Протягом місяця прикарпатські правоохоронці перевіряли аптеки, лікарні та інші заклади, які торгують психотропними речовинами чи використовують їх у своїй роботі. Операція отримала умовну назву «Батискаф». Хоча перевірками охопили незначну частину потрібних закладів, порушень виявили чимало. В одному з рейдів працівників відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС області взяв участь журналіст «Галицького кореспондента».
Такі перевірки зазвичай проводяться двічі на рік – навесні та восени. Цього разу профілактичне відпрацювання «Батискаф» на Прикарпатті тривало з 4 березня до 1 квітня. Під час операції правоохоронці перевіряли не тільки аптеки та лікарні, а й навідувалися на підприємства, які використовують у своїй роботі прекурсори – речовини, за допомогою яких можна виготовити наркотики.
«Ця операція проводиться в два етапи – підготовчий з 4 до 11 березня, і практичний етап з 11 березня до 1 квітня. Метою цих профілактичних заходів є виявлення та перекриття каналів витоку підконтрольних лікарських засобів від суб’єктів господарювання, аптечної мережі у нелегальний обіг», – пояснює начальник відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС в області Валерій Шнуренко.
Зазвичай працівники відділу БНОН проводять рейди спільно з працівниками державної інспекції з контролю якості лікарських засобів в області та УБЕЗу. Під час рейдів правоохоронці вивчають дозвільні документи, пов’язані з поставкою і розповсюдженням ліків та дотримання ліцензійних умов. «Окремо вивчається інформація стосовно вуличної торгівлі, – розповідає Шнуренко. – Як правило, перевіряються наркозалежні, які торгують забороненими або обмеженими в обігу речовинами – такими, як димедрол, трамадол, метандінон».
При цьому, переконує міліціонер, правоохоронці не ставлять собі за мету спіймати «на гарячому», а тільки проводять профілактичні заходи.
«Ми з перевіркою»
Тож у складі команди з п’яти міліціонерів у цивільному вирушаємо у рейд. Навідуємося до аптеки поруч із центральним продуктовим ринком. Валерій Шнуренко каже, що ця аптека не має ліцензії на продаж наркотичних лікарських засобів, тож там точно не повинні продавати димедрол, трамадол та інші сильнодіючі чи наркотичні речовини. «Таку ліцензію, як правило, мають лише державні аптеки. Вони знають, що ми їх часто перевіряємо, і щомісячно нам звітують. Тобто знайти там порушення практично нереально, – розповідає начальник ВБОН обласного УМВС. – А аптеки приватних підприємств можуть допускати певні порушення. Тобто вони виходять з потреб покупців. Якщо до них часто звертаються клієнти за засобами, які підлягають обліку, то, буває, що закуповують його, але не вносять в журнал». Як пояснює міліціонер, журнал обліку отруйних, сильнодіючих та комбінованих лікарських засобів, що підлягають предметно-кількісному обліку, має бути у кожній аптеці, незалежно від того, має вона ліцензію на продаж наркотичних лікарських засобів чи ні.
В аптеці правоохоронці стають у загальну чергу. За мить перекидаються між собою поглядами: у юрбі впізнали «клієнта» – наркозалежного, що перебуває у них на обліку. Та худорлявий блідий хлопчина теж помітив увагу до себе. Кілька разів озирнувся, потім підійшов до каси і спитався, чи немає… мазі від свербежу.
«Добрий день. Ми до вас з перевіркою з відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків», – відрекомендовуються і показують посвідчення міліціонери. Аптекарка відповідає, що нема завідувача. «Нам не треба завідувача, хочемо подивитися журнал предметного обліку», – говорить Шнуренко. «А в нас нема наркотиків!» – не вгаває жінка і відразу когось набирає по телефону. Далі передає трубку міліціонеру. «Від вас нічого не потрібно, ми дивимося журнал предметно-кількісного обліку, якщо все добре – розвертаємося і йдемо далі», – пояснює він у телефонну трубку. І аж після того, як хтось по телефону дав добро на перевірку, провізор запускає правоохоронців у підсобне приміщення.
