10 міфів про цифрове телебачення

  • В Україні триває активна кампанія з популяризації цифрового телебачення. Ключовий аргумент — набагато краща якість. Парадокс, але навіть у середовищі телевізійників не всі вірять у те, що цифрове телебачення таки замінить українцям звичне аналогове. Що й казати про пересічних телеглядачів, для яких цифрове телебачення все ще як чорт із рогами й копитами. Залякані чутками про те, що усім відключать старі «ящики», одні українці кинулися купувати нові надсучасні телевізори з плоскими моніторами, а до них телетюнери, які згодом так і не запрацювали. Інші, натомість, сидять і чекають, що соціальні служби принесуть їм безкоштовний телетюнер просто до хати. Довкола цифрового телебачення сьогодні чимало міфів і чуток.  “ГК” нарахував щонайменше десять — усіх їх спростовує Ігор Маслов, представник Національної ради з питань телебачення та радіомовлення в Івано-Франківській області

     

    Міф 1. Цифрове телебачення в Україні, можливо, так і не запустять.

     

    Цифрове телебачення — це не просто майбутнє. Воно уже є. “Цифра”, як називають у народі цифрове телебачення,  розпочала свою роботу з листопада 2011 року і з кожним місяцем набирає обертів і набуває свого кінцевого вигляду. В результаті матимемо 32 українських канали у найкращій цифровій якості, які можна буде дивитися в кожному населеному пункті України – від найменшого села до міста-мільйонника. Мешканці Прикарпаття зможуть в абсолютно однаковій якості дивитися, до прикладу, і ОТБ “Галичину”, і “1+1”. Двадцять вісім каналів із цих 32 будуть однаковими в усіх областях — це загальноукраїнські канали, ще 4 канали в кожній області будуть місцевими. На сьогодні з 32 каналів у цифровому ефірі в нашій області вже є 26. З місцевих наразі працює ТРК “РАЇ” і ОТБ “Галичина. До вересня в «цифрі» вийдуть ще два місцевих телебачення —  нове від Обласної державної телерадіокомпанії, а також від Київської компанії “Партнер-TV”. До кінця цього року вийдуть в ефір усі 32 канали.

     

    Міф 2. Тому, хто до кінця року не придбає сет-топ-бокс для прийому цифрового сигналу, відріжуть аналогове телебачення.

     

    2012 рік оголошений роком паралельного мовлення – аналогового і цифрового. Аналогове телебачення — це те, яке ми мали в кожній хаті з часів СРСР. Із 2013 року той час, коли аналогове телебачення буде відмикатись, стане ближчим. Остаточне відключення відбудеться 1 січня 2016 року, але це не означає, що всі телевізори в Україні відключать саме цього дня. Від’єднання відбуватиметься поступово, область за областю. Наприклад, сьогодні відключать нашу область, завтра Київську, через місяць Львівську. Це буде залежати від результатів моніторингу розповсюдження сигналу територією області. Вважається, що більшість нашої області буде охоплена, але як це буде насправді, коли підключаться усі канали і запрацюють усі телетюнери, наразі невідомо. Не менш важливий момент — наявність сет-топ-боксів (телетюнер для прийому цифрового сигналу — ред.). Аналогове телебачення в області не відключать, якщо люди ще не встановили сет-топ бокси.

     

    Міф 3. Цифрове телебачення транслюватимуть телетюнери будь-якої фірми.

     

    Важливий момент — цифрове телебачення зможуть побачити лише ті, хто придбає сертифіковані телетюнери нового зразка.  На сьогодні лише дві компанії в Україні отримали дозвіл на продаж свого сертифікованого обладнання — це “Strong” та “Ромсат”. На відміну від обладнання інших виробників, ці телетюнери є кодованими. Оскільки з 19 квітня 2012 року цифровий сигнал закодований, побачити його можна буде лише через сет-топ-бокси цих двох фірм. Чому лише дві компанії? З нового року до квітня у продажі з’явилося дуже багато телетюнерів невідомого походження і сумнівної якості. Люди почали возити ці сет-топ-бокси з Польщі, з Китаю, хтозна звідки. Але в одних регіонах одне обладнання показувало “цифру”, в інших це ж саме не показувало. Щоб уникнути такої ситуації, держава запровадила ліцензію на телетюнери. Відтак держава гарантує: якщо людина купить сертифікований, кодований сет-топ-бокс вищезгаданих фірм, вона зможе побачити цифровий сигнал високої якості. Обладнання усіх інших фірм цифровий сигнал взагалі не передаватиме. По-друге, кодованість сигналу означає те, що в майбутньому з’являться додаткові кодовані канали, які можна буде купувати.

