стануть чистими.
-
Після надання першої допомоги дайте потерпілому випити міцний чай, каву або злегка підсолену воду; покладіть на живіт і на ноги потерпілого грілки.
Забороняється: вживати будь-які ліки та їжу, особливо алкогольні напої та молоко – це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишківнику.