В Івано-Франківську українську мову захищатимуть від перевізників

  • Виконком Івано-Франківської міської ради прийняв рішення винести на розгляд сесії проект «Програми захисту, розвитку і функціонування мови у місті Івано-Франківську на 2013-2015 роки».

    Як пояснив заступник міського голови Михайло Верес, програма спрямована на виконання ст. 10 Конституції України, яка говорить, що державною мовою в Україні є українська мова. Втім, деякі члени поставили під сумнів актуальність питання захисту мови в Івано-Франківську. Так, Анатолій Богуш запропонував перейменувати документ на «Програму розвитку і функціонування мови в Івано-Франківську».

    «Я не вважаю, що у Франківську треба захищати українську мову. Це не Донецьк, Дніпропетровськ. Там дійсно проблема, у нас, слава Богу, такої проблеми немає», – сказав Анатолій Богуш. У відповідь мер обласного центру Віктор Анушкевичус ворогами мови назвав.. перевізників маршруток. «Скажіть мені, будь ласка, Коліснечинко чи Ківалов винні, що у нас неналежним чином шанується українська мова серед наших перевізників, які включають хто-знає якої якості шансон і російську низькопробну, а деколи і вульгарну попсу? То це що – українізація? Це шанування української мови? Тому захищати потрібно».

    Скептично «захист» мови у назві програми сприйняв і Владислав Ливинець. «Я хочу бачити ворога, від якого треба захищати. Ми повинні вчити мову. А захищати? Ми повинні робити так, щоби в нас дійсно функціонувала літературна, гарна, культурна мова, – сказав він. – Але піднімати рівень культури мови населення – це одне, а дати комусь в голову, захистити – це зовсім інше».

    Серед основних заходів «захисту, розвитку і функціонування мови» у програмі передбачено: проведення щорічних апаратних навчань із ділової української мови працівників виконавчого комітету, сільських рад та резерву кадрів; організація дієвого контролю за трансляцією пісень у громадському транспорті, закладах громадського харчування та обслуговування населення, створення радіопрограм на короткохвильових радіостанціях і забезпечення використання українського продукту в обсязі не менше 50% ефірногочасу; організація курсів з вивчення української мови для представників національних меншин, які виявили бажання вивчати українську мову; щорічно в міському бюджеті виділяти кошти на видання книг місцевих письменників та придбання україномовних книг для міських бібліотек тощо.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!