Влада відступає під натиском опозиції

  • Зазвичай мовну карту Партія регіонів і Янукович розігрують напередодні виборів. От і цього разу вони вдалися до перевіреного засобу, аби підвищити власний рейтинг. Так-сяк підготовлений закон про мови, який фактично знищує українську, ухвалили з численними порушеннями процедури: на кону 3-5 відсотків виборців, що досі не змирилися з незалежністю України.

    Оксана КОВАЛЬЧУК

    Новий закон, здається, вигідний тільки його авторам з Партії регіонів. Досі російськомовні громадяни не скаржилися на дискримінацію за мовною ознакою, адже саме російська переважає у вітчизняному інформаційному просторі.

    Об’єднана опозиція «Батьківщина» закликала українців вийти на захист рідної мови – і хвиля протестів прокотилася Україною. Проти закону Колесніченка-Ківалова виступила інтелігенція, об’єднана в ініціативну групу «Перше грудня», назвавши документ прикладом фальшивої законотворчості, яка не вирішує жодної принципової мовної проблеми. Глави українських церков закликали президента не підписувати закон, що розколює країну.

    «Стабільність» Януковича остаточно рухнула», – сказав голова Ради Об’єднаної опозиції, лідер «Фронту Змін» Арсеній Яценюк, коментуючи політичну ситуацію в країні.

    Голова Верховної Ради Володимир Литвин, злякавшись виборців (він балотується на Житомирщині), подав у відставку. Під тиском депутатів від Об’єднаної опозиції він пообіцяв не підписувати мовний законопроект за жодних обставин. Однак згодом його прес-служба повідомила, що Литвин нікому ніяких обіцянок не давав, хоча це на власні вуха й чули сім депутатів: Арсеній Яценюк, Андрій Кожем’якін, Микола Мартиненко, Анатолій Гриценко, Андрій Шевченко, Руслан Князевич і Микола Томенко.

    Зіткнувшись із політичною кризою, що проявилася після того, як парламент «протиснув» мовний закон, Янукович розгубився. Він скасував звітну прес-конференцію, на яку зібралося понад 200 журналістів. Це, поза сумнівом, одна з перемог, досягнутих акціями протесту. «Янукович прийняв рішення втекти від народу України», – заявив на мітингу біля Українського дому Арсеній Яценюк, де він днює й ночує.

    Аби не допустити підписання мовного закону під час поточної сесії, акція в центрі Києва триватиме. «Ми здійснюватимемо чергування народних депутатів, тому що прийнято якесь рішення суду, яке забороняє масові акції, – пояснив лідер «Фронту Змін». – Але нас воно не стосується, бо тут відбуватимуться зустрічі народних депутатів із виборцями».

    Побачивши, чия бере, 11 депутатів провладної більшості відкликали свої голоси, віддані за мовний закон, хоч це ніяк не вплинуло на результати голосування. Регіонали заговорили про повторне голосування. Нехай голосують, але нехай увімкнуть систему «Рада», яка дозволяє депутатам голосувати лише особисто, наголосив один із лідерів Об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк. Він переконаний, що багато депутатів не насміляться відкрито віддати свій голос за злочинний законопроект.

    Він запевнив учасників мітингу, що опозиційні депутати змусять провладну більшість голосувати особисто. Якщо регіоналам все ж таки вдасться повторно протягнути через Верховну Раду скандальний документ, опозиція згодом його скасує. За підсумками виборів, каже Арсеній Яценюк, до парламенту пройдуть не менше 226 демократів, «які скасують не тільки цей закон, а й усі незаконні акти Януковича».

    Тепер основне для Об’єднаної опозиції «Батьківщина» – чесні вибори, адже її цінності поділяє більшість населення країни і вона має право розраховувати на перемогу. Щоб забезпечити прозоре волевиявлення, опозиціонери підписали угоди з низкою громадських організацій, які здійснюють контроль над виборчим процесом. Об’єднана опозиція зобов’язалася, зокрема, відкрито формувати список кандидатів у депутати.

    Прізвища перших мажоритарників оприлюднили минулого тижня. «Якщо ви знайдете там будь-кого, чия репутація викликає запитання, таких людей не затвердить з’їзд Об’єднаної опозиції, – зауважив Арсеній Яценюк під час представлення кандидатів. – Хотілося б, щоб так зробили інші учасники виборів».

    Об’єднана опозиція готова до виборчої боротьби. Нині вона монолітна, як ніколи: з приєднанням партії “Громадянська позиція” Анатолія Гриценка процес об’єднання завершено, тепер в її лавах 7 найбільших опозиційних партій України. Отже, в Україні сформувалася двополюсна політична модель – партія влади із сателітами й Об’єднана опозиція «Батьківщина». Вибір – за народом.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!