Пайки для хворих на сухоти

  • Відтепер хворих на туберкульоз прикарпатців будуть підгодовувати. Продуктові пайки двічі на місяць кожному вручатимуть працівники обласного Червоного Хреста. Про нові медичні та соціальні програми, а також можливості діагностики й лікування цієї недуги журналістам розповіли в Івано-Франківському обласному фтизіопульмонологічному центрі.

     

    Медико-соціальний супровід хворих на туберкульоз – така програма запроваджена в нашій області з березня і триватиме щонайменше три роки, повідомив голова обласної організації Червоного Хреста Валерій Старченко. В рамках програми, яка фінансується благодійним коштом, – обов’язкове забезпечення хворих калорійними продуктами. Пайки формуватимуть централізовано і передаватимуть недужим двічі на місяць – в перший та третій тиждень. Окрім харчів, за кошти фонду в програму будуть залучені психологи – вони консультуватимуть хворих на сухоти та їхні родини. Наразі ця програма, яку реалізує Червоний Хрест, уже стартувала в Косівському, Верховинському, Коломийському, Тисменицькому районах та в місті Франківську. До кінця квітня, стверджує пан Старченко, опіка червонохрестівців пошириться на хворих і в інших районах області.

    Ще одна новація – виїзні обстеження. Минулої неділі пересувний флюорограф обласного фтизіопульмонологічного центру працював на центральній площі Франківська. За п’ять годин роботи спеціалісти оглянули 100 городян, двом із них повідомили про підозру на туберкульоз і рекомендували пройти додаткове обстеження. Такі акції і надалі практикуватимуть у містах та селищах Прикарпаття, відзначила заступник директора Центру, головний фтизіатр області Світлана Харченко. До кінця року медики планують запросити на безкоштовне обстеження мешканців усіх райцентрів та найбільших сіл області. «Серед прикарпатців, які пройшли обстеження минулого року, у 10% було вперше виявлено туберкульоз. У 43% хворих недуга перебігає в гострій формі, тобто вони є потенційно небезпечними для довколишніх», – сказала пані Харченко.

    За медичною статистикою, один хворий, який виділяє бактерії туберкульозу, заражає до 15 осіб. Лікарі констатують, що поширення захворюваності на сухоти серед міського населення є значно вищим, аніж серед жителів сіл. У міщан виявляють більше деструктивних форм, які важко піддаються або вже не піддаються лікуванню. Туберкульоз, підкреслюють медики, вийшов за межі так званих «груп ризику», до яких відносять людей, що зловживають алкоголем, приймають наркотики, ухиляються від роботи, бродяжать тощо. Тепер сухоти так само часто вражають і тих, хто має упорядковане життя  і сталий добробут. До того ж, останнім часом зросла кількість резистентного туберкульозу – коли мікобактерія, що викликає недугу, мутувала і стала нечутливою до більшості ліків.

    На противагу ризикам, медики «озброюються» новітньою діагностичною апаратурою і засобами для лікування туберкульозу. Зокрема, в обласному фтизіопульмонологічному центрі віднедавна працює лабораторія, яка дозволяє на високому рівні проводити мікробактеріологічні дослідження. Завдяки сучасній апаратурі, в лабораторії скорочено терміни дослідження мокротиння. І з трьох місяців до 21 дня зменшено час, за який можна з’ясувати чутливість мікобактерії до медичних препаратів. Усе це, підкреслила Світлана Харченко, дозволяє лікувати туберкульоз значно ефективніше. «Важливо, щоби хворі не переривали курс лікування і безумовно дотримувалися приписів, – попереджає лікар. – Бо власне безвідповідальне ставлення до лікування і є головною причиною, через що збудник туберкульозу поширюється і набуває стійкості».

    За словами першого заступника директора Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Миколи Олінійчука, оголошено про перехід на більш безпечну для здоров’я людей – лабораторну – діагностику туберкульозу. «На рівні Міністерства охорони здоров’я України визначено пріоритетність лабораторної діагностики», – зауважив пан Олінійчук. Він пояснив, що цього року на Франківщині створюють обласне Територіальне медичне об’єднання. Воно збере під один «дах» усі служби та всі лікувальні й діагностичні заклади, які беруть участь в боротьбі з епідемією туберкульозу в області. Можливість «зв’язати» усі ланки надання допомоги недужим на сухоти, переконаний пан Олінійчук, забезпечить краще фінансування лікувальної мережі і диспансерного нагляду. До речі, упродовж цього року хворі, які мають безпечну для довколишніх форму захворювання, будуть переведені на домашнє лікування і спостереження.

    Наталія КУШНІРЕНКО

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!