Війна із комарами почалася для франківців з першими літніми днями. Укуси кровососів не просто неприємні, але й небезпечні, застерігають медики. Вони можуть стати причиною тяжких захворювань – інфекційних і паразитарних.
Вампіри підвальні
Для комарів підвищена вологість і тепло – оптимальні умови для розмноження. Підтоплені території та підвальні приміщення (стояча вода) плюс спека – і кількість кровосисних зросла в рази.
Найбільше від навали кусючих комах потерпають Пасічна та «Городок» уздовж вулиці Довженка (тутешні багатоповерхівки зведені на болотистій місцевості), мешканці вулиць Коновальця, Бандери, Хоткевича, Миру. Щороку городяни з «комариних» територій скаржаться в міську санепідстанцію. Останні чотири скарги, як повідомили тамтешні спеціалісти, були пов’язані із комахами, що розвелися у вогких підвалах. Санепіднагляд звертався до жеків, які традиційно відповідали за дезінсекцію і дератизацію (знищення комах і гризунів), разом винищували комарів і осушували підвальні приміщення.
Як буде цьогоріч – невідомо. У зв’язку зі скороченням франківська санстанція втратила фахівця з комах – ентомолога. За поголів’ям комарів у місті тепер спостерігати нікому. Як і нікому ганяти кровососів із підтоплених підвалів. Жеки ліквідовано, а ЄРЦ комахами не займається. Щоправда, стверджує завідувач паразитарним відділенням міської санепідстанції Микола Погорілий, у критичних ситуаціях епідеміологи звертаються до ентомолога обласної СЕС, який відгукується на прохання колег і працює у Франківську.
Загалом, на території України є більше 20-ти видів кровосисних комарів. Основні міські кровопивці – комарі підвальні. Це типовий приклад еволюції в умовах змін навколишнього середовища. На відміну від так званих річкових і лісових видів, які літають з травня до жовтня, ці активні і множаться увесь рік. Їм досить і консервної банки з водою. Перед тим, як відкласти яйця, самиці мусять напитися крові людей чи тварин. А самці, що рояться вздовж доріг і над озерцями, насправді цілком безпечні. Народжуються виключно для шлюбних танців, харчуються нектаром квітів.
Малярія триденна
Варто зауважити, що великі комарі на довгих ногах, яких люди помилково звуть малярійними, – безневинні вегетаріанці. Справжні малярійні комарі всього лише трохи більші за звичайних. Їх відрізняє характерна посадка – задня частина стримить догори. На території України зареєстровано сім видів комарів, здатних поширювати малярію, повідомила завідувач відділення паразитології Центральної санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України Тамара Павліковська. «Наші комарі чутливі до так званої «триденної малярії». Це доведено дослідженнями і тими випадками захворювань, які у нас були за останні роки, – розповіла спеціаліст. – І це актуально в контексті Євро-2012. Якщо в Україну приїдуть люди, хворі триденною малярією, то ми дуже неприємно будемо себе почувати. Адже в усіх містах, де проводять чемпіонат, комарі-переносники є…»
За словами паразитолога, місцевих випадків захворювання на малярію в Україні поки що не зареєстровано. Та завезені бувають щорічно. Аналогічна ситуація у Франківську. «Можливості для зараження справді є, – визнав Микола Погорілий. – У жовтні минулого року і в січні теперішнього в місті були зареєстровані випадки малярії. Іноземні студенти, які захворіли ще на батьківщині, мали повторні напади. Але в цьому випадку все – під контролем».
Триденна (доброякісна) малярія розвивається на 6-21-ий день після укусу інфікованим комаром. Лихоманка провіщає раптове підвищення температури, яке триває до восьми годин. Такі напади повторюються що третій день. При цьому є симптоми ураження центральної нервової системи, зокрема нудота й блювота. Як правило, через декілька тижнів починається поступове одужання, проте повторні атаки малярійної лихоманки можуть спостерігатися впродовж трьох і більше років.
Глисти собачі
Ще одна неприємність: комарі є переносниками глистів. Їх укуси можуть викликати дирофіляріоз – зараження личинками паразитів тварин. Переважно – собак, іноді й котів. У попередні роки випадки захворювання були зафіксовані у 10-ти областях України, зокрема у Львівській та Чернівецькій. «Людина спочатку нічого не відчуває, – розтлумачує лікар загальної практики сімейної медицини Людмила Вітенко. – Пізніше на різних ділянках тіла з’являється припухлість, свербіж, біль. Коли гельмінт розвивається, видно вузлик. Він може мігрувати по тілу, тоді й болить. Личинка може переноситися і кров’ю. Відомі випадки, коли гельмінти видаляли з-під повік, на ногах, на статевих органах. Це хронічне захворювання з тривалим терміном перебігу. Лікування полягає в хірургічному видаленні вузлів з гельмінтами».
Донедавна вважалося, що дирофіляріоз – типова тропічна хвороба. Проте впродовж останніх п’яти років інвазія поширилася Європою, захопила Росію й Україну, інформує Державна санепідслужба України. Гостро стоїть питання діагностики зараження, його профілактики й лікування у людей і тварин, оскільки хворі звертаються за медичною допомогою до різних спеціалістів, залежно від локалізації процесу. Лікарі, іноді недостатньо обізнані з виявами дирофіляріозу, не пов’язують захворювання з паразитарною етіологією і ставлять діагнози «фурункул», «киста», «пухлина» тощо. Іноді діагноз встановлюється вже під час операції і ревізії ураженої тканини. Зовні паразит дирофілярія схожий на білу нитку довжиною до 30 см. Хробаки поселяються у слизових та під шкірою.
Важливо перервати ланцюжок зараження. Для цього треба знищувати комарів, уникати укусів. Останнє забезпечують репеленти – препарати, що знищують або відлякують комах. До них належать фумігатори, креми, лосьйони, мазі й гелі. Варто порадитися з лікарем перед застосуванням препаратів, адже вони можуть викликати алергію. Репеленти протипоказані вагітним, людям із захворюванням шкіри та дітям до 5-ти років. «Малюків краще захищати від укусів москітними сітками та природними засобами. Комарі не переносять запаху герані, полину, василька, евкаліпту, анісу, гвоздики. Треба ставити рослини на підвіконня, використовувати аромалампи. В крайньому разі – наносити репеленти на одяг», – застерігає Людмила Вітенко. Проти укусів комарів дієві й спеціальні м’які браслети Bugslock. Своїм запахом вони відлякують комарів і є безпечними для діток.
Наталія КУШНІРЕНКО