Десять років тому група ініціативних київських нейрохірургів на чолі з Ігорем Курильцем кинула виклик долі що-небудь зробити або вічно, в прямому сенсі слова, боротися за біологічне виживання хворих та медичних працівників в рамках жебрацької бюджетної медицини. Це була спроба зробити рішучий крок у бік цивілізованої сучасної медицини. Так було створене ТОВ «Міжнародний центр нейрохірургії» в м. Києві. Ідею створення клініки підтримав всесвітньо відомий лондонський професор, нейрохірург Генрі Марш і ряд організацій ЄС і США. В Україні створення такої клініки підтримала медична служба СБУ.
У минулому році було відкрито філіал клініки в Західній Україні (м. Стрий)
Нині це всесвітньо відома клініка. Так-так-так. Кілька років тому провідний продюсер фільмів Бі-бі-сі Джеффрі Сміт розкопав дивну для західного обивателя історію десь – у східній Європі про маленьку клініку, де намагаються рятувати людей. Так був створений фільм «Англійський хірург». Його показали в кінотеатрах і на телебаченні понад 100 країн світу. У минулому році фільм отримав премію Еммі (Оскар у документальному телебаченні). Фільм – сильний, емоційний, душевний, і в той же час страшний. Це історія про боротьбу за життя в Міжнародному центрі нейрохірургії міста Києва.
Директора клініки не просто витягнути на інтерв’ю. Кожен день – операційна, відрядження, консультації. У травні Курілець знову кілька тижнів стажувався в Канаді, в клініці відомого нейрохірурга Джеймса Руткіт з Торонто.
Нам все-таки вдалося взяти у нього інтерв’ю в проміжку між операціями.
– Ви задумали впроваджувати нові технології?
Так, плани великі. Очевидно, що вже в нинішньому столітті англо-американська нейрохірургія назад відірвалася від нашої, – з усмішкою говорить Ігор Петрович, доводиться наздоганяти. Нові технології в лікуванні пухлин головного мозку, епілепсії, нові прилади, інструменти, імплантанти.
– Є з чим порівнювати, в чому ми не гірші?
У клініці хірургії сколіозів я провів три дні. Мене відразу там вирахували. Маю на увазі за поставленими мною питань. Рибак рибака здалеку бачить. Ми не гірші, не хочу говорити більшого. Але все ж основний час я провів у клініках, де я відчуваю себе новачком.
Відрадно, що обладнання канадських лікарів плюс-мінус аналогічно нашому. Ми тут попрацювали. І мікроскоп такий же, інструменти, імплантанти, і наркозне обладнання, і багато іншого.
Кілька років тому ми зрозуміли, що ринок України наповнений всяким ширвжитком, який не зустрінеш у західних клініках. Довелося нам вносити до Держреєстру нової медичної техніки при МОЗ цілу серію нового для нашої країни обладнання. Треба було обходити десятки кабінетів бюрократів. Але були й чесні чиновники. Так в Україні з’явилася нейрохірургічна навігація, обладнання для моніторингу спинного мозку під час операції, прилад для повернення втраченої крові, інструментарій для вирівнювання хребта.
– Чого українська медицина, в т.ч. нейрохірургія, потребує в першу чергу?
Ми не повинні зациклюватися тільки на проблемах фінансування галузі, все зверху і до низу про це говорять. Все це відомо. Аж у вухах дзвенить.
Питання про фундамент, філософію медицини. Не можна створити медицину, в якій все вирішують хабарі, побори, схеми. Ми підмінили професіоналізм, репутацію, кваліфікацію грошима. Сьогодні я консультував хвору, яка повернулася з Німеччини, де проходила курс хіміо-променевої терапії. Вона не змогла лікуватися на батьківщині, ціни в Україні виявилися вищими німецьких. У Росії лікування пухлини головного мозку на гамма-ніж в два-три рази дешевше. Жебраки української лікарні оточені іномарками українських лікарів. Створити сучасну медицину в Україну на глиняному фундаменті аморальності не вдасться ніколи! Українських лікарів потрібно навчити заробляти і платити податки, а не тільки брати.
Якщо говорити про нейрохірургію, то питання про непотрібні операції нині стоїть дуже гостро. Багато операцій роблять заради науки, заради статистики, заради красивого життя, заради незрозумілих стандартів, заради прокурора. Виконання операцій, від яких давно відмовилися на заході сьогодні дуже модно. Був би хірург, а хворого можна налякати паралічем, нетриманням сечі, імпотенцією. Державний же контроль відсутній навіть у топ-клініках столиці. Ось чого-чого, а непотрібних операцій в Канаді я не бачив. До речі, там медицина державна, приватної не має (в сенсі стаціонарної). Там точно не купують зайвого, не роблять зайвого, знають про необхідну кількість лікарів і ліжок, бюджетні гроші бережуть як зіницю ока.
Так ось, в Торонто проживає близько 2,5 мільйона людей, працює ж 25 нейрохірургів, розгорнуто близько 200 нейрохірургічних ліжок. У Києві я вже збився з рахунку, але кількість ліжок наближається до 1000, а хірургів до 200. Нам потрібен не бюджет, а бездонна бочка.
За десять років ви прооперували близько 10 000 хворих. Ваші плани?
Побудувати лікарню майбутнього.
Ми вітаємо колектив міжнародного центру нейрохірургії з ювілеєм і ще раз дякуємо їм за врятовані життя, за повернуте здоров’я.
Бажаємо Вам благополуччя, удачі у всіх починаннях, міцного здоров”я, невичерпної життєвої енергії, сил і наснаги для здійснення Ваших найсміливіших планів і задумів.
Нехай клятва Гіппократа ніколи не буде для Вас просто обов’язком, а лише приємною місією!
Адреса клініки
м. Київ, вул. Липська 11
044 5926878
044 2815832
м. Стрий, вул. О.Басараб 15
Центральна районна лікарня
067 8910000
03245 50472
Консультації в Івано-Франківську
Вул. Мазепи 114б
Клініка ДІА-ЛІК
Попередній запис
067 8910000
0342 52 59 15
Наш сайт в Інтернеті www.neurosurgery.com.ua