     

    Ціна сет-топ-боксу у вільному продажі — 650 гривень. В нашій області продажем сертифікованих телетюнерів займається лише одна компанія, яка має свої представництва в Івано-Франківську, Коломиї, Бурштині. Це магазини “Світ електроніки”. Незабаром сертифіковані сет-топ-бокси мають з’явитися у великих мережевих магазинах електроніки і побутової техніки. До речі, якщо людина з Косова чи з Верховини придбає такий сертифікований телетюнер, приїде, включить його, а сигналу не буде, вона може його здати назад. Якщо у вас ловить будь-який аналоговий сигнал, то цифровий також буде ловити. Але, оскільки цифрова мережа ще не до кінця протестована і не цілком запущена, сигнал може не доходити в окремі віддалені регіони. Якщо людина переживає, що на даний момент сигналу нема, вона може запакувати сет-топ-бокс і, пояснивши, що в її регіоні немає сигналу, віднести його назад у магазин, їй повернуть гроші. Сигнал з часом з’явиться у будь-якому разі.

     

    Міф 4. Налаштувати сет-топ-бокс самотужки неможливо. Потрібно спеціально кликати людину і платити їй за це гроші.

     

    Встановити сет-топ-бокс може будь-хто. Кликати фахівців і платити за це додаткові гроші не потрібно.  Установка телетюнера займає кілька хвилин. Якщо людина хоч раз у житті купувала телевізор і вмикала автопошук, щоб зловити робочі канали, вона легко впорається і з телетюнером — він працює за таким самим принципом. Спершу до нього треба підключити антену, далі з допомогою з’єднувального кабелю слід підвести телетюнер до телевізора через  роз’єми “тюльпан”. Ці роз’єми є в усіх телевізорах, незалежно від року випуску. Підключаєте телетюнер і пускаєте на автопошук. Він сам сканує усі частоти і розташовує канали від 1 до 32, а ті, яких ще зараз немає в ефірі, “забиває” у пам’ять. Коли канал згодом включиться, він запрацює одразу.

     

    Міф 5. Для підключення сет-топ-бокса потрібно купувати спеціальну антену.

     

    Телетюнер можна підключити до будь-якої антени. Не має значення, чи вона цифрова, чи звичайна. Чи польського виробництва, чи китайського. Підійде будь-яка робоча антена, яка є вдома.

     

    Міф 6. Щоб дивитися цифрове телебачення, треба купити новий сучасний телевізор.

     

    Не обов’язково мати надсучасний телевізор з плоским екраном, щоб дивитися “цифру”. Цифрове телебачення показуватиме на телевізорах будь-якого року випуску. Але якість зображення значною мірою залежить від матриці телевізора. Якщо екран вашого телевізора уже “посаджений”, то не чекайте він нього бездоганної якості. Якщо старенький телевізор погано показує будь-який канал, то гарна картинка в “цифрі” на ньому не з’явиться. На телевізорах із сучасним монітором натомість чітко видно різницю: якість зображення цифрового телебачення у кількадесят разів краща, ніж аналогового.

     

    Міф 7. Той, хто зараз дивиться цифрове кабельне телебачення, може не купувати сет-топ-бокс.

     

    Це смислова помилка. Треба розрізняти декілька видів телебачення: є ефірне телебачення, яке включає аналогове і цифрове — те, яке зараз розвивається. Є кабельне телебачення — також аналогове і цифрове. Але цифрове кабельне — це не те ж саме, що цифрове аналогове. Це цілком різні стандарти, способи обробки і передачі сигналу. Є ще супутникове телебачення, інтернет-телебачення і так далі. Якщо ви маєте кабельну “цифру” і надалі хочете дивитися кабельне телебачення, як правило, це 65 каналів включно з іноземними, вам не обов’язково  його відключати і купувати сет-топ-бокс. Але якщо людина хоче на цьому ж телевізорі дивитися ефірне телебачення, тобто вищезгаданих 32 канали, їй треба купити телетюнер.

