Бережіть очі замолоду

  •  

    З-поміж інших хвороб люди найбільше бояться сліпоти, відзначають медики. І страх цей – небезпідставний. Спеціалісти зауважують, що за останніх десять років порушення зору почастішали, а хвороби очей – помолодшали. Це пов’язують передовсім зі зміною способу життя, курінням та роботою за комп’ютером. Відтак актуально щороку обстежуватися в окуліста. Бо запобігти втраті зору можна, а відновити його значно складніше.

     

    Кому за сорок: група ризику

    Зір дає нам 80% інформації про навколишній світ. Цікаво, що предмети у людському оці, так само як і в очах тварин та птахів, відображуються перевернутими. Світлові промені, певним чином заломлюючись, проходять через оптичну систему ока і вимальовують на сітківці зменшене й перевернуте зображення світу. Тільки завдяки роботі зорових центрів головного мозку, які «розкодовують» світлову картинку, ми бачимо предмети реальними.

    Проблеми із зором можуть з’явитися у будь-якому віці. Сьогодні втрачають зір набагато частіше, ніж це було двадцять чи навіть десять років тому, відзначають офтальмологи. Раніше вважалося, що регулярний – щорічний – огляд окуліста потрібний тим, кому за п’ятдесят. Мотивували це хронічними та іншими захворюваннями, які призводять до послаблення зору, а також віковими змінами. В останні роки підхід змінився. Спеціалісти рекомендують удаватися до щорічних профілактичних оглядів після сорока років. Адже з цього віку починають прогресувати захворювання ока. І в кожному третьому випадку, навіть якщо людина не скаржиться на зір, виявляють відхилення.

    Важливо консультуватися в окуліста – визначати гостроту зору, оглядати очне дно, вимірювати очний тиск. Саме така діагностика дозволяє виявляти хвороби й порушення на ранніх етапах та запобігти розвитку незворотних змін. Регулярний огляд окуліста просто необхідний людям, які хворіють на діабет, гіпертонію, перенесли інсульт чи інфаркт, наголошують офтальмологи.

    На межі темряви

    Значно помолодшали хвороби очей, які призводять до сліпоти. Лікарі відзначають, що небезпечні для зору захворювання провокують хронічні недуги, які, в свою чергу, також молодшають. Як-от цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, атеросклероз, тромбофлебіт, захворювання крові, неврологічні хвороби, інфаркти та інсульти. В цих випадках, лікуючи основне захворювання, слід постійно контролювати стан зору. Тим, хто нехтує регулярними перевірками в окуліста, загрожують незворотні проблеми й сліпота.

    Так, хворих на гіпертонічну хворобу може спіткати раптова втрата зору через, наприклад, спазм судин чи їх тромбоз. Непрохідність центральної артерії сітківки, і відповідно – сліпота, може спіткати людей, що хворіють на ендокардит, порок серця, мають хронічні інфекційні захворювання.

    Поступове згасання зору характерне для хворих на діабет. Цукровий діабет та його ускладнення вважаються однією з найважливіших медико-соціальних та економічних проблем сучасної охорони здоров’я. Неминуче ускладнення діабету – діабетична ретинопатія, або ураження кровоносних судин сітківки ока. Це прогресуюче захворювання веде до поступової втрати зору. Згідно з міжнародним аналізом, таке ускладнення розвивається у кожного п’ятнадцятого хворого.

    Останнім часом почастішали інфекційні та інфекційно-запальні захворювання очей, викликані внутріклітинними вірусами. Як-от герпес очей. Вердикт окулістів: загроза серйозних порушень зору. Увеїт – захворювання судинної оболонки ока, при якому розвивається світлобоязнь, бачення стає розпливчатим. Чи ретиніт – запалення сітківки ока, викликане цитомегаловірусом, яким, за медичною статисткою, уражено майже 80% дорослого населення країни.

    Вороги зору

    Серед найбільш поширених факторів, які погіршують зір, – куріння, хронічна втома очей та… вік.

    Куріння — головний ворог зору, відзначають окулісти. У курців звужуються кровоносні судини та дрібні капіляри в очах. Це призводить до пошкодження зорового нерва і поступової втрати зору. Той факт, що куріння викликає дегенерацію зорової системи, став відомий офтальмологам порівняно недавно – у 2005 році. Відтак цю інформацію, вважають медики, слід всіляко поширювати.

    Астенотопія – так лікарі називають швидку втомлюваність очей під час зорової роботи. Особливо це відчувається за комп’ютером. Очі болять, сльозяться, зображення починає розпливатися. В цьому випадку, відзначають окулісти, допоможуть регулярні перерви  – кожні три години на 20 хвилин. Показане спеціальне харчування, яке покращить мікроциркуляцію в оці, прийом вітамінів тощо. Однак неприпустиме самолікування. Особливо за допомогою очних крапель та інших лікувальних препаратів.

    Зір втрачається з віком. У цьому випадку його відбирає у нас сонце. Тривалий вплив сонячних променів призводить до пошкодження кровоносних судин в області так званої жовтої плями – частини ока, що забезпечує сприйняття предметів при погляді прямо перед собою. Це є основною причиною більшості випадків різкого зниження зору після сорока років. Поступове старіння ока називається віковою дегенерацією макули – відбувається повільне зморщування тканин, що послаблює здатність розрізняти дрібні деталі предметів. Люди з такими змінами часто помічають, що слова у книзі стають ніби розірваними, або бачать скупчення літер. Предмети з прямими лініями, як-от дверна коробка, набувають для них покрученого вигляду.

    Дегенерація ока може бути викликана й іншими причинами: генетичними, харчуванням, надмірним фізичним навантаженням. Саме тому офтальмологи наполягають, що треба регулярно перевіряти зір – у більшості випадків це єдиний спосіб запобігти його втраті. Щоденна гімнастика для очей, вітамінне харчування, апаратна корекція – все це способи призупинити зміни. До яких вдаватися – спеціалісти визначають індивідуально.

    Катерина КРУТЬ

    На плашечку

  • П’ять заповідей здорових очей

    Турбує свербіж, сухість і відчуття печії очах? З віком вироблення слізної рідини знижується, тому і виникає відчуття сухості. Можливими причинами можуть бути і носіння контактних лінз, алергія, погода, погана косметика, тривала робота за комп’ютером, а не тільки старіння організму. Є прості способи позбутися цих неприємностей.

     

    Зволожуйте повітря

    Встановіть зволожувачі повітря для підтримки комфортного мікроклімату, особливо в зимовий час. Перед читанням, роботою за комп’ютером або водінням закапайте в очі спеціальні краплі.

     

    Їжте більше фруктів

    Вітамін А необхідний для ваших очей. Найбільше його в моркві, картоплі, дині, гарбузах.

     

    Обережно з ліками

    Часте використання протиалергійних, сечогінних, снодійних і знеболювальних препаратів може призвести до зниження вироблення слізної рідини. Обговоріть з лікарем можливість заміни цих препаратів на аналоги.

     

    Носіть сонцезахисні окуляри

    Захист очей від ультрафіолетового світла, яскравого сонця і вітру допоможе вам надовго зберегти зір.

     

    Частіше відпочивайте

    Якщо ви проводите багато часу за комп’ютером, регулярно давайте відпочинок очам. Для цього досить перевести на 20 секунд погляд на віддалені об’єкти.

    Якщо ваші очі червоні, сухі і подразнені більше 3-5 днів, слід звернутися до лікаря. Можливими причинами можуть бути більш серйозні захворювання: ревматоїдний артрит, червоний вовчак, синдром Шегрена чи синдром сухого ока.



     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!