Як чиновники і видавництва обманюють випускників шкіл
“Бл…, ти розглядати їх будеш чи купиш вже врешті щось? Або йди звідси! Вони однакові всі, тільки обкладинки різні. Тести і тести – що ще треба?”
Кремезний чоловік середніх років у пуховику, який торгує шкільним причандаллям на найбільшому в Україні книжковому ринку “Петрівка”, зривається на хлопця років шістнадцяти. Той швидко витягує гроші з кишені і купує перший-ліпший збірник для підготовки до тестування в школі. Вони почали надходити в продаж наприкінці листопада – на початку грудня.
Рівно рік тому «Свідомо» розслідувало, як державний Український центр оцінювання якості освіти, що якраз відповідає за тестування, влаштував з близьким до міністра приватним видавництвом «Видавничий дім «Освіта» бізнес на посібниках. Підготовчі збірники «Освіти» були переконливо рекомендовані УЦОЯО для купівлі. Цього року директор Центру Ірина Зайцева була більш обачною – на грудневій прес-конференції заявила про те, що декілька видавництв отримали схвалення своїх книжок від Міністерства і їх можна купувати та готуватися за ними.
Це теж виявилося неправдою. Яка потягнула за собою викриття інших неправд. Цього року школярів почали дурити не лише урядовці.
Хто отримав схвалення?
Збірники для одинадцятикласників можна поділити на три групи: пробні тести з кожного предмета, довідники, що мають допомогти відповідати на питання, і так звані «комплексні» збірники – поєднання тестів і довідника.
«Ваша начальниця заявила про посібники від кількох видавництв, які можна порадити купувати абітурієнтам, бо вони мають схвалення від Міносвіти. Назви видавництв не підкажете?» – звернулися ми до прес-служби Українського центру оцінювання якості освіти.
У відповіді було написано, що УЦОЯО може лише сказати свою думку з приводу того чи іншого посібника. Давати гриф чи ні – вирішує Міносвіти й Інститут інноваційних технологій, відповідальний за підручники. Коли ми нагадали, як минулого року Центр пропагував збірники одного видавництва, нам відповіли: УЦОЯО цього року не мав часу таким займатися.
Тобто жодна книжка для підготовки до тестування наразі не рекомендована тими, хто це тестування проводить.
Коли ми почали більше дізнаватися про те, що зараз пропонується одинадцятикласникам, нас чекали інші неприємні відкриття.
Що продають абітурієнтам і батькам
Жовті, сині, голубі, рожеві, червоні – від кількості обкладинок, що обіцяють швидку, а, головне, ефективну підготовку до зовнішнього незалежного оцінювання, одразу мерехтить в очах.
– Що купують найбільше? – питаємо у молодої червонощокої продавчині на ятці з книгами.
– «Літеру», «Генезу» часто. Решта – коли як.
Ще півтори години мандрів по ринку – і ми маємо повний список видавництв, що прагнуть за гроші підготувати абітурієнтів до тестів.
Найбільш поширені на “Петрівці” посібники від видавництв «Літера», «Генеза» і «Грамота». Плюс «Торсінг», «Підручники і посібники», «Богдан», «Весна», «Лібра Терра», «Харків», «Український центр підготовки абітурієнтів». Ціни – до 60 гривень за одну книжку.
Далі ми звернулися в Інститут інноваційних технологій, який оцінює підручники. Саме він надає їм гриф «Рекомендовано Міністерством освіти». На наше прохання вони підняли всю документацію – хто має дозвіл готувати дітей до ЗНО.
Знахідки нас шокували.
«На звороті посібника, який рекомендовано до використання в школах, має бути посилання на лист Інституту. Він запевняє, що спеціальна комісія цей посібник розглянула і схвалила. Близько 30 посібників для підготовки до ЗНО видала “Генеза”, 2 з української мови та літератури – видавництво “Грамота”. Так вийшло, що “Генеза” охоплює практично всі предмети. Маємо номери листів про дозвіл. Інші видавництва за дозволом до нас не зверталися», – відповіли нам там за кілька годин після прохання перевірити документи.
Тож посібники усіх видавництв, окрім «Генези» та «Грамоти», взагалі не мають права використовуватися в школах! Що б вони не вказували на своїх обкладинках. Комісія Міносвіти, яка з осені почала активно перевіряти школи по країні і вже вилучила 11 підручників, що не мають гриф МОНМС, може прийти у Вашу школу і заборонити використовувати ці збірники. Не хочете викидати гроші – купуйте те, що хоча б перевіряли науковці з Міносвіти.
А ще можна не витрачати і цих грошей. Програми зовнішнього незалежного оцінювання, за винятком історії України і біології, цього року, порівняно з 2011-им, залишилися без змін. «Трішки змінилися критерії оцінювання, в деяких тестах зменшилася кількість тестових питань», – пояснили в УЦОЯО. Отже, можна використовувати посібники для підготовки до тестів за минулий рік. Вони, за словами методистів Центру, навіть складніші за ті, що будуть у 2013-му. Їх можна позичити у на рік старших друзів. Або дешево купити на тій самій “Петрівці”. Або взагалі пройти тести в режимі он-лайн біля комп’ютера – такий сервіс у жовтні створила шкільна соціальна мережа «Щоденник». Опиралися вони якраз на тести-2012. Ось посилання: http://tests.shodennik.ua.
Максим ОПАНАСЕНКО,
бюро журналістських розслідувань «Свідомо»,
для “Галицького кореспондента”