Епоха масловського прагматизму

  • Динамо З Дєдом або епоха масловського прагматизму

    (5-6 новели історіографічного полотна «Історія Динамо»)

    Так вже впорядковано, що в історії українського прогресу завжди прикладає свої зусилля якась конкретна постать або особистість: чи то гетьман серед козаків, чи то ідейний натхненник якогось там таємного угрупування чи братерства, чи дипломат-лідер або ж дипломат-маріонетка, чи просто натхнений ватажок. В спорті, особливе місце належить тренеру: він і батько, він мати, він є ньютонівською силою, що притягає кожного гравця за певною формулою до певного та конкретного центру загального тяжіння – до Динамо.

    Маслова поставила Московія, чи Маслов прийшов в Динамо після епохальної перемоги над «Спартаком», опісля славнозвісного чуда – правди ніхто не знає, «правду» можна за певних умов в певному місці створити та еталонізувати, хоча яка там взагалі різниця… Маслов пропонував інший футбол, пропонував «мужицький спорт», хитрий, тобто розумний, одним словом мудрий, закономірний – тому «здоровий дух, в здоровому тілі» – і було узагальнюючим висновком футбольної формули того часу. Динамо продовжувало перемагати впевнено і Торпєдо і Крила Совєтів. Дєд створює нові комбінації, щось компілює, щось додумує сам, щось з невідомих причин реалізувати не може: комбінації 4:2:4 або 4:4:2. Славнозвісний 1966 рік та збірна СССР – поява нового ідола-кумира А. Біби, а згодом і Й. Сабо. Кожний виношує талант, кожний по-своєму унікальний, кожний відчуває, що Він вже частина Історії.  А Радянська Машина, тотальна система продукувала та реалізовувала грандіозний на той час план – створення Людини, справжнього Чєловєка, морально-етичного індивідуума. Гравці Динамо заробляли і заробляли непогано, до того Й. Сабо забувши стереотипи системи (ГАЗ-21) придбав на чесно зароблені Чайку – і був справжнісінький скандаль: одного дня Чайка Сабо проїхала попри чайку Щербицького – оце були часи… «Ой мамо, мамо, золоте у нас Динамо».

      Систему радянську художньо можна було б вималювати рукою арбітра, де палець відповідно мав би своє інформаційне навантаження: перший – українсько-радянське Динамо, ярлик як бацила; другий – Спорткомітети, там агентура з контрольного пульту проводила контроль над процесами як внутрішніми так і зовнішніми; третій – Відділ пропаганди ЦККПУ (без коментарів), четверте – МВС, та на сам кінець – Маслов.

     Мудрість Дєда подеколи межувала з аналітичною геніальністю, це риса аскетів та мудреців, бути «розумним начальником» теж є по своїй суті подарунком для підлеглих…  «Золоті часи» Біби послідовно змінені на «золоті» В. Мунтяна. Мунтян вже популярний в 20 років, в такому молодому віці Він не просто популярний, але й один із най технічних, най динамічних, і що саме цікаво політично-ідейно загартованих  гравців.

    Хрущовська відлига змінюється Холодною війною, а з часом наступить «ярмарок похоті та норову-гонору Брєжнєва». Головне завдання команди Маслова перемога, перемога, ще раз перемога. Перемога над Спартаком (так Динамо 30 років буде перемагати  та доказувати свою незрівнянність), однак невдача у грі із Фіорентиною.

    Після «Актора із Кохановки» з’являється  чудовий мультфільм про козаків – популярність мультфільму шалена, образи неповторні, гумор тонкий та художній. Козаки грають в футбол, і в самій українській історії грали – адже це мужицький спорт, можливо десь і Сірко стояв на воротах і Богун був нападником – цікаві асоціофізи в певних місцях полотнища. Козаки виграють у всіх – це не просто мультфільм, скоріше програма-гіпноз на перемоги: спочатку виграють у мушкетерів (французи), потім у тевтонського ордену (Німецька Баварія) та врешті-решт  і Англії, ще із фінальним голом, виконаним «сухим листком».  Ось приклад керування долею та ходою історією – будемо найкращими і ними стали.

    Маслов хоче покинути тренерський мостик і перший кому він про це повідомляє – це В. Мунтян. Хоча перед відходом Маслов постійно акцентує увагу на одній людині, навіть, коли був тренер інший він все одно натякав на появу в Динамо нового Таланту, нового Генія – О. Блохіна. «Динамо» як прообраз «сили», підкріплена ще й швидкістю – ось вам енергія, всі ще пам’ятають це з уроків шкільних по фізиці. Динамо оволоділо енергією і з цього моменту міфотворення командної історії стає легендарним.

     Наступний період картини можна вимальовувати як певні новели та міфи.

    Поява Віктора Колотова, який буде капітаном динамівської коравелли. Тренерська діяльність Свірідова не була міфічною, до того ж помилка в вирішальній грі 1973 року за Кубок СССР та перемога на останніх секундах Вірменського «Арарату» – це звичайнісінький провал. До того помилкою вважати це не варто (це був підкуп),  для чого або для кого була зроблена ця заміна на останніх хвилинах (Свірідов зняв Блохіна та Колотова)невідомо. Це така ж сама історія як «історія з хутрами», що якимось чудом вирішилась зусиллям Гр. Суркіса та Медвєдчука.

    Однак з часом все виправиться – адже настане дійсно міфічна ера Валерія Лобановського.

                                                                                                    З повагою Р. Бончук                  

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!