Франківчани отримують листи з пропозицією зняти будинок з балансу Єдиного розрахункового центру і взяти його у самоуправління. Простіше, мешканцям пропонують відмовитися від послуг посередника і самостійно контролювати витрати на утримання будинку. Що це за нова форма управління житлом і які її переваги та недоліки, “ГК” розпитав директор ЄРЦ Вадима Войтика.
– Нещодавно івано-франківці дізнались про новий для себе спосіб утримання будинку – самоуправління. В чому особливість такої моделі?
Насправді, цей спосіб відомий і дуже поширений. Адже кожен особняк, фактично, перебуває в самоуправлінні, себто утримується його власниками без посередництва.
Особливість самоуправління – немає жодного посередника, жодної структури чи особи, яка відповідає за будинок. Всі питання вирішуються власниками самостійно та на власний страх та ризик.
– Які відмінності має така форма управління, порівняно з ОСББ?
По-перше, не потрібно нічого реєструвати. Самоуправління також не передбачає штату, тому немає сталих витрат. Необхідні послуги замовляються лише коли треба, в кого треба, за прийнятною ціною та безпосередньо контролюються замовником.
Ключова відмінність: законодавство передбачає в усіх, крім спеціально обумовлених, випадках 100% згоду співвласників майна з питань його управління. Наприклад, ОСББ може більшістю ухвалити певне рішення, і меншість повинна підкоритися. А самоуправний будинок має всі свої рішення ухвалювати консенсусом.
Крім того, професійний управитель (ОСББ чи ЄРЦ) – це, в першу чергу, персоніфікована відповідальність. А не всі хочуть чи можуть опікуватись такою господаркою.
– Отже, самоуправління більше пасує для малоквартирних будинків, а для багатоквартирних – ОСББ?
Фактично, так. Система професійного управління найлогічніша там, де колективні рішення приймати складно. У малому будинку співвласникам легше знайти спільну мову у звичайних побутових питаннях – кому і як вивозити сміття, як прибирати подвір’я, як розподіляти спільні витрати за електроенергію, як ремонтувати дах.
– Які недоліки самоуправління? Якщо у будинку, який перебуває на самоуправлінні, потече дах, то мешканці своїми силами мають все ремонтувати?
Навряд чи це можна назвати недоліком — це пряма причетність до утримання свого майна, що є обов’язком власника. Тож скаржитись на неналежне утримання до прокуратури чи житлокомунінспекції доведеться лише на самих себе. Щоправда, не підлягають самоуправлінню житлові будинки, які визнані аварійними або ветхими.
Серед переваг — люди нікого не утримують і кожну копійку витрачають виключно на свій будинок. Крім того, люди мають можливість приватизувати прибудинкову територію й розпоряджатись своє власністю на власний розсуд.
– Який механізм викликання електриків, сантехніків, газовиків?
Все це, в тому числі виклик аварійної служби, буде самостійним питанням людей. Кожне рішення має свою ціну. Немає сталих витрат, але є разові.
– Який механізм розрахунків за всі послуги? Мають бути договори також з обленерго, водоекотехпромом тощо?
Обленерго вимагає укладання договору про спільне використання електромереж з актом розмежування відповідальності. Сторона, що обслуговує спільні мережі, несе відповідальність, зокрема, за крадіжки електроенергії, за стан мереж. Уявити, що другою стороною такого договору буде не конкретна юридична особа, а не оформлений юридично колектив співвласників, енергопостачальнику буде складно. У малих будинках без таких договорів можна обійтися.
Також навряд чи вдасться самоуправному будинку мати в експлуатації ліфт. Тому самоуправління більш доречне для малоповерхової забудови.
– Якщо будинок знімається з балансу ЄРЦ, квартплату платити не треба?
Квартплата – це дольова участь кожного зі співвласників в утриманні спільного майна. Якщо цим утриманням люди займаються самостійно, то платити за ремонт ринви, заміну лампочки чи вставляння шибки на сходовій доведеться лише тоді, коли в цьому є потреба.
– Скільки будинків перейшли на самоуправління і чи це складна процедура?
Процедура проста. Всі без винятку власники повинні провести збори та зібрати підписи під протоколом, які мають бути засвідчені управителем. До протоколу додається довідка про відсутність заборгованостей по квартплаті, а також договори на вивезення сміття та на обстеження димовентканалів. За наявності всіх документів наказом управителя будинок знімається з балансу з першого числа наступного місяця.
Наразі своїм правом обрати таку схему скористались понад 20 будинків Івано-Франківська. Всі – малоквартирні.
Розмовляла Наталка ГОЛОМІДОВА