Дозволена небезпека: що треба знати про «Бісептол»

  • – А він буває дитячий? – простягаючи через невеличкий отвір у дверях нічної аптеки папірець, допитується кремезний чоловік.

    – Буває, – накриваючи білим халатом плечі, жінка стихає на кілька секунд. Після паузи продовжує: – Тільки у нас нема. А скільки років дитині?

    – За три місяці буде 13, – трохи призадумавшись.

    – Можете давати і звичайний! Братимете?

    Чоловік ствердно киває головою. За мить вже розгортає інструкцію до «Бісептолу». 2009-го року (востаннє, коли оприлюднювалися дані про продаж ліків в Україні) цей препарат приніс фармацевтам найбільше наших грошей.

    Коли він не допоможе

    Інструкція до препарату пропонує використовувати «Бісептол» для боротьби з гострими інфекціями сечових та дихальних шляхів, нирок, шлунково-кишкового тракту. Також його радять для лікування запалення вуха, загострення хронічного бронхіту або бактеріальної пневмонії.

    Ця інструкція містить неправду. «Бісептол» не є антибіотиком, а тим паче противірусним засобом, тому не здатний боротися з вірусами. Які переважно і породжують інфекції дихальних шляхів. Наприклад, той самий грип.

    «Бісептол» на віруси не діє. У чому сенс його призначення при застуді – я не знаю. Імовірність того, що дитина чи людина впорається з застудою сама, досить висока. Але ж лікар думає так: якщо не призначити ліки, а дитя не впорається, то я (тобто лікар) буду нібито винен. Ось і призначають – кому бісептол, кому ампіцилін, а особливо нервовим – гентаміцин в попу», – зауважив з цього приводу популярний педіатр Євген Комаровський.

    Нездатність «Бісептолу» боротися з вірусами визначає його склад. У кожній пігулці містяться дві діючі речовини. Перша – сульфаметоксазол. Його завдання – порушувати синтез кислот в клітинах бактерій. Друга – триметоприм. Він протидіє відновленню тих самих кислот. Разом вони заважають мікробам ділитися і множитися. Решта складових «Бісептолу» – для кольору, смаку та форми.

    Є ще більш важлива інформація, яку виробники не повідомляють. Серед протипоказань в інструкції зазначені підвищена чутливість, вагітність, захворювання печінки і нирок. Також інструкція вимагає не давати «Бісептол» недоношеним, новонародженим і грудним дітям до шести тижнів.

    Проте ні у схваленій державою інструкції, ні у затвердженому Міністерством охорони здоров’я формулярі для лікарів немає жодного попередження про те, що давно хвилює цивілізований світ.

     

    Чим це може закінчитися

    В міжнародній літературі «Бісептол» має назву «Ко-тримаксазол».

    «Ко-тримаксазол» можна назвати своєрідним «лідером» серед антимікробних препаратів за частотою і різноманіттям можливих небажаних реакцій, нерідко небезпечних для життя: важкі шкірні синдроми, анафілаксія, тромбоцитопенія, анемія», – пишуть наші сусіди з Росії – дослідники на кафедрі клінічної фармакології Смоленської медичної академії.

    За даними Британського журналу клінічної фармакології, ці препарати вкрай алергічні. Найбільше ризикує шкіра. В доповіді «Прогрес в алергології та клінічній імунології» на Міжнародній конференції алергологів у Мексиці в 1997-му році заявили: «Ко-тримаксазол» перевершує і залишає позаду усі антибіотики за своєю властивістю викликати алергію».

  • Є і страшніший ризик. Дослідження Медичної академії Данії, яке тривало 23 роки, виявило: «Ко-тримаксазол» пригнічує кровотворення. «Реєстрація всіх випадків медикаментозно-індукованої тромбоцитопенії дозволила встановити, що «Ко-тримоксазол» найбільш часто викликає цей стан», – йдеться в результатах дослідження. Це коли кістковий мозок припиняє виробляти найбільш потрібний вид лейкоцитів – гранулоцити. А відтак пацієнт ризикує отримати могильний запис у медичній картці – агранулоцитоз або апластичну анемію.

    Перший діагноз потребує або ж лікарських препаратів, в тому числі і гормонів, або ж переливання лейкоцитів.

    Апластична анемія, що стоїть на одному щаблі з раком крові, може призвести до повної атрофії кісткового мозку. В такому випадку для хворого одна надія – його пересадка. «Свідомо» вже не один раз писало, наскільки це складна та вартісна процедура. Пошуку потрібного донора та сама операція за кордоном коштують в середньому 160 тисяч доларів.

    Не випадково у розвинутих країнах «Бісептол» не продається без рецепта в аптеках. Англія взагалі заборонила прописувати його дітям до 12-ти років. У США є товариство постраждалих від «Ко-тримаксазолу». За підрахунками організації, їхні лави щороку поповнює тисяча пацієнтів.

    А що наш уряд?

    «Свідомо» вже порушувало тему бездіяльності держави у вирішенні проблеми тотального самолікування. До 60% ліків, які купують жителі України, їм не потрібні. В кращому разі вони не допомагають, а в гіршому – підривають здоров’я людей, які думають, що лікуються. Підживлюють епідемію самолікування дві обставини: дозволена реклама ліків та можливість купити більшість препаратів без рецепта.

    «Бісептол» якраз належить до тих препаратів, що мають продаватися за рецептом. Але за цим ніхто не слідкує. МИ навмисно обійшли два десятки аптек. Без жодного рецепта придбати героя нашої публікації запропонували в 17-ти аптеках. У трьох інших «Бісептол» просто закінчився.

    – А це точно ті ліки? Бо написано: «Для сечовивідних шляхів і статевих інфекцій»? – не пройшовши і десяти метрів, повертається до аптеки чоловік.

    – Так, і для гострих дихальних інфекцій підходить…

     

    Марія ЗЕМЛЯНСЬКА,

    бюро журналістських розслідувань «Свідомо»,

    для «Галицького кореспондента»

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!