     

    Міф 8. На одному телевізорі можна буде одночасно дивитися і кабельне телебачення, і цифрове.

     

    Принцип роботи різних видів телебачення такий: один телевізор — один вид телебачення. Простіше кажучи, якщо ви хочете дивитися і супутникове, і кабельне, і цифрове телебачення, вам треба мати три телевізори. Якщо хочеться дивитися одночасно кабельне і цифрове телебачення — купуйте два телевізори. На даний час кабельне телебачення транслює лише деякі канали із 32-ох, які транслює цифрове, окрім регіональних. Наразі невідомо, чи з’являться цих 32 канали у кабельній мережі в подальшому.

     

    Міф 9. Місцеві телерадіокомпанії “Вежу”, “3 студію” та “Канал 24” невдовзі відключать, бо вони не отримали ліцензії на трансляцію у цифровому форматі.

     

    В Івано-Франківській області зараз у цифровому форматі працюють три обласних телебачення — ОТБ “Галичина”, ОДТРК і ТРК “РАЇ” з Бурштина. Бурштинській компанії вдалося отримати ліцензію на всю область, випередивши “Вежу”, “3 студію”, “Канал 24” і навіть “Галичину”, яка ще не має ліцензії на всю область, бо досі триває конкурс на Коломийську область і Яремче.   Компанія “РАЇ” – єдина в Україні, яка дослухалась до порад Нацради з питань телебачення і радіомовлення. Однією з умов конкурсу на отримання ліцензії на “цифру” була можливість роботи впродовж 24 годин. Місцева компанія мала довести, що вона може своїми програмами заповнювати ефір 24 години на добу 7 днів на тиждень. Для однієї компанії “РАЇ” це важко, але вона об’єдналася з телекомпаніями із Тисмениці, Надвірної, Снятина та іншими. Загалом під егідою “РАЇ” об’єдналося 7 місцевих телекомпаній, які разом наповнюватимуть ефір. Це єдиний приклад об’єднання телекомпаній в Україні. Прикарпаття — ще й єдиний край, який має аж три обласних телебачення.

     

    Загальноукраїнський “Канал 24” , який має місцеві новини, не змагався за цифрове мовлення. Франківчани надалі зможуть дивитися цей канал по супутнику, по кабелю, а також в Інтернеті. ТРК “Вежа” буде представлена у кабельній мережі міста (“Галстрім” та “Ланет”), а “3 студія” має лише ліцензію на аналогове мовлення до кінця 2015 року. Весь цей час вона буде працювати, і ніхто її не відключить раніше. Сьогодні компанія вирішує, чи піти в кабельні мережі, чи приєднатися до цифрових регіональних мультиплексів (об’єднання з 4-8 компаній), які, можливо, будуть додаватися до наявних 32 каналів у вересні-жовтні цього року.

     

     

    Міф 10. Щоб отримати безкоштовний телетюнер, малозабезпеченим громадянам не обов’язково писати заяву.

     

    Щоб отримати безкоштовно сет-топ-бокс, малозабезпечені громадяни повинні до 1 липня 2012 року звернутися до місцевих управлінь праці та соцзахисту населення із відповідною заявою. Тим малозабезпеченим, які не напишуть відповідної заяви до 1 липня, телетюнери безкоштовно надаватися не будуть. Ці заяви запровадили для того, щоб сформувати реальний список громадян, які потребують сет-топ-боксів, адже не секрет, що у списках малозабезпечених сьогодні чимало “мертвих душ”. Усім, хто напише заяву, безкоштовні телетюнери прийдуть поштою на вказану адресу, починаючи з 1 серпня 2012 року. У держбюджеті на безкоштовні телетюнери для населення сьогодні закладено понад 450 мільйонів гривень.

     

    Право на безкоштовне отримання сет-топ-бокса мають: усі інваліди першої та другої групи (у тому числі інваліди війни цих двох груп), інваліди війни третьої групи, особи, які виховують дитину-інваліда, за умови, що дитина проживає з особами із малозабезпечених сімей, які отримують державну допомогу згідно із Законом України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”, особи, на яких поширюється право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг протягом опалювального періоду 2011-2012 років.

    Наталка Голомідова

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!