Міліціонери показують дозвіл на проведення перевірки, переглядають журнал та просять показати ліцензію на торгівлю лікарськими засобами. Аптекарка явно нервує, замість ліцензії приносить торговий патент, виправдовується, що правоохоронці її налякали. І навіть спершу відмовляється підписатися під протоколом, де вказано, що порушень не виявлено. «Я не можу підписатися, я не завідувач», – відговорюється провізор. Втім, передивившись журнал перевірок, можна зрозуміти переляк жінки. Контролюючі органи заходять до них нечасто. Аптеку перевіряли у 2001 році, потім – у 2007 та 2010. «Всі виконують вказівки щодо заборони тиску на бізнес…», – каже Шнуренко.
Доки аптекарка підписує документи, міліціонери про всяк випадок питають:
– Тропікамід, мідріацил (краплі для очей, які деякі наркомани використовують для ін’єкцій – ред.)?
– Нема. Їх просто так не візьмеш. І навіть коли можна було брати, ми їх не замовляли, – запевняє провізор.
– А питаються?
– Дуже рідко.
– Рідко? Аптека розташована у людному місці…
– Навіть лікарі зараз це не виписують, – відговорюється жінка.
Насамкінець правоохоронці перевіряють карантин – місце де зберігаються ліки, в яких вийшов термін придатності, та просять дозволу оглянути асортимент аптеки. Кажуть, що лише з дозволу власника мають право подивитися на розташування ліків на полицях.
Міліціонери розповідають, що наркоман, який хоче купити димедрол, може отримати його цілком законним методом і без рецепта майже в кожній аптеці. До прикладу, наркозалежні знайшли спосіб видобувати димедрол з дитячих свічок «Анальдин», які застосовують для збиття температури. Правда, для виготовлення одної дози димедролу необхідно використати три пачки «Анальдину». «Якщо за рецептом пачка димедролу коштує приблизно 2 гривні, то одна таблетка димедролу на чорному ринку коштує 25 гривень. Приблизно стільки ж коштують в аптеці три пачки «Анальдину», – кажуть правоохоронці.
Кислота за оголошенням
За такою ж схемою працівники відділу БНОН перевіряють приблизно три заклади на день. Якщо ж порахувати, що в Івано-Франківську тільки аптечних закладів більше 300, то деяким з них доводиться чекати на перевірку кілька років. Крім того, в рамках профілактичних відпрацювань міліціонери можуть проводити рейди і у навчальних закладах, які мають кабінети хімії. Правила для всіх одинакові – всі підприємства, незалежно від форм власності, повинні мати ліцензію на використання прекурсорів. Втім, як стверджують міліціонери, жодна з загальноосвітніх шкіл області такої ліцензії не має.
Загалом під перевірку в області підпадає 948 закладів. З них 121 – медичні установи, 6 – аптечні склади, 789 – аптеки та їх структурні підрозділи, 24 – заклади ветеринарної медицини та 8 закладів замісної підтримувальної терапії.
За визначений час працівникам відділу БНОН УМВС в області вдалося перевірити приблизно 45 закладів. «Перевірками встановлено шість порушень правил обігу психотропних речовин та 10 порушень з підконтрольними лікарськими засобами, а саме: виявлено п’ять наркотичних та психотропних лікарських засобів (морфін, фентаніл, метадикт) та сильнодіючих і отруйних лікарських засобів (димедрол, метандієнон, хіонат)», – розповідає старший оперуповноважений відділу БНОН Віталій Паращук. За період операції розпочато 17 кримінальних проваджень. З незаконного обігу міліціонери вилучили 139 доз лікарських засобів та 222,5 кілограма прекурсорів.
Марія ГАВРИЛЮК