Рішуче з іншого світу

  • Ясно, що ці великі березневі сніги випали не через мене і не для мене. Але мені вони багато чого пояснили і навіть навели приклади. Це як хтось молодий і задерикуватий починає випендрюватися, а старший і мудріший легко ставить його на місце. То от недавно я писав, що сніги маліють і те-се. А сніги взяли і завалили весну. Принаймні, її першу третину. Бо нема що мудрувати і гнати лірику, мовляв, часи вже не ті, навіть снігу менше випадає.

    Крім того, цей снігопад мене ще добряче провчив. Я собі в п’ятницю зранку прокинувся, зібрав потрібні речі в рюкзак, і вже так пішов на роботу, а після – хотів одразу на автостанцію і в Брустури. Але що сталося – прийшов на автостанцію, а квитків нема на потрібний автобус. А на пізніший буде пізно, бо в Коломию треба приїхати вчасно – з Коломиї лиш один. Водій каже – йди на зупинку на Залізничній, підберу. Пішов, а там таких, як я ще з півтора десятка. Під’їхав автобус, завантажилися, як шпроти, а транспорт з місця ні руш. Колеса гуляють в сніговій каші. Водій сердиться. Нарешті чоловіки повиходили надвір. Штовхаємо вперед-назад, а сніг мете в лице. З того всього, коли виштовхали автобус на рівну дорогу, я глянув на годинник і їхати вже було пізно. Мовляв, от і змаліли тобі сніги.

    Розвернувся і подався на квартиру. Щастя, що люблю ходити, бо скористатися міським транспортом було би великою помилкою. Вже як прийшов назад, то бачив у фейсбуку світлину, де пасажири штовхали тролейбус. Такий собі день фізкультури. І от крокую містом, а люди всюди метушаться, ковзають, падають, відкидають сніг, віддзьобують від сходів, обтрушуються, панікують. І пішоходи ще півбіди. Значно складніше з водіями. Вони нервуються, сигналять, колеса буксують і, взагалі, загальна ситуація навіює безвихідь. Найбільше було шкода водіїв мікроавтобуса і легковика, які легенько стукнулися на одному з перехресть. І ніби ніяких вм’ятин, хіба дрібні подряпини. Але стоять їхні авта посеред перехрестя, блимають аварійки, водії ходять довкола і нервово курять. А сніг не спиняється. А їм ще кудись треба приїхати. А ДАІ теж не видно – мабуть, в корках.

    І тоді мені подумалося, що міські жителі таки мало пристосовані до екстриму. Бо хоч додому поїхати не вдалося, але прогулянка містом справляла захопливе враження. Натомість лиця довколишніх були трагічно-засніженими. Коли ж заглянув у соціальні мережі, то там натрапив мало не на плачі похоронні за підсніжниками і березовим соком. Стільки нарікань на природу вже давно не доводилося чути. Якось було щось схоже, коли град побив картоплю, яка щойно зацвіла. Але то була справді втрата, бо як добре не поцвіте, то і не вродить. А тут такі нарікання на таку чудову раптову снігову феєрію…

    Колись знаковий європейський філософ румунського походження Сьоран (Еміль Чоран), прогулюючись Парижем, почув у випадковій розмові перестрашене побажання: лиш би не було снігу. Тоді мислитель вирішив, що він рішуче з іншого світу. «Я мав царське дитинство», – згодом він писав, згадуючи своє засніжене трансільванське село з того боку Карпат. Бачачи всю франківську метушню, розумію, що в Брустурах такого ніколи би не трапилося. Навпаки, стало би ще спокійніше ніж завжди. Тишу порушував хіба би тріск ватри в печі. І ще може воркотіння кота під піччю.

    Василь Карп’юк

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!