Повернувшись із заробітків, мешканець Угринова Степан Філь був ошелешений — на його землі, на подвір’ї та на городі, виросли три стовпи. Нова електрична лінія, прокладена просто через його ділянку, вела до сусіда. „Я не давав на це згоди ні в письмовій, ні в усній формі, — каже пан Степан. — Мав намір тут будуватися, зробив проект дому. А тепер через ці стовпи не маю права на власній землі звести собі хату…”
Історія бере початок у 2005 році, коли угринівці почали зводити будинки на нових вулицях у верхній частині села — Незалежності та паралельній їй Гусяче Поле. Степан Філь отримав ділянку на Незалежності, 3. „Тоді до мене підходили сусіди з Гусячого Поля і просили дозволу протягнути світло, але я не погодився, — розповідає пан Степан. — Невдовзі поїхав на роботу в Росію, був за кордоном до кінця 2006-го року. А коли повернувся, побачив, що стовпи вже стоять. Сусіди показали мені дозвіл Лисецького РЕМ (Тисменицький район), відповідно до якого це було зроблено. Ці три стовпи встановили так, що лінія електропередач перетинає мою ділянку по діагоналі. Довкола кожного стовпа передбачена триметрова смуга для обслуговування електромереж. Тож я зі своїм будинком на свою ділянку аж ніяк не вписуюся”.
Ділянка виділена Степанові Філю для будівництва житлового будинку та його обслуговування. На неї є Державний акт на право власності, який був отриманий 12-го лютого 2008 року. 6-го березня того ж таки року земельна ділянка пана Філя за рішенням Тисменицького суду присуджена в безоплатне користування сусідові з Гусячого Поля. „Суд не взяв до уваги відсутність мого дозволу на встановлення стовпів, не врахував, що ця земельна ділянка — моя власність, — підсумовує Степан Філь. — Мене цікавить, як відстояти своє конституційне право на власність.”
Оксана Кобрин, помічник-консультант з юридичних питань народного депутата Романа Ткача:
— В даному випадку немає іншого виходу, як звертатися до суду — за нововиявленими обставинами. Апеляцію на рішення Тисменицького суду слід було подати в місячний термін від часу його винесення. Оскільки це не було зроблено, а наявне порушення прав скаржника, необхідно підняти технічну документацію. Лінії електропередач, як відомо, „на око” не прокладаються. Існують чіткі технічні норми, відповідно до яких їх прокладають уздовж доріг. Слід витребувати у Лисецького РЕМ технічну документацію, відповідно до якої було проведено цю лінію. І за нововиявленими обставинами звернутися до суду. Нововиявлені обставини — це, власне, ота технічна документація.
З позовом до сусіда і Лисецького РЕМ (вони мали би виступити відповідачами) з вимогою про демонтаж електролінії потрібно звертатися виключно до Тисменицького суду — до тієї інстанції, яка винесла попереднє рішення, перегляду якого добиваємося. Якщо у скаржника є якісь підозри щодо складу суду, він має право просити відвід суддів. Тоді справу будуть слухати інші.
Важливо також врахувати, що в цьому випадку необхідна допомога адвоката. Він подасть адвокатський запит у РЕМ на виготовлення технічної документації на лінію електропередач, про яку згадувалося. Будь-яка установа зобов’язана надавати документацію на адвокатський запит. Оптимально було би скористатися й підтримкою адвоката в суді, під час перегляду справи.
Підготувала Н. БІЛА
Стовпи в законі?
