До школи у бесагах

  • Громада Великого Ходака, що на Верховинщині, врятувала свою школу І-ІІ ступенів від незаконної «оптимізації».

     

    Є в оптимізації початок, нема в оптимізації кінця… На Прикарпатті влада всупереч думці громад продовжує намагання скоротити кількість бюджетних закладів задля економії коштів.

    Зовсім недавно на Прикарпатті великий резонанс викликало розпорядження облдержадміністрації про оптимізацію та упорядкування мережі бюджетних установ області, яке підписав перший заступник ІФ ОДА Василь Плавюк на початку лютого. «Оптимізацією» назвали закриття понад двох десятків шкіл, бібліотек, сільських ФАПів, скорочення ліжкомісць у лікарнях, ставок учителів тощо. Таким способом обласна влада планувала зекономити 44 млн. грн. за рік.

    Після протестів громад і критики з боку обласної ради та депутатів ВРУ голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк скасував скандальне розпорядження, демонстративно звинувативши Плавюка у самодіяльності.

    Та, схоже, чиновники говорять одне, а руками своїх підлеглих на місцях потихеньку таки «оптимізовують» бюджетні установи. Так, два тижні тому жителі села Великий Ходак довідалися з публікації у районній газеті, що їхню сільську школу районна влада збирається закривати. Інформація про скорочення Великоходацької школи І-ІІ ступенів прозвучала і по радіо. «У районі пояснили це тим, що у нас мала кількість дітей – 67 учнів. Обіцяли дати автобус, щоб діти доїжджали у сусіднє село Ільці, – розповідає директор школи Ірина Сумарук. – Зараз в нас немає 9 класу, немає через те, що не набралося з першого. Але наступного навчального року, 2013-2014, у нас вже буде 77 учнів». До речі, розпорядження, яке скасував Вишиванюк, передбачало не закриття, а реорганізацію Великоходаківської школи І-ІІ ступенів у школу-садок. «І навіть для функціонування школи-садка немає умов – немає внутрішніх санвузлів, немає ліжечок, – пояснює директорка. – Крім того, є багато дітей, які вчаться у старших класах, а їхні братики-сестрички – у молодших. Батьки не будуть розділяти дітей і заберуть всіх. То хто залишиться у тому садку?»

    Взимку ситуація ускладнюється: дістатися до школи дітям автобус не допоможе, бо навіть трактори не здатні подолати тамтешнє бездоріжжя. Великоходаківська школа розташована за 1,2 км від центральної дороги. А дітки з околиць села добираються до школи за кілька кілометрів. «Взимку, коли випадають сніги, батьки запрягають коней і саньми звозять учнів, бо інакше не можна добратися. А маленьких під час снігопадів приносять у бесагах», – розповідає пані Ірина. Як у таких умовах дістатися до школи в Ільцях за 10 км, взагалі не зрозуміло. Крім того, «оптимізація» закладу залишить без роботи 19 педагогів.

    Минулого тижня батьки звернулися зі скаргами до обласної влади та деяких депутатів. У понеділок, 2 квітня, півсотні мешканців Великого Ходака прийшли до голови Верховинської РДА Василя Гондурака. Як повідомив один з батьків Михайло Палійчук, під тиском громади керівник району пообіцяв наразі школу не закривати. «Зараз діти ходять до школи по 3-4 км. А як школу закриють, деяким дітям доведеться ходити і по 10», – нарікає Палійчук. Втім, до цієї теми Гондурак обіцяв повернутися найближчим часом на зборах села.

  • Газета простежить, чи дотримається керівник району своєї обіцянки.

    До теми:

    В Україні в цьому році Міністерство освіти на чолі з Дмитром Табачником планує закрити, як мінімум, 143 школи, в яких навчаються понад 3175 учнів. Про це заявила голова Комітету ВР з питань науки і освіти Лілія Гриневич. За словами Гриневич, таким чином будуть звільнені майже півтори тисячі вчителів, «а держава заощадить аж 44 млн. гривень».

    Марія ГАВРИЛЮК

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!