Таких жахливих доріг у місті не пригадує навіть… міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус, який сів у крісло мера завдяки гаслу «Європейському місту – європейські дороги». А місцева партія влади – «свободівці», які два роки тому взялися чіпляти собі медалі за ремонт доріг, сьогодні самі виходять на протести проти бездоріжжя. Така-от шизофренічна ситуація…
«Свобода» проти «Свободи»?
В Івано-Франківську низка громадських організацій ініціювала «дорожні» протести. У день мітингу, 25 квітня, під міською радою зібралися активісти й автомобілісти. Того ж дня питання доріг обіцяли розглянути депутати Івано-Франківської міської ради. Зокрема, про незавершений ремонт вулиці Шевченка, про стан інших доріг обласного центру та як розділити 8 млн. гривень державних субвенцій на капітальний ремонт доріг.
А 25 квітня о 9.30 під «білим домом» вишикувались два табори. Ближче до входу стали активісти партії «Свобода» з партійними палатками та прапорами. За ними зібралися водії, які принесли з собою запчастини від автомобілів. «Свободівську» акцію розпочав брат нардепа Руслана Марцінківа – Роман, а мітингувальників без прапорів заводив громадський активіст Руслан Коцаба. Між ведучими зав’язалася суперечка. Коцаба назвав «свободівців» провокаторами та закликав їх скласти прапори. «Ви прийшли сюди за «Свободу» чи проти доріг?» – взявся опитувати присутніх Коцаба. Одні кричать: «За «Свободу», інші – «Проти доріг». Протест перетворився на цирк.
Після перепалки своє невдоволення «європейськими дорогами» висловив і голова фракції «Свобода» в Івано-Франківській міській раді Роман Онуфріїв. На його думку, причини незадовільного стану міських доріг – це мізерне фінансування з боку держави та неналежне проведення робіт виконавчою владою. Схоже, «свободівська» більшість у міськраді докорів сумління за стан івано-франківських доріг не відчуває. Та франківці ще не забули, як два роки тому саме «свободівці» піарилися на вулицях. Навіть вночі показово стежили за підрядниками, а на дорожню техніку ліпили стікери «Роботи контролює «Свобода». Та й цього року, як тільки КП «ДРЕУ» взялося латати дороги, «свободівці» перетворили подію на самопіар. До того ж, нагадаємо, що всі титульні списки за поданням розпорядників коштів затверджують бюджетна комісія та комісія з питань житлово-комунального господарства міської ради. Більшість членів як в одній, так і в другій комісії – «свободівці». Так само без волі фракції «Свобода» не пройде жодне рішення щодо руху коштів на ремонт доріг.
Словом, 25 квітня «свободівці» ще раз довели, що вони завжди в опозиції. Якщо потрібно, то й самі до себе.
Мера прив’язати
Після півгодинного мітингу депутати від фракції «Свобода» зайняли свої місця у сесійній залі, їхня група підтримки розійшлася, а делегація розлючених водіїв зайшла до сесійної зали зі своїми вимогами. Перед президією розклали поламані запчастини автомобілів та плакати з гаслами: «Куди йдуть наші гроші?», «Мер має відповісти», «Мера у відставку». Приблизно такі ж вимоги озвучив на сесії один з організаторів акції, депутат обласної ради Володимир Олійник. Зокрема, пікетувальники запропонували утворити громадську раду з контролю за використанням коштів та якістю міських доріг, визнати незадовільною роботу міського голови щодо забезпечення належного утримання доріг та достроково припинити його повноваження.
Доки незадоволені пікетувальники кричали та обурювалися, міський голова виправдовувався, мовляв, зараз в Івано-Франківську працює чотири бригади, які латають дороги, і через місяць обіцяв доповісти, «скільки зроблено».
«Те, що чотири бригади роблять, – це є мізер, і сказати, що через місяць все буде у порядку, – це те саме, що сказав, Азіров, що 98% доріг у державі відремонтовано, – зазначив один з активістів Михайло Панчишин. – Мене дивує позиція голови міста. Коли такі проблеми з дорогами, він бере за свій рахунок відпустку і їде на інавгурацію Обами. І ще по телевізору хизується, що він там був. А ви що там робили, Вікторе Андрюсовичу? Ви що, не маєте роботи тут?» Панчишин запропонував прив’язати Анушкевичуса до крісла та не випускати його з Івано-Франківська, поки не відремонтує дороги.
«Є дві проблеми: крадуть і не дотримуються технологій», – зазначив член фракції «За зміни» Олександр Бубен. Йому настільки сподобався виступ Панчишина, що депутат запропонував призначити активіста головою громадського контролю за ремонтом доріг. «Я навіть готовий виділити з депутатського фонду гроші йому на зарплату», – сказав Бубен.
Депутати поділили гроші
До розгляду питання щодо ремонту доріг в Івано-Франківську депутати приступили після того, як учасники акції протесту вже покинули сесійну залу. Спершу міський голова доповів про вжиті заходи з ремонту вулиці Шевченка. Як вже писав «ГК», 10 млн. грн., які надійшли з державного бюджету на ремонт цієї вулиці минулого року, місто освоїти не встигло. Мер звинувачує у цьому управління казначейства і Кабмін та сподівається, що вулиця Шевченка таки буде відремонтована за державні кошти.
Натомість Анушкевичус довго розповідав, що зроблено у попередні роки. Мовляв, вже шість років стоїть вулиця Короля Данила, запропонував подивитися на вулиці Вороного, Панаса Мирного, Матейки, Миру, Сорохтея. Наголосив на минулорічних здобутках: вдалося розширити перехрестя вулиць Тролейбусна-Галицька-Пасічна; відремонтувати вулиці Пулюя, Галицьку (до радіозаводу і Целевича); Тролейбусну, Гординського, Січових Стрільців, Вовчинецьку (від Василіянок до Привокзальної). «Сьогодні ці роботи ведуться нормально, з нормальних матеріалів, з нормальним технологічним підходом. Щоб поміняти ситуацію кардинально і кожного року капітально робити 5-7 вулиць так, як зроблена вулиця Короля Данила, то треба в рік 50-70 млн. гривень. Цих коштів, на превеликий жаль, нема», – зазначив Анушкевичус.
У планах на майбутнє Анушкевичус назвав ремонт перехрестя Мазепи-Короля Данила, вулиці Чорновола (в районі стадіону “Рух”), Коновальця, Хоткевича, вибірково Галицьку та ін. Додав, що бюджетні кошти також передбачені на ремонт міжбудинкових проїздів. За словами міського голови, на вул. Бельведерській буде зроблений ямковий ремонт, а вулицю Тичини взяв у підпорядкування облавтодор. Конкретики міський голова уникав, а депутати й не допитувалися.
За основу депутати прийняли рішення, проект якого запропонувала депутатська комісія з питань житлово-комунального господарства. А саме: рекомендувати міському голові у найкоротший термін вжити заходів щодо залучення коштів з держбюджету на ремонт доріг міста Івано-Франківська; звернутися до депутатів ВРУ, обраних від Прикарпаття, з проханням сприяння залученню коштів з держбюджету для капітального ремонту доріг міста Івано-Франківська та області; вивчити питання передачі на баланс Службі автомобільних доріг України (облавтодору) вулиць міста, що суміщаються з автомобільними дорогами загального користування державного значення (Набережна ім. В. Стефаника, Надрічна, Івасюка, Галицька, Юності і Залізнична); звернутися до обласної ради з проханням переглянути витратну частину обласного бюджету з метою надання цільової дотації Івано-Франківську для капітального ремонту доріг; доручити фінуправлінню міськради на наступну сесію запропонувати шляхи та методи збільшення коштів, призначених на ремонт доріг з міського бюджету.
А от пропозиції пікетувальників міські обранці проігнорували. Депутати нібито погодилися створити громадську раду з контролю за використанням коштів та якістю міських доріг. Втім, за те, щоб титульні списки на ремонт доріг погоджувати з цією комісією, проголосував тільки один депутат.
Якщо на мітингу «свободівці» звинувачували Анушкевичуса в усіх гріхах, то у сесійні залі в жодного з них рука не піднялася проголосувати не те що за відставку мера, а навіть за визнання його роботи незадовільною.
Щоб закрити дорожні питання, депутати перерозподілили 8 млн. гривень. державної субвенції на «будівництво та капітальний ремонт доріг». Як доповів начальник управління капітального будівництва міськвиконкому Володимир Ковальчук, цього року з державного бюджету на ремонт та реконструкцію доріг поступило 8 млн. 790 тис. гривень. З них 1 млн. гривень піде на ремонт вулиці Дудаєва, який контролюватиме департамент житлово-комунального господарства, транспорту та зв’язку міськвиконкому.
Решту 7,790 млн. гривень на ремонт доріг розділило УКБ. Так, 735 тис. гривень передбачено на завершення капітального ремонту на ділянці від вулиці Горбачевського-Калуське шосе до перехрестя Тролейбусна-Пасічна. Завершення об’єкту вул. Володимира Великого-Південний Бульвар обійдеться у 225 тис. гривень, продовження капітального ремонту вулиці Угорницької (від Василіянок з виїздом на вулицю Галицьку) разом з проектно-вишукувальними роботами (ПВР) – у 1,5 млн. грн., ремонт вулиці Галицької разом з ПВР (від вул. Василіянок до вулиці Витвицького) – у 2,674 млн. гривень, капітальний ремонт вул. Гарбарської (від вул. Василіянок з виїздом на Галицьку) разом з ПВР – у 1,5 млн. грн. Окрім того, 83 тис. грн. передбачено на ПВР вул. Набережної ім. В. Стефаника, 29 тис. грн. – на ПВР Деповської, 21 тис. грн. – на ПВР Й.Сліпого та 23 тис. грн. – на ПВР вул. Кисілевської.
Решту 2 млн. гривень управління капітального будівництва запропонувало виділити на ремонт вулиці Промислової. Мовляв, підприємці з цієї вулиці (очевидно, і ПП «Рітас», яким розпоряджається дружина мера – ред.) за власний рахунок поміняли на вулиці водопровідні та каналізаційні мережі. Втім, за пропозицією бюджетної комісії, обранці перекинули з цих коштів 1 млн. гривень на ремонт вул. Проектної (від. Короля Данила до вул. Мазепи).
Міський голова пообіцяв, що комунальники ремонтуватимуть дороги без вихідних, відпочиватимуть тільки на Великдень. Ще раз доповісти про стан доріг Анушкевичус пообіцяв після 1 липня. Втім, кардинальних змін чекати не варто. Адже на європейські дороги потрібно не менше 50 млн. гривень на рік. А їх нема.
Марія ГАВРИЛЮК