А липи будуть цвісти…

  • В Івано-Франківську довгоочікуваний капітальний ремонт вулиці Шевченка вартістю більше 13 млн. грн. розпочався боротьбою громади міста за порятунок на вулиці липової алеї. Важка дорожня техніка, якою переорали вулицю, почала руйнувати коріння дерев, а кілька з них комунальники взагалі встигли зрізати.

    Як з’ясувалося, всього було заплановано зрізати 115 лип. Так зібралися «освоювати кошти» – спершу заробити гроші за зрізування дерев, а потім  на купівлі нових саджанців.

    Обурені намірами комунальників громадські активісти Світлана Проць, Тетяна Берегова, Ілона Мурзова та інші взялися за збір підписів на захист лип. У результаті цієї кампанії було зібрано 5 тисяч підписів не тільки мешканців міста, а й області.

    Акція набула широкого розголосу, бо вулиця Шевченка завжди була засаджена липами та й називалася у свій час Липовою, а крім того, вулиця є одним з небагатьох місць, де мешканці міста можуть відпочити від тиску «ущільненого» новітніми забудовами і перевантаженого транспортом міста. Дійшло до того, що на власницю кафе «Амброзія», яке стало центром руху на захист лип, почали тиснути, довелося жінці почути й погрози на свою адресу.

    Однак громадська ініціатива перемогла: зібрані підписи змусили комунальників зупинити нищення дерев до парламентських виборів і погодитися на громадські слухання.

    На громадських слуханнях, які відбувалися в Народному домі №1, підрядники робіт самі собі суперечили й плуталися. Спочатку представник підрядника заявив, що всі дерева «аварійні», але доктор сільськогосподарських наук, професор Василь Парпан продемонстрував акт експертизи всіх зелених насаджень міста 2009 р., згідно з яким дерева і кущі на вулиці в нормальному стані. Після цього виявилося, що і в довідці комунальників стан дерев визначений як задовільний. Тоді постало питання, хто ж давав дозвіл зрізати здорові дерева?..

    Заступник міського голови Зіновій Фітель намагався шантажувати громадськість: або нові комунікації на вулиці, або, мовляв, залишитеся зі своїми липами. Проте під тиском людей він пообіцяв, що ремонтники постараються максимально зберегти всі дерева і працюватимуть під контролем спеціаліста-біолога. Врешті й підряднику вдалося узгодити заміну комунікацій так, щоб не знищити більшість лип.

    Захисники дерев на цьому не зупиняються: спільно з Українським науково-дослідним інститутом гірського лісівництва і громадською організацією «Моє місто» люди домагаються надання липовій алеї на вул. Шевченка статусу пам’ятки природи місцевого значення.

  • Можливо, ця історія перемоги громади над бюрократією і – що там загортати в папірці – тупістю й недбальством влади комусь здасться не такою вже й значною. Але впевнений, що саме з таких малих успіхів починаються й великі. Головне – не боятися і діяти разом. Тоді й на виборах будемо перемагати – всією країною.

     

    Сергій Адамович,

    депутат обласної ради

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!