Днями
ГОНЩИК
Один знайомий швидко гнав на машині. Було це ввечері, і автоматичні камери, які фотографують всіх, хто перевищує швидкість, зробили і його портрет. Через тиждень приходить йому чек на енну суму і фотографія його машини з зазначеною швидкістю. Ну, він як людина серйозна взяв, сфотографував на столі гроші на суму, вказану в чеку, і вислав за зворотною адресою. Ще через тиждень приходить відповідь. Він відкриває конверт, а там малюнок наручників. А ви кажете, серед ментів не буває приколістів!
Якось
ГРАМОТНІСТЬ
В театрі, як правило, тексти, які можна читати, актори не вчать напам’ять, а підчитують з папірця. Не пам’ятаю, який то був спектакль, але суть в тому, що у ході вистави на сцену вбігає гонець і передає королю лист зі словами: “Ваша Величносте, Вам лист!” Король розгортає сувій і… – о жах, там немає тексту (колеги пожартували). Але він був досвідченим артистом і, повертаючи сувій гінцеві, каже: “Читай, гонець!” Артист, який грав роль гінця, теж був не ликом шитий, повертає лист королю: “Не грамотний, Ваша Величносте!”
Колись
ПСИХИ
Професор психології та права Стенфордського університету Девід провів цікавий експеримент. Він відібрав вісім абсолютно нормальних за всіма параметрами осіб: трьох психологів, психіатра, педіатра, художника, домогосподарку і аспіранта. Всі вони звернулися в психіатричні клініки як люди, які “турбуються про своє психічне здоров’я”. Всі розповідали про себе і свій стан правду, за винятком однієї деталі – вони, нібито, чують голоси. Їх усіх лікарі визнали душевнохворими. Всі вони були направлені у клініки. Відразу після госпіталізації вони казали лікарям, що почувають себе чудово і ніяких голосів більше не чують. Всі перебували на лікуванні 52 дні і вели себе як нормальні люди. Результати: за результатами лікування сімом був поставлений діагноз “шизофренія”, одному – “маніакально-депресивний психоз”. Після виписки з клініки їхній стан було описано лікарями як “поліпшений”, “в стадії ремісії”, але жоден лікар не вважав, що вони одужали. Ніхто з лікарів не здогадався, що вони абсолютно здорові. Їх “розкололи” пацієнти – вони вирішили, що перед ними журналісти або інспектори лікарень. Після опублікування результатів експерименту всі психіатричні клініки поставили їх під сумнів, заявивши, що такі грубі помилки неможливі. Професор Росенхан запропонував повторити експеримент, заявивши, що направить до них ще якусь кількість уявних хворих. Клініки дуже ретельно діагностували наступних 193 пацієнтів і 41 з них поставили діагноз «псевдохворий”. Насправді професор не надсилав у клініки жодної людини.
І взагалі…
Один буддійський майстер прочитав учням прекрасний текст, який глибоко зворушив усіх. Учні відразу ж запитали: “Хто написав його?” – “Якщо я скажу, що це Будда, ви будете трепетати перед текстом, покладати щоранку на нього квіти і бити поклони. Якщо я скажу, що цей текст написав один із патріархів, ви будете відчувати велику повагу, але вже не будете схилятися перед ним так, як перед текстом Будди. Якщо я скажу, що автором був простий монах, ви, мабуть, розгубитеся. А якщо дізнаєтеся, що текст написав наш кухар, то ви просто посмієтеся”, – відповів учитель. Ось чому ми завжди вимагаємо вказувати джерела притч.