Франківські модники та модниці атакують місцеві магазини у пошуках нового, весняного гардеробу.
Хтось поїхав на закупи у Польщу, хтось подався за “модним луком” на шопінг у Мілан. Втім, навіть найвіддаленіша подорож не гарантує, що ви не зустрінете на “стометрівці” свого “двійника” в однотипному вбранні. Ознакою доброго смаку і відображенням справжньої оригінальності в усі часи був, є і залишається дизайнерський одяг. Що ж пропонують місцеві дизайнери на сезон “весна-літо-2013”? Знають ті, хто минулої суботи побував на “Франківському подіумі” у «Пасажі Гартенберг». Ми — були.
У колекціях практично усіх дизайнерів панували яскраві кольори та сміливі фасони. У тренді — весна, й цим усе сказано. Показ розпочала колекція від модельної агенції “Ювента” під назвою “Магія квітів”. Публіка зустріла вихід гучними оваціями – дівчата в обтягуючих сукнях кольору молодої трави несли на голові велетенські капелюхи з яскравих квітів. Троянди, маки, кали — квіти заполонили собою весь подіум і перетворили залу на казкову оранжерею. “На звання великих дизайнерів ми не претендуємо. Просто зима цього року затрималась так надовго, що ми хочемо задати тон весни і свіжості”, – зауважила Тетяна Терсенова-Заводовська, керівник агенції та організатор свята. Важко сказати, куди можна вийти у такому капелюшку, але настрій глядачам колекція підняла однозначно! Щоб сфотографуватися з моделями у квіткових головних уборах, одразу вишикувалась ціла черга глядачів.
Франківчанам продемонстрували 10 авторських колекцій та підбірку одягу від дитячих магазинів “Антошка” та ТМ “Para solo”. Зокрема, своє бачення модних тенденцій на весну-літо презентували вже знані дизайнери Віталій Цалко, Надія Зайцева, Ксюша Петрова, Олена Васенко, ТМ “Гранд стиль” (Львів), а також новачки “Франківського подіуму”: Ангеліна Гринчак, Тетяна Кузьменко, Оксана Куріш, Ангеліна Мартинів та Роксолана Новак (Ужгород). Якщо для дизайнерів-початківців “Франківський подіум” – це унікальна можливість заявити про себе, то для відомих майстрів це добра нагода нагадати про себе та представити найновіші розробки. В будь-якому разі усі – відомі і ще не дуже — погоджуються, що кращої реклами, ніж участь у відкритому показі, сьогодні не існує. Частину колекцій розкуповують ще до завершення “Подіуму”.
Під час “Франківського подіуму” зафіксували рекорд України. В колекції одягу Олени Васенко була використана найбільша кількість ґудзиків — аж 5762! Це єдиний в Україні рекорд такого типу, досі нікому з дизайнерів не спадало на думку оздоблювати одяг не бісером чи стразами, а великою кількістю звичайних ґудзиків. “Це значно практичніше, ніж прикрашати одяг пайєтками, які постійно відлітають, – каже дизайнерка. – Кожен ґудзик пришитий вручну грубою ниткою для в’язання, тож можна не переживати, що він загубиться”.
Колекція Олени Васенко — з еко-підтекстом. На піджаках, штанях, сукнях “ростуть” вишиті і розшиті ґудзиками дерева. Дизайнерка пояснює, що хотіла привернути увагу громадськості до проблеми масової вирубки Карпат. Навряд чи цей щирий меседж дійде до тих людей, які відповідальні за рубання лісів, але увага дівчині, вбраній в одяг від Олени Васенко, гарантована. Дизайнерці вдалося створити цілком новий і свіжий етно-образ, який не нав’язує регіональну вишивку чи народний крій, однак є національно промовистим. Це етно для людей, яким до душі не знаки, а натяки. Пастельні відтінки блакитного, лимонного та салатового підкреслювали ніжність та екологічність колекції.
Молода прикарпатська дизайнерка Лариса Гринчак представила колекцію “Кілька граней”, яка обігрує різні настрої жінки. Кожна жінка є багатогранною, – наголошує дизайнер. Залежно від настрою та ситуації, деколи хочеться бути романтичною, деколи діловою, грайливою чи просто релаксуючою. Для втілення своїх ідей майстер використовує виключно натуральні тканини (шовк, атлас, бавовну та ситець), адже вони найкраще відповідають примхливим українським погоднім умовам.
А ще у будь-якої жінки, незалежно від віку та місця роботи, час від часу з’являється настрій “хочу в Париж”. Для такої нагоди ідеально пасуватиме колекція Тетяни Кузьменко “Мелодії Парижу” – романтичні та елегантні сукні, серед яких коктейльні та вечірні варіанти. “Це колекція для жінок, які хочуть бути для свої чоловіків богинями”, – підсумувала дизайнерка. Вона знає, що каже. За сім років роботи в Івано-Франківську Тетяна Кузьменко пошила вечірні та весільні сукні вже не одній примхливій панянці. “Почалося все з того, що колись мені довелося оббігати цілий Франківськ у пошуках весільної сукні для себе. Я не знайшла нічого, що б мені сподобалось. Тоді подумала, що у такому разі треба шити самій”, – пригадує Тетяна Кузьменко початок своєї дизайнерської праці. Каже, що найбільше цінує довіру клієнтів. Тому шити усім, як для себе, вона продовжує й тепер. “Найприємніше, коли до мене приходять цілими династіями. Нещодавно шила весільні сукні чотирьом нареченим з однієї родини, а також усім їхнім мамам та дружкам”.
Знайти баланс у зовнішньому вигляді — таке непросте завдання поставила собі Надія Зайцева. “Коли жінка вдягається занадто відкрито, це вульгарно. Якщо вона занадто закривається — це, як правило, нудