Розмови про те, що Івано-Франківськ потребує професійного брендингу, точаться у місті вже давно. Туристи вперто оминають славне місто у межиріччі Бистриць, однак далі конкурсів на міський логотип у Франківську справа не зайшла. Масштабну кампанію зі створення міської легенди та її ефективного втілення мала би очолити влада, але якщо влада цього не робить, то чому б її не підштовхнути?
Франківський поет, директор радіо «Карпати» Любомир Стринаглюк підготував проект «Муніципальної програми промоції Івано-Франківська», яким охоче ділиться з владою та громадськістю.
Над тим, як популяризувати улюблене місто, Любомир Стринаглюк думав майже рік. За основу взяв чимало ідей, які успішно втілили у Львові. В той час, як у Франківську кількість туристів постійно зменшується, у Львові вона щороку зростає завдяки грамотному менеджменту міської влади та культурних формацій, які спільно працюють над промоцією міста.
Любомира прикро вражає те, як бездарно продається Івано-Франківськ. «Останніми роками наше місто, замість того, щоб набрати в ціні, різко знизило свою вартість. Передовсім через неграмотні дії міської влади кількох каденцій. Через відсутність смаку і відсутність плану розвитку міста у старому середмісті з’явилися такі монстри, як «Легенда», а зараз збираються на місці заваленого будинку на Січових Стрільців звести ще один монстр зі скла і бетону. Чому замість будинку на Вірменській, 1 також збираються спорудити подібне страховисько, а не відновлюють первісний вигляд будівлі?»
Поет зауважує, що, на його думку, такі будівлі у центральній частині ніяк не узгоджуються з архітектурною традицією міста. Поки ще не все втрачено, він закликає зберегти ті архітектурні перлини, які є в нашому місті, і пропагувати його архітектурну спадщину, керуючись Програмою промоції міста. Її автор нагадує владі, що склом і пластиком сьогодні туриста не здивуєш.
Перш ніж рекламувати товар, треба створити йому певну легенду. Першорядним завданням у промоції Франківська Любомир вважає виписування міського міфу – створення комплексу знаків, легенд, за якими наше місто впізнаватимуть. «У культурному світі про Франківськ знають як про літературно-феноменальне місто. Чому б не розвивати цей концепт? – міркує Любомир Стринаглюк. – Нашою сильною стороною є також етноконцепт. Варто реанімувати залишки культури у місті». Для роботи над створенням франківського міфу Любомир планує залучити креативних франківчан, не обов’язково митців, а всіх, хто любить своє місто і готовий перейнятися його статусом.
У своїй програмі промоції міста Любомир Стринаглюк пропонує скористатися відомою практикою і влаштувати Дні Івано-Франківська у інших містах. Почати рекомендує зі Сходу України, адже більшість туристів у сусідньому Львові сьогодні саме звідти. Спершу Донецьк, Дніпропетровськ, Харків, Одеса та інші, а потім варто рухатись на Захід – до Любліна, Варшави, Кракова, реанімуючи міф про Івано-Франківськ як частину Австро-Угорської імперії та Речі Посполитої.
Що показати українцям по той бік Дніпра? Передовсім, влаштувати зустрічі зі знаковими письменниками Івано-Франківська, наприклад, Юрієм Андруховичем, Тарасом Прохаськом, Володимиром Єшкілєвим, Степаном Процюком, Степаном Пушиком та іншими. Організувати концерти сучасних гуртів, до прикладу, «Перкалаби» і «Фліта». Зробити дегустацію страв карпатської кухні від відомих місцевих ресторанів і обов’язково – дегустацію фірмових прикарпатських напоїв – бальзаму і горілки «Княгинин». Усе це приправити сувенірним міні-ярмарком справжніх народних виробів, а не тих, які тепер штампують у Китаї.
Промоцію Івано-Франківська паралельно треба проводити на “Буковелі”. Туристи, які їдуть кататися на лижах, оминають обласний центр, бо нічого про нього не знають. Екскурсійні тури «Буковель-Івано-Франківськ» могли б зламати цю кригу. Любомир зауважує, що під час нещодавнього візиту на “Буковель” не помітив там жодної інформації, яка б хоч якось рекламувала Івано-Франківськ. Таку нагоду було б бездарно проґавити.
Важливим аспектом промоції міста є розширення фестивальної діяльності. З фестивалів, які прославили Франківськ, наразі лише Фестиваль ковалів. Варто подумати про власний літературний фестиваль, замість того, щоб віддавати літературні лаври Львову з його форумом видавців. Письменники і поети родом з Івано-Франківська завжди були локомотивом цього форуму. У літфестивалі, окрім місцевих авторів, могли би взяти участь знані вихідці з Івано-Франківська, які живуть у інших містах, – Ірена Карпа, Юрій Винничук, Василь Герасим’юк, Іван Малкович, Дмитро Павличко та ще багато інших.
Сьогодні туристи охоче відвідують різноманітні кулінарні фестивалі. Івано-Франківськ міг би зорганізувати щонайменше 10 фестивалів, до прикладу, фестиваль борщу, баношу, вареників, шупені, галицьких пляцків тощо. За умови розумного брендингу Івано-Франківськ міг би стати також театральним містом і проводити театральні фестивалі.
Для розробки бренду та його ефективної розкрутки Любомир Стринаглюк пропонує створити при управлінні економіки структурний підрозділ, який би займався промоцією міста і підпорядковувався би заступнику мера з економічних питань. Відділ мав би також розробляти подальші стратегії «продажу» Івано-Франківська. Цей підрозділ має бути відкритий для громадськості і постійного обговорення ідей – як варіант, можна створити форум на сайті міськвиконкому або регулярні громадські обговорення за участю франківчан, які люблять своє рідне місто.
Проект програми практично завершений. Любомир Стринаглюк запропонує її на розгляд депутатам міськради. Якщо влада не зацікавиться ідеєю, любитель Франківська сподівається, що відділ промоції міста зможе функціонувати як громадська організація. «Любов до міста пора конвертувати у користь для його мешканців», – резюмує Любомир, нагадуючи, що завдяки грамотній промоції у Львові вдалося створити 10 тисяч робочих місць у сфері обслуговування туристів.
Наталка ГОЛОМІДОВА