В організмі людини здатні жити 500 паразитів
Всесвітня організація охорони здоров’я оприлюднила дані: до 80% всіх відомих захворювань людини або прямо спричинені паразитами, або є наслідком їхньої життєдіяльності. У нашому тілі можуть жити і розмножуватися більше п’ятисот паразитів. Найбільш розповсюджені кишкові гельмінти, тобто глисти.
Прибульці і господарі
ВООЗ констатує: причиною смерті третини людей у світі є інфекційні й паразитарні захворювання. Паразити мають організм людини за домівку і використовують його як джерело живлення. Вони живуть не тільки в кишківнику, а й у легенях, печінці, м’язах, суглобах, шлунку, стравоході, мозку, крові, шкірі і навіть у сітківці ока.
Тривалий час паразити можуть жити й розмножуватися всередині нас без видимих ознак. Тільки коли їх кількість збільшується і утворюється колонія, а резерви організму виснажуються, з’являється погане самопочуття. На перший погляд, нічого особливого: загальна слабкість, втомлюваність, дратівливість, шкірні висипання, сверблячка, іноді – підвищення температури до 37,1-37,3 градусів. Навіть у тих випадках, коли паразити вже цілком заселили тіло й отруюють його своїм послідом, відмерлими тілами тощо, симптоми співжиття з ними схожі на ознаки багатьох інших захворювань. Тому зараження паразитами досить важко діагностувати.
Тіло як доказ
Хоча офіційної статистики немає, лікарі припускають, що паразитів носить у собі кожен третій українець.
Небезпека паразитарних захворювань полягає в тому, що за тривалого співіснування з паразитами в організмі людини стаються важкі, незворотні зміни. Адже чужорідний організм буквально «з’їдає» свого хазяїна зсередини. Так, вугрі, себорея, грубість шкірних покривів, ранні зморшки, рання плішивість, папіломи, тріщини на п’ятах, відшарування і ламкість нігтів є ознаками зараження лямбліями, трихомонадами та іншими найпростішими. Вони виводять з ладу саморегуляцію та імунний захист організму. Людина часто хворіє на ГРВІ, ангіни, має хронічний тонзиліт, синусит, поліпи.
Біль у суглобах і м’язах також буває виявом інвазії. Коли паразити мігрують по організму, людина відчуває біль, який вважає наслідком артриту. З іншого боку, запалення м’язів та суглобів може бути результатом реакції організму на присутність гельмінтів.
Глисти можуть спричиняти закрепи та здуття кишківника, оскільки викликають запальні процеси у ньому. Проблеми з масою тіла та анемія – також від діяльності паразитів. Причому не тільки кількаметрових хробаків-сисунів. Нестачу заліза зумовлюють, наприклад, трихомонада та інші мікропаразити, які живляться клітинами крові.
Отже, хронічна втома, апатія, втрата концентрації уваги і погана пам’ять. Інтоксикація та імунні порушення. Проблеми з травленням. А також кашель, підвищена температура тіла, виділення мокротиння, нежить – все це свідчить про можливу присутність в нашому тілі непроханих «гостей».
Знайти і звільнитися
Проблема в тому, що «чужаків» важко виявити через обмеженість діагностичних можливостей. Життєвий цикл розвитку кожного виду паразитів настільки специфічний, що не завжди є змога їх виявити. В останні роки до механічних досліджень калу, жовчі, мокротиння додали колоноскопію, рентгенографію легень, УЗД, комп’ютерну томографію головного мозку, вегетативно-резонансне тестування та імунологічні методи – у крові визначають антитіла до антигенів паразитів. Комплексне дослідження збільшує відсоток правильної діагностики.
Паразити перебираються в тіло людини від інших людей, тварин, птахів. Шляхи зараження – з їжею і водою, з ґрунту, через контакт із ураженою шкірою, предметами, одягом, через укуси комах, пил, деякі види любощів та ін. Більшість інвазій стається внаслідок порушення правил гігієни.
Найбільш поширеними в Україні паразитами є токсоплазми (внутріклітинні, живуть у головному мозку, м’язах, лімфовузлах), лямблії (простіші, селяться у кишківнику), гострики, аскариди, бичачий ціп’як та котяча двовустка (гельмінти, займають переважно кишківник та видільні шляхи).
Аскариди, які досить часто атакують дітей, впродовж свого життєвого циклу мігрують тілом людини. Личинки цих хробаків пересуваються з кишківника по венах до серця, звідти – у легені, щоби з мокротинням під час кашлю потрапити в рот і знову бути заковтнутими. Вдруге потрапляючи в кишки, аскариди стають дорослими особинами і починають розмножуватися. Паразитуючи в організмі, заповзають в органи, викликають гострі хвороби – жовтуху, нагноєння печінки, запалення жовчних протоків, апендицит, пневмонію. У випадку враження легенів аскаридами антибіотики – безсилі.
Лікування паразитарних заражень – процес складний і тривалий. Вбити «чужаків» – мало. Їх потрібно негайно вивести з організму, інакше настануть важкі токсичні ускладнення. Уже після виведення беруться до відновлення хворих органів і систем. Тож самолікування – не рекомендується. Бо й універсальних препаратів – немає. Пошук паразитів та звільнення від них має проходити під наглядом лікарів – інфекціоністів, паразитологів, гастроентерологів, терапевтів та педіатрів.
Підготувала Наталія КУШНІРЕНКО
До теми
Глисти для схуднення
Популярні препарати «для швидкого схуднення без обмежень у їжі», що їх пропонує спробувати Інтернет, нерідко містять життєздатні яйця глиста Ascaris lumbricoides. Ці хробаки паразитують у тонкій кишці, де живляться напівперетравленою їжею. Але охочим скинути зайві кілограми варто знати: збільшення кількості аскарид до кількох сотень – а саме в такій кількості вони споживають стільки поживних речовин, що це викликає зниження ваги – загрожує їх носієві болями, спазмами та кишковою непрохідністю. На такій стадії зараження лікування пігулками від паразитів не дає ефекту. Їх доводиться видаляти хірургічним шляхом.
Вперше для схуднення глистів застосували у Нью-Йорку наприкінці ХІХ ст. У 1920-і роки повсюдно в Америці продавалися капсули з сегментом стрічкового хробака-паразита. Проводилися експерименти і з яйцями інших глистів. Наприкінці 30-х років минулого століття «диво-препарати» в США були заборонені. Але нелегально продавалися до початку 90-х років.
Після кампанії з виявлення торговців солітерами виробництво екзотичних пігулок переїхало зі США у країни Сходу. Капсули з паразитами, які нібито гарантують мінус 15-20 кг, тепер можна замовити через Інтернет у Туреччині, Китаї, Кореї, а також у Росії. Інформаційним простором сусідньої країни поширена інформація, що завдяки глистам відкорегували свою вагу російські співачки Лариса Доліна та Алла Пугачова, американська акторка Елізабет Тейлор та іспанська оперна зірка Марія Каллас.