(Інформація для 10% хворих з болем у спині)
Більшість хворих з ускладненим остеохондрозом переконані в ефективності фізичних вправ, лікувальної фізкультури, аеробіки, шейпінгу, фітнесу для досягнення позитивного ефекту. Нарощування м’язів, створення м’язового корсета видається шляхом до зцілення, який експлуатують і популярна, і професійна медична література.
Аналіз історій хвороб десятків тисяч пацієнтів показує, що професійний спорт, важка фізична праця, надмірне захоплення фітнесом не лише не запобігають виникненню ускладненого остеохондрозу, а й здебільшого призводять до нього. Автор цих рядків неодноразово консультував провідних спортсменів світового рівня, акробатів, балерин, танцюристів, яким годі нарікати на недостатню рухливість, недосконалу м’язову систему чи відсутність м’язового корсета. Ці пацієнти мали важкі прояви остеохондрозу.
Безглуздою ідеєю є реабілітація оперованих хворих, в т.ч. з грижами міжхребцевих дисків, спондилолістами, стенозами каналу хребта тощо за допомогою фізкультури в ранньому післяопераційному періоді. Така реабілітація призводить до зриву компенсації післяопераційних втручань.
Слід пам’ятати, що основним патогенним фактором виникнення ускладненого остеохондрозу є механічне перевантаження хребта. Сидяча робота, професійний спорт, підіймання вантажів, важка фізична праця, тривалі автомобільні переїзди, вагітність та догляд за дитиною – основні чинники ризику виникнення цієї хвороби. Лікареві зі знанням біомеханіки хребта важко зрозуміти намагання здорових нині людей зробити себе хворими. Наприклад, офісні працівники, які ведуть переважно сидячий спосіб життя, часто під час так званих кооперативів проводять дозвілля на гірськолижних курортах чи переживають незабутні враження, стрибаючи з парашута, після чого нерідко стають пацієнтами вертебрологічних клінік.
Застосування масажу м’язів спини часто вважають панацеєю для зцілення при болях у спині, грижах міжхребцевих дисків та інших проявах ускладненого остеохондрозу. Але дослідники вважають, що коли провести курс масажу здоровим добровольцям, то багато з них будуть відчувати біль у спині, який є доказом неоднозначного впливу на людський організм такого лікування. Причиною появи болю після масажу є зрив компенсації природного перебігу дегенеративного процесу у хребті.
Теплові процедури також не допомагають при ускладненому остеохондрозі. Біль, що зникає під час прикладання тепла, з’являється знову або й посилюється після припинення зігрівання.
Санаторно-курортне лікування є рятівною соломинкою, за яку часто хапаються хворі з
ускладненим остеохондрозом. У комплексі такого лікування наявна як лікувальна фізкультура, так і масаж та фізіотерапевтичні процедури. Практично більшість пацієнтів таких санаторіїв через кілька тижнів лікування відчувають значне погіршення і навіть загострення хронічного больового синдрому. Дивно чути пояснення медперсоналу санаторіїв, що загострення – це благо, це те, що треба, це неодмінний етап для подальшого одужання. Медицина – це наука, і ми повинні розуміти, що якщо від чогось виникає біль, то це є неприйнятний лікувальний чинник, який не слід застосовувати і якого слід уникати. Тож значна кількість загострень після санаторно-курортного лікування – ознака неефективності методу.
Витяжка хребта на жердині, шведській стінці, дошці Євмінова, підводна витяжка, так звані «корейські ліжка» можуть бути профілактичними засобами для молодих пацієнтів та при відсутності показів до хірургічного лікування. Для пацієнтів старших вікових груп і хворих хірургічного профілю (велика грижа хребта, спондилолістез) така терапія є неефективною.
Плавання в теплій воді – корисний метод зміцнення хребта, він сприяє раціональному скороченню та розслабленню м’язів спини і тулуба. Плавання має ефект осьового розвантаження хребта та сприяє його витягуванню і подовженню. Плавці рідко відвідують вертебрологів.
