Домашній фальсифікат

  •  

    Що ви купуєте під виглядом домашнього молока, сметани і сиру? Як визначити якість продукції без лабораторного аналізу.

     

    «Купила сметану, трохи відібрала, поклала в холодильник. Через деякий час відкриваю банку, а вона знову повна. І що вони туди додають?» – бідкається жителька Івано-Франківська пані Ганна. «Та що тільки не додають… І не тільки в сметану, а й в молоко, вершки та сири», – розповідають досвідчені господині. Вони вже напевне знають, що недобросовісні торговки домішують у молочні продукти та як їх вивести на чисту воду. Як вибрати свіже молоко і якісну сметану, спробував дослідити «ГК».

                    

    За молоком на ринок

    Чимало господинь надають перевагу домашнім молочним продуктам. Кажуть, що магазинна сметана непридатна для приготування страв, а домашнє молоко смачніше та поживніше. Багато людей купують молоко на базарах для маленьких дітей. Втім, навіть така мотивація навряд чи змусить зізнатися недобросовісних продавців, чи справжнє молоко вони продають.

    «Моя сусідка, яка роками продає сметану, раніше варила три літри молока з борошном і туди додавала один літр сметани. Всю цю суміш продавала як натуральну сметану, – розповідає жителька одного з приміських сіл пані Наталія. – Зараз вона просто розбавляє три літри сметани одним літром молока». Господині розповідають, що інколи справді трапляється занадто жирна сметана, яку треба розбавляти. Та воліють робити це самі.

    Щоб згустити сметану, деякі торгаші додають у сметану крохмаль та згущувачі, а щоб довше зберігалася – соду. Молоко розбавляти водою зараз вже не ризикують, але часто змішують кілька надоїв. Можна на базарі купити і молоко, пропущене через сепаратор. Крім того, молоком розбавляють вершки. Також замість вершків інколи продають і розбавлену водою сметану.

    «Незалежно від того, що ви купуєте – молоко, сметану, вершки чи сир, все треба скуштувати, – радить досвідчена господиня Ольга. – Але перед тим, як пробувати, звертайте увагу на вигляд того чи іншого продукту. Наприклад, справжні вершки стікають з ложки тоненькою цівкою. На смак вони ледь солодкуваті. Сметана не повинна містити ніяких дрібок». При виборі сиру пані Ольга радить звернути увагу, чи нема жовтих або рожевих грудочок. Молоко жінка пробує на ніготь – капає крапельку і дивиться: якщо відразу розпливається, то фальсифіковане, якщо крапелька тримається на нігті – натуральне.

     

    Фальсифікат засипають кавою

    Купити домашнє молоко в Івано-Франківську можна всюди: на ринках, у сквериках, наполегливі бабці можуть завітати навіть до вас у квартиру і запропонувати стати їхнім постійним клієнтом. Щодня, коли на центральному ринку постійні торговці вже збули товар, на навколишніх вулицях продавці тільки починають з’являтися. «Купіть молочко! Недорого, свіжесеньке…. Беріть сметанку, свіженький сир». Ваша поступливість може обернутися отруєнням та кишковими інфекціями.

    Однозначно краще раніше встати і придбати домашні продукти там, де їх контролюють відповідні служби. Одним з найбезпечніших місць для продажу молока вважається центральний продуктовий ринок. Тут молочні продукти, як того вимагають санітарні норми, продають в окремому павільйоні. У підвалі ринку розміщена Івано-Франківська міська державна лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи. Лаборанти щодня перевіряють продукцію на свіжість і якість. Якщо продукція проходить перевірку, продавці отримують експертні листи. Виявлений фальсифікат лаборанти засипають … кавою. «Ми не маємо права утилізувати чи вилучати фальсифіковану продукцію, – розповідає начальник Івано-Франківської міської державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи Ігор Глеб. – Не маємо права вигнати того продавця, бо він купив місце. А продукт з кавою ніхто не купить. І той господар згодує його свиням».

    Всі продавці кожних три місяці приносять у лабораторію довідки від ветеринарного лікаря про те, що тварина здорова і пройшла щеплення. «80% від тої експертизи залежить від здоров’я корови, яка дала молоко», – зазначає Глеб. Крім того, працівники лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи стежать, щоб продукція продавалася в чистому посуді. Правда, експертизу лаборанти проводять вибірково. «Фальсифіковане молоко люди на ринку не продають, бо рано чи пізно ми їх все одно виловимо. Якщо хтось фальсифікує, то до нас прийде його сусідка і на вухо шепне – підіть подивіться, що вона продає», – переконує начальник лабораторії.

    Щоб виявити фальсифіковане молоко, лаборантам потрібно всього 1-2 хвилини. «У молочний павільйон беремо з собою штатив, пробірки, розолову кислоту або бромтимол і на місці визначаємо, чи це фальсифікат, – розповідає лаборант Світлана Миронів. – Якщо у продукт додали крохмаль, він синіє, якщо інші хімічні елементи, то набирає цегляного кольору».

    Лаборант розповідає, що молокопродукти на наявність крохмалю, борошна чи соди можна перевірити і в домашніх умовах, додавши у продукт крапельку йоду. Якщо молоко чи сметана містять якісь з цих речовин, продукти посиніють. Крім того, наявність домішок у молокопродуктах можна виявити за допомогою води. «У воду кімнатної температури даємо крапельку молока, якщо воно повільно опускається і не відразу розчиняється у воді, то це добре молоко. Так само сметана. Якщо вона фальсифікована і містить домішки, то відразу почне розчинятися», – розповідає Світлана Миронів.

    За словами Ігоря Глеба, в Івано-Франківську лабораторії працюють на трьох продуктових ринках – на вулиці Стуса, Хоткевича і Коновальця. Після Великодніх свят відкриється ще одна – на вулиці Тролейбусній. На продуктових ринках по вулиці Чорновола, Пулюя і Короля Данила лаборанти три рази на тиждень перевіряють молочну продукцію.

    За якість молочної продукції, яка продається за межами ринків, спеціалісти лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи не відповідають. Так само не контролює їх якість і санітарно-епідеміологічна станція. На останній апаратній нараді міськвиконкому мер Івано-Франківська Віктор Анушкевичус зауважив, що в обласному центрі працюють рейдові групи, які борються з несанкціонованою торгівлею. Втім, зізнався, що їх роботи він не помічає.

     

    Не купуйте з «Е»

    За результатами дослідження Незалежного центру споживчих експертиз «Тест», усе молоко з ринків заражене кишковою паличкою. Та, на думку спеціалістів, це не привід відмовлятись від домашнього молока. «Домашнє молоко і справді має більшу жирність, а отже, і більше корисних речовин, ніж пакетоване. Єдине, про що треба пам’ятати завжди, – перед тим, як вживати, молоко треба кип’яти, – радить керівник відділу тестування ЦСЕ «Тест» Ніна Кільдій. У магазинних молокопродуктах також трапляється кишкова паличка, щоправда, не так часто, як у базарних. Крім того, у заводських продуктах більший ризик наткнутись на фальсифікат.

    На Івано-Франківщині близько 30 виробників молочної продукції. Однак, як зазначає заступник директора державного підприємства «Івано-Франківський регіональний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» Володимир Соколовський, ринок молочної продукції взагалі неконтрольований. За його словами, у зв’язку із змінами до законодавства підприємство «Івано-Франківськстандартметрологія» планових перевірок не проводить, а вартість замовленої експертизи однієї одиниці продукції коштує від 50 до 500 гривень.

    Ігор Глеб з власного досвіду не радить купувати продукцію крупних молокозаводів. Він особисто надає перевагу місцевій продукції – Городенківського та Івано-Франківського молокозаводів. Каже, що чим менший виробник, тим менше в нього можливостей додавати хімію у продукцію.

    Взагалі при виборі молочних продуктів у магазині фахівці радять звертати увагу на термін зберігання. Для молочних продуктів, до складу яких не входять стабілізатори, термін зберігання 4-5 днів. Приблизно скільки ж, за словами Глеба, зберігається якісна домашня сметана. Якщо на упаковці вказано, що продукт має зберігатися кілька місяців, швидше за все, виробник піддав його високотемпературній обробці, при якій в продукті гинуть всі молочнокислі бактерії.

    При покупці молочних продуктів у магазині варто уважно вичитати їх склад. Вироби з молока в ідеалі не повинні містити рослинних жирів. Найчастіше рослинні жири, зокрема пальмову олію, додають у вершкове масло, сметану, сири. Зловживають рослинними жирами при виготовленні згущеного молока. Крім того, фахівці не рекомендують купувати продукцію з різними добавками «Е». Під цим маркуванням зазвичай ховаються консерванти, антиоксиданти (запобігають окисленню, а отже, подовжують термін зберігання продукту), стабілізатори, емульгатори тощо.

    При покупці упакованої сметани фахівці радять звертати увагу на колір та густину. Густою може бути сметана при жирності 30%. Якщо жирність сметани 15-18%, але вона дуже густа, значить в ній багато стабілізаторів та згущувачів. Якщо ж колір надто густої сметани нагадує папір, можна з впевненістю стверджувати, що такий продукт містить багато добавок. До слова, магазинну сметану так само можна тестувати на якість, як і домашню. Кажуть, заводська сметана може містити навіть глину, пісок, гіпс, крейду, вапно. Ці речовини можна виявити, якщо в стакан з водою додати ложку сметани. Мінеральні добавки через 3-4 хвилини осядуть у вигляді порошку на дні.

    Навряд чи продавці молочних продуктів чесно зізнаються, що вони вам пропонують. Та озброївшись кількома простими правилами, ви не дасте себе обдурити.

    Марія ГАВРИЛЮК

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!