Про вчительку біології Павлівської ЗОШ Олександру Табачин її односельчани відгукуються не інакше, як про людину з великої букви. У рідній Павлівці заслужений вчитель України Олександра Табачин має звання «Гордість села». За 52 роки педагогічного стажу вона виховала десяток поколінь учнів, серед яких чимало відомих лікарів, професорів і науковців. 22 червня Олександра Табачин святкує 70-річчя. Напередодні ювілею пані Олександра розповіла «ГК» про свої секрети педагогіки і правила життєвої мудрості.
Всередині червня Павлівська ЗОШ І-ІІІ ступенів потопає у морі зелені. Шкільне подвір’я, дбайливо засаджене різноманітними кущами і квітами, обрамляють велетенські липи й каштани. Олександра Табачин добре пам’ятає, як 33 роки тому разом зі своїми учнями закладали алею каштанів із зібраного насіння. Каже, ці роки пролетіли, як мить. На згадку майбутнім поколінням залишається прекрасний сад, у якому кожен кущик, кожне деревце висаджені руками пані Олександри та її учнів.
Унікальні уроки біології
На думку Олександри Табачин, незалежно від того, який предмет викладає вчитель, він має святий обов’язок – виховати і розвинути відповідальну особистість, яка б уміла критично мислити, самостійно здобувати собі знання і використовувати їх потім у своєму житті, а також працювати над розвитком свого інтелекту, морального та культурного рівня. Як це все вдається здійснити на уроці біології? Зі слів пані Олександри – дуже просто. Досвідчений педагог розкриває у розмові чимало методологічних прийомів, але ми підсумуємо: секрет в умінні по-справжньому любити вчительську працю і своїх учнів.
«Навіть найменш обдарована дитина, яка має погані результати з усіх дисциплін, у нас знає біологію», – розповідає директор Павлівської школи Олександра Боднар. Олександра Табачин вчила біології не лише пані директорку, але й її матір. «На уроках вона залучає абсолютно всіх учнів, не лише найкращих. Прийти непідготовленим і просто просидіти цілий урок неможливо. Працює кожна дитина. Одні розповідають теми, а хто не вміє говорити – працює з мікроскопом. Пасивних немає. Цей багаж знань залишається на ціле життя», – пригадує Олександра Боднар. Директор школи сміється, що й сама з усіх шкільних дисциплін, завдячуючи пані Олександрі, дотепер найкраще пам’ятає біологію. На уроках Олександри Табачин ніколи не буває «концертів». Діти її слухають, як жодного іншого вчителя, і завжди виконують усе, що вчителька скаже.
Творча лабораторія Олександри Табачин
«У Павлівці абсолютно всі випускники знають, як витягувати стежку, як правильно садити, сапати чи підгортати картоплю. Цьому молодь вчать не батьки, а вчителька біології», – розкриває ще один із секретів педагогічного успіху Олександри Табачин директор школи. Залучати дітей до практичної праці – одне з найважливіших завдань вчителя, переконана Олександра Табачин. Особливо це важливо для випускників сільської школи. На своїх уроках пані Олександра завжди чітко мотивує учнів, роз’яснюючи, для чого їм необхідний той чи інший матеріал: «Я завжди прив’язую матеріал до життя і вказую, у яких саме галузях народного господарства їм знадобляться ці знання».
Закріпити отримані знання на практиці допомагає науково-дослідна ділянка біля школи, яку пані Олександра називає творчою лабораторією. На цій ділянці діти під керівництвом вчительки роблять різноманітні досліди, як-от дослідження впливу попелу на урожай картоплі. «Ми ділили поле на 4 сектори. На два дослідних вносили попіл, а на 2 контрольних – ні. Восени діти на власні очі бачили результат своєї праці: урожай картоплі, здобреної попелом, був на кілька кілограмів більшим», – пригадує Олександра Табачин. Тут же, на колекційній ділянці, діти вирощували різні вид рослин, насіння багатьох з яких присилали з Московського інституту ароматичних рослин. Певний час при школі була ще й кроляча міні-ферма. Тоді пані Олександра навіть не йшла у відпустку – треба було доглядати за тваринами. Кролі не їдять мокрої трави, тож разом з дітьми влітку збирали траву, висушували і годували звірят.
За 45 років завідування науково-дослідною ділянкою Олександра Табачин з сумом констатує, що тепер у дітей немає такої любові до праці, як була колись. «Раніше діти страшенно любили працю на ділянці, мали потяг робити різні досліди, вирощувати різноманітні культури. Натомість у сучасних дітей, які мають значно більший доступ до інформації, вищий науковий потенціал.
Олександра Табачин підготувала трьох переможців ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України, 12 переможців ІV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з біології та екології. На урочистому святкуванні 70-ліття Олександри Табачин у школі зберуться всі покоління її учнів, серед яких і теперішній сільський голова Павлівки, численні переможці олімпіад та вчительський колектив.
«Галицький кореспондент» приєднується до привітань і зичить Вам, пані Олександро, ще багато здорових і щасливих літ!
Наталка ГОЛОМІДОВА