Застосування будь-якого – традиційного чи нетрадиційного – лікування без попереднього виконання магнітно-резонансної томографії є недоцільним, а часто й небезпечним для здоров’я. Особливо це стосується застосування мануальної терапії. Мануальна терапія, застосована при розташованих центрально в каналі хребта і секвестрованих грижах, може призвести до паралічу. Мануальні процедури, як і витяжка хребта, не здатні, попри твердження різних «спеціалістів», вправити фрагмент диска, що випав і формує грижу. При нестабільному стані хворого чи спондилолістезі мануальна терапія загострює больовий синдром.
Слід пам’ятати, що остеохондроз – це динамічний процес дегенерації (старіння) хребта, який посилює фізичні перевантаження та механізми компенсації (розширення каудальних замикальних пластинок хребців, виникнення остеофітів, субхондральний склероз, звапнення зв’язок тощо). Компенсаторні механізми потребують спокою, поєднання ліжкового режиму й дозованої ходьби, іммобілізації (застосування корсетів) враженого сегмента хребта упродовж тривалого часу.
Призначення сучасних знеболювальних та протизапальних препаратів («Моваліс», «Вольтарен», «Диклоберл», «Целебрекс» та інші) за відсутності протипоказань до застосування дозволяють зняти загострення больового синдрому. Певний ефект дає застосування препаратів-хондропротекторів. Певною мірою виправдовують себе шкірні гелі та мазі «Долобене», «Фастум-гель», «Фінал-гель», «Диклак-гель» тощо). Виражений больовий синдром можна зняти за допомогою блокад. Неефективність вище зазначених засобів має ініціювати думку про доцільність консультації в нейрохірурга.
Попри широке застосування та рекламу препаратів гомеопатичної терапії, вони у більшості випадків демонструють неефективність.
Застосування банок, гірчичників, припалювання шкіри, апітерапія (укуси бджіл), акупунктура, аплікатори типу Ляпко, магнітні пояси – засоби терапії відвертання уваги, що не мають науково доведеної дії.
Грижі міжхребцевих дисків, навіть якщо вони є явною патологією, за рік-два самостійно можуть розсмоктуватися. Зрештою, більшість хворих навіть без усякого лікування можуть самостійно одужати. Це природній процес дегідратації, висихання та зморщування гриж. Ніякого впливу на цей процес не мають методи традиційної чи нетрадиційної терапії. В усякому разі відсутність на контрольних МТР попередньо діагностованої грижі не є дивом природи чи надзвичайним впливом на хворого дій лікарів або цілителів. Цей факт самоодужання, невідомий хворим людям, може бути підставою для спекуляцій комерційно налаштованих фахівців традиційної чи нетрадиційної терапії. Однак самостійне розсмоктування гриж ще не гарантує повного одужання хворих, бо зморщена грижа може зростись із нервом, що формує стійкий больовий синдром.
Попри намагання людства уникнути операцій на хребті, зцілитись без ножа, спинальна мікронейрохірургія нині – динамічна сучасна спеціальність, яка часто пропонує безальтернативні методи лікування. Спроби відмовитись від хірургічних операцій у цій царині чи маніпулювати, як кажуть, без скальпеля, потерпіли фіаско. Тим часом ми є свідками забуття низки методів традиційного і нетрадиційного консервативного лікування, які ще нещодавно широко застосовувались у повсякденній практиці.
Оперативному втручанню підлягають пацієнти з яскравою клінічною симптоматикою, що засвідчена наявністю грижі на знімках МТР за умови неефективного консервативного лікування. Співвідношення між оперованими та неоперованими хворими з грижами міжхребцевих дисків складає один до десяти.
Західноукраїнська філія Міжнародного центру нейрохірургії надає послуги при:
-
пухлинах головного і спинного мозку;
-
грижах міжхребцевих дисків шийного, грудного і поперекового відділів хребта;
-
водянці мозку (гідроцефалії);
-
викривленнях хребта (сколіозах, кіфозах, спондилолістезах);
-
травмах хребта і спинного мозку;
-
невралгії трійчастого нерва;
-
хронічному болю у спині.
Адреса клініки:
м. Київ, вул. Липська, 11
044 5926878
044 2815832
м. Стрий, вул. О.Басараб, 15
Центральна районна лікарня
067 8910000
03245 50472
Консультації в Івано-Франківську
вул. Мазепи, 114б
Клініка ДІА-ЛІК
Попередній запис:
067 8910000
0342 52 59 15
Наш сайт в Інтернеті: www.neurosurgery.com.ua
на правах реклами