Прихильників євроінтеграції України таки більше, ніж зближення з Росією – соцопитування

  • Згідно з результатами дослідження, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг», 50% опитаних українців підтримують приєднання України до Європейського Союзу. Не підтримують – 37%. Ще 13% – не визначились.

    Разом з тим 42% опитаних підтримують утворення єдиної держави у складі України, Росії, Білорусі. Не підтримують – 47%. Ще 11% – не визначились.

    Цікаво, що кожен четвертий українець, який підтримує утворення єдиної держави з Росією, одночасно підтримує і вступ України до ЄС.

    Враховуючи такі особливості відповідей, респондентам було задане пряме запитання. Отже, на думку опитаних для України підписання Угоди про Асоціацію та Зону вільної торгівлі з Євросоюзом більш вигідне (41%), ніж вступ до Митного союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном (38%). 20% – не змогли визначитися. 

    Порівняно з 2010-2012 роками спостерігаємо тенденції росту прихильників як першого варіанту інтеграції, так і другого. Люди визначаються: за останні два роки кількість «невизначених» у цьому питанні зменшилась з 27 до 20%.

    Традиційно Захід, Північ і Центр України більше підтримують Угоду з Євросоюзом. Донбас, Південь і Схід – вступ до Митного союзу. При цьому, Схід  і Центр залишаються «перехідними» регіонами, де не спостерігається великої переваги прихильників одного інтеграційного вектору, над іншим. Тут же найбільша кількість тих, хто одночасно підтримує обидва інтеграційних вектори.

    Молодь, люди з вищою освітою традиційно більше підтримують  підписання Угоди про Асоціацію та Зону вільної торгівлі з ЄС, старші – вступ до Митного союзу.

     

    Переваги та недоліки інтеграційних процесів

    На думку опитаних, від зближення з Євросоюзом Україна отримає такі основні переваги: можливостi для громадян бiльше подорожувати (55%), можливостi знайти кращу роботу (53%), збiльшення iнвестицiй в Україну (51%), розвиток демократiї (41%), можливостi отримати кращу освiту (41%), зменшення бiдностi (39%), зменшення корупції (39%).

    У свою чергу, від зближення з Росією Україна отримає такі основні переваги: зменшення цiн на газ (55%), зближення народiв (53%), пiдтримка вiтчизняної промисловостi (51%), пiдтримка вiтчизняного сiльського господарства (41%).

    Однакова кількість респондентів (по 21%) вважають, що зближення як з Євросоюзом, так і з Росією  дасть кращий захист кордонiв України. Так само однаково (по 15%) вважають, що жодних переваг не буде ані від зближення з Євросоюзом, ані з Росією.

    ·         40% респондентів вважають, що вступ до Митного Союзу призведе до зростання добробуту українців (не згодні – 39%). У свою чергу, 46% вважають, що вступ до ЄС призведе до зростання добробуту українців (не згодні – 34%).

    ·         46% вважають, що вступ до Митного Союзу призведе до зростання промисловостi та сiльського господарства в Українi (не згодні – 36%). У свою чергу, 55% вважають, що вступ до ЄС дасть поштовх для розвитку України (не згодні – 30%).

    ·         43% вважають, що для Росiї Україна завжди буде другосортною країною, аналогічно 58%, що для Європи Україна також завжди буде другосортною країною.

    ·         В результаті – 70% думають, що спочатку потрiбно навести порядок всерединi країни, а вже потiм приєднуватися куди-небудь, не згодні з тезою – лише 16%.

    Бачення майбутнього ЄС

    Половина опитаних впевнені у монолітності Євросоюзу в найближчі 5-10 років, у т.ч. 28% вважають, що склад ЄС майже не зміниться (можливо кілька країн вийдуть чи кілька з’явиться нових членів), 22% впевнені, що кількість учасників ЄС однозначно зросте. Ще 16% вважають, що в найближчі 5-10 років в ЄС лишиться лише кілька потужних держав. Лише 9% опитаних вважають, зо ЄС перестане існувати в найближчі 5-10 років.

    Понад половина опитаних вірять, що Україну коли-небудь приймуть до Євросоюзу, у т.ч. 4% вірять, що це відбудеться у найближчі рік-два, 12% у найближчі 3-5 років, 18% у найближчі 5-10 років, а 23% думають, що це далека перспектива. Водночас, чверть думає, що Україну ніколи не приймуть до ЄС, а кожний п’ятий не визначився з цього питання.

    Спостерігається пряма залежність: чим вища віра у шанси України стати членом Євросоюзу, чим вища віра у перспективи самого ЄС, тим вища підтримка підписання Україною Угоди про Асоціацію з ЄС.

     

    Уявлення про країни

    Респондентам було запропоновано визначитися, які з тверджень найбільше відповідають їхнім уявленням про Європу, Росію, Білорусь та Україну.

    Якщо говорити загалом, то асоціації з Білоруссю кращі, ніж Росією. А з Росією –  кращі ніж з Україною. А найкращі асоціації українці мають з Європою.

    Які з цих тверджень найбільше відповідають Вашому уявленню про …? КІЛЬКА ВІДПОВІДЕЙ


































    Європу

    Росію

    Україну

    Білорусь

    Розвинута економiка

    61

    15

    1

    13

    Велика кiлькiсть мiгрантiв з iнших країн

    59

    31

    9

    1

    Високий рiвень освiти

    58

    20

    12

    9

    Добробут

    56

    12

    2

    16

    Активнiсть громадян у захистi своїх прав

    54

    5

    5

    3

    Новi технологiї

    54

    16

    3

    6

    Впевненiсть у майбутньому

    52

    18

    2

    20

    Чеснi суди

    52

    2

    2

    8

    Безпека життя

    52

    11

    6

    18

    Розвинута демократiя

    51

    3

    4

    1

    Законослухнянi громадяни

    49

    7

    8

    32

    Свобода на висловлення думки

    48

    6

    13

    2

    Стабiльнiсть

    46

    15

    2

    24

    Рiвнi права для жiнок i чоловiкiв

    45

    17

    17

    14

    Гарнi можливостi для розвитку власного бiзнесу

    45

    10

    4

    3

    Доступна медицина

    37

    14

    3

    33

  • Економiчна криза

    32

    30

    59

    17

    Сильна влада

    25

    45

    2

    41

    Сильна армiя

    25

    44

    2

    8

    Безробiття

    14

    30

    80

    9

    Великий розрив мiж багатими i бiдними

    12

    35

    71

    7

    Зрозумiла культура

    9

    57

    47

    41

    Цензура

    8

    26

    12

    35

    Багатство природних ресурсiв

    8

    69

    39

    12

    Зрозумiла мова

    6

    66

    48

    32

    Деградацiя

    6

    22

    40

    8

    Спiльне минуле

    6

    72

    48

    58

    Корупцiя

    6

    40

    74

    8

    Бiднiсть

    2

    27

    76

    13

    Iнше

    1

    0

    1

    1

    Важко вiдповiсти

    3

    2

    2

    5

     

    Отже, найбільш поширені уявлення про Європу: розвинута економiка (61%), велика кiлькiсть мiгрантiв з iнших країн (59%), високий рiвень освiти (58%), добробут (56%),  активнiсть громадян у захистi своїх прав (54%), новi технологiї (54%), впевненiсть у майбутньому (52%), чеснi суди (52%), безпека життя (52%), розвинута демократiя (51%), законослухнянi громадяни (49%), свобода на висловлення думки (48%), стабiльнiсть (46%), рiвнi права для жiнок i чоловiкiв (45%), гарнi можливостi для розвитку власного бiзнесу (45%), доступна медицина (37%).

    Також зі значною кількістю мігрантів асоціюється Росія, хоча і вдвічі менше, ніж Європа.

    Зі стабільністю, законослухняними громадянами та доступною освітою асоціюється також і Білорусь, при чому на рівні майже тотожному Європі.

    З високим рівнем освіти теж асоціюється Росія, але майже втричі менше, ніж Європа. З впевненістю у майбутньому також асоціюються Росія і Білорусь, проте майже втричі менше, ніж Європа.

    Україна програє практично за всіма цими асоціаціями як Білорусі і Росії і тим паче Європі. Єдині позиції, за якими Україна випереджає Росію і Білорусь (і значно поступається Європі) це свобода на висловлення думки та рiвнi права для жiнок i чоловiкiв.

    Взагалі українці мають вкрай негативні асоціації зі своєю країною. Так, від 70 до 80% опитаних асоціюють Україну з безробіттям, бідністю, корупцією та з великим розривом мiж багатими i бiдними. Майже 60% асоціюють Україну з економічною кризою, майже 40% – з деградацією.

    Варто наголосити, що «економічна криза» притаманна також Європі (32%) та Росії (30%), менше – Білорусі (17%). А такі асоціації як «безробіття», «великий розрив мiж багатими i бiдними», «деградація» притаманні також і Росії, хоча і значно менше, ніж Україні.

    Спільні асоціації для України, Білорусі і Росії: зрозумілі культура і мова, спільне минуле.

    На відміну від Європи та Білорусі, Україна (39%) і Росія  (69%) асоціюються з великою кількістю природних ресурсів.

    Майже не асоціюється Україна з сильною владою (2%), тоді як понад 40% асоціюють з сильною владою Росію та Білорусь і чверть – Європу.

    Майже не асоціюють опитані Україну з сильною армією (2%), тоді як понад 40% асоціюють з сильною армією Росію і чверть – Європу.

    Разом з тим, майже не асоціюють опитані Україну з цензурою (12%), тоді як чверть асоціюють з цензурою Росію і третина – Білорусь.

    Не змогли навести жодних асоціацій з Європою лише 3%, з Україною та Росією – 2%, з Білоруссю – 5%.

     

    Досвід відвідування інших країн та бажання в них жити

    Лише 12% опитаних мали досвід відвідування протягом останніх 5 років країн Євросоюзу, у т.ч. 1% – бували багато разів, 4% – кілька разів, 7% – бували лише одного разу.

    Натомість досвід відвідування країн СНД ширший – чверть бували там протягом останніх 5 років, у т.ч. 3% – бували багато разів, 12% – кілька разів, 10% – бували лише одного разу.

    Незважаючи на те, що в країнах СНД українці бували частіше, жити більше хотіли б в країнах Європи. Так, 43% хотіли б особисто жити в Європі (не хотіли б – 45%); 30% хотіли б особисто жити в Росії (не хотіли б – 61%); 21% хотіли б особисто жити в Білорусі (не хотіли б – 67%).

    При цьому бажання жити в Росії має значно більший роз’єднуючи момент: лише 9% мешканців Заходу і 20% – Півночі та Центру розділяє думку, проти майже 60% – на Донбасі. Водночас бажання жити в Європі розділяє від третини до половини  мешканців Донбасу, Сходу, Півдня, Центру та Півночі країни.

    Спостерігаємо пряму залежність: чим частіше бували люди в Європі, тим більше у них бажання там жити. По Росії залежність менша. Також, чим частіше бували люди в Європі, тим вища серед них підтримка вступу України до ЄС.

     

    І наостанок, майже половина опитаних вважають, що краще майбутнє їхні діти або онуки матимуть в Україні, яка буде більше інтегрована в Європу, натомість третина – в Україні, яка буде більше інтегрована в Росію, СНД. Майже чверть – вагаються.

    При цьому, лише близько 70% прихильників вступу України до Митного Союзу вважають, що краще майбутнє їхні діти або онуки матимуть в інтеграції з Росією, тоді як кожний шостий бачить краще майбутнє своїх дітей в Україні, інтегрованій в Європу. Третина респондентів, які не змогли визначитися з вибором інтеграційного вектору, так само бачать краще майбутнє своїх дітей в інтеграції з Європою і лише 16% – в інтеграції з Росією, а половина продовжує вагатися.

    Таким чином, щонайменше кожен шостий українець перекладає відповідальність за свій вибір на дітей…

     

     


    Аудиторія дослідження: населення України віком від 18 років і старші

    Вибіркова сукупність: 2000 респондентів

    Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face)

    Помилка репрезентативності дослідження (з ймовірністю 0,95): для значень близьких до 50% похибка становить не більше 2,2%, для значень близьких до 30% – не більше 2%, для значень близьких до 10% – не більше 1,3%, для значень близьких до 5% – не більше 1%

    Терміни проведення дослідження: 15-28 березня 2013 р.

    Розподіл областей:

    Захід: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька

    Центр: Вінницька, Кіровоградська, Полтавська, Хмельницька, Черкаська

    Північ: м. Київ, Київська, Житомирська, Сумська, Чернігівська

    Південь: АР Крим, Одеська, Херсонська, Миколаївська, м. Севастополь

    Схід: Дніпропетровська, Запорізька, Харківська

    Донбас: Донецька, Луганська

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!