З перших днів нового року виклики машин «швидкої допомоги» будуть поділені на екстрені, тобто невідкладні, та неекстрені. Відповідно, медична допомога буде надаватися швидко – впродовж 10-ти хвилин, або за можливістю – впродовж години.
З нового року служба «103» повністю відмежована від лікувальних закладів – відповідно до урядової постанови №1119. Документ набирає чинності з 1-го січня і встановлює розподіл викликів та нормативи надання невідкладної медичної допомоги.
Відповідно до документа, на Прикарпатті створять комунальний заклад «Івано-Франківський обласний Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф». У його структурі будуть оперативно-диспетчерська служба, відділи виїзної консультативної меддопомоги та навчально-тренувальний відділ.
«Звернення за номером надання екстреної медичної допомоги 103 або за номером екстреної допомоги населенню 112, залежно від стану пацієнта, поділяються на екстрені та неекстрені», – йдеться в документі.
Норматив прибуття бригад швидкої медичної допомоги на місце події за екстреним зверненням у містах становить 10 хвилин, поза межами міста – 20 хвилин з моменту звернення до оперативно-диспетчерської служби. Зазначені нормативи з урахуванням метеорологічних умов, сезонних особливостей, епідеміологічної ситуації та стану доріг можуть бути перевищені, але не більше, ніж на 10 хвилин.
До категорії екстрених віднесли звернення стосовно пацієнтів, які перебувають у невідкладному стані – з непритомністю, раптовим розладом дихання, гострим болем у черевній порожнині, зовнішньою кровотечею, ознаками гострих інфекційних захворювань, гострими психічними розладами тощо. Це всі види травм, удари струмом, ДТП, аварії на виробництві, стихійні лиха, укуси змій та отруйних комах, ускладнення у перебігу вагітності.
Відтак решту зараховано до категорії тих, хто може потерпіти і почекати. Це хворі з хронічними недугами та їх загостреннями – гіпертонічною хворобою, виразкою шлунка та дванадцятипалої кишки, хронічним запаленням печінки, жовчного міхура, кишківника, хворобами нирок, суглобів тощо. Плюс – із раптовим підвищенням температури тіла, з кашлем, нежиттю, болем у горлі; головним болем, запамороченням, слабкістю; болем у попереку, суглобах (радикуліт, остеохондроз, артрит, артроз тощо); підвищенням артеріального тиску; больовим синдромом у онкологічних хворих; алкогольним, наркотичним, токсичним, абстинентним синдромами.
«Диспетчер перенаправляє звернення, що належить до категорії неекстрених, до відповідного закладу охорони здоров’я первинної медико-санітарної допомоги у порядку, затвердженому МОЗ. А у разі відсутності такої можливості направляє до пацієнта бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, яка не виконує екстрені виклики, впродовж 1-ї години з моменту отримання звернення», – зазначається в документі.