Українці відчувають себе безсилими і відчуженими від влади

  • Індекс відчуження* українців, розрахований GfK Ukraine у квітні 2012 року, дорівнює 85, що на 2 пункти більше, ніж у минулому році. Це означає, що більшість українців упевнена, що їхня думка не має вагомого значення, і вони ніяк не впливають на події, що відбуваються навколо. 30% респондентів почувається байдуже відносно української влади, приблизно така сама частка висловлює почуття роздратування, тоді як повага є характерною лише для 4,9% опитаних, а симпатія – для 2,9%. Про це свідчать результати дослідження індексу відчуження українців, що другий рік поспіль здійснює GfK Ukraine.

    Значення складових індексу змінились наступним чином:

    – 89% населення України у віці старше 16 років переконані, що багаті стають багатшими, а бідні біднішими (у 2011 році таких було 90%);

    – 87% респондентів вважають, що людям при владі немає ніякого діла до інших (проти 84% у 2011 році);

    – 84% погоджуються, що більшість людей намагаються отримати зиск за рахунок таких людей, як вони (проти 83% у 2011 році);

    – 84% стверджують, що їхня думка вже не має вагомого значення (проти 80% у 2011 році);

    – 82% респондентів згодні, що вони ніяк не впливають на події, що відбуваються навколо (проти 78% у 2011 році).

    «Неприйняття влади викликає в людей соціальну апатію, що негативно впливає на розвиток бізнесу в Україні», – коментує Гліб Вишлінський, заступник директора GfK Ukraine.

  • Найвищий індекс відчуження зафіксований на Заході країни, де минулого року значення було найнижчим. Цьогоріч позначка зупинилась на 91 пункті, що на 11 більше, ніж рік тому. Різкий скачок показника здебільшого спричинений значним збільшенням частки людей, які вважають, що не в змозі впливати на події, що відбуваються навколо – з 72% до 87% за останній рік.

    Частка українців, які відчувають байдужість до української влади, становить 30,5% і є трохи меншою, ніж у минулому році. Також дещо знизилась частка тих, у кого влада викликає роздратування – 30% проти 32% у 2011 році. 15,6% відчувають презирство, що майже на 5 п.п. менше, ніж рік тому. Ненависть переважає в 11,2% респондентів (проти 13,9% у 2011 році). Страх і занепокоєння є єдиним негативним почуттям, чиє значення незначно підвищилось: на 0,3 п.п. до 7,9%. Симпатії українська влада викликає далі менше: 2,9% відповідних стверджень у 2012 році проти 3,9% у 2011-му.

    *Індекс відчуження – середнє арифметичне значення часток відповідей «повністю згоден» і «скоріше згоден» на п’ять стверджень: «Багаті стають багатшими , а бідні біднішими», «Ваша думка вже не має вагомого значення», «Людям при владі немає ніякого діла до Вас», «Більшість людей при владі намагаються отримати зиск за рахунок таких людей як Ви», «Ви ніяк не впливаєте на події, які відбуваються навколо». Ці ствердження демонструють, чи вважають громадяни, що влада країни чує та бере до уваги їхні інтереси.

     Опитування проводилось з 16 по 30 березня 2012 року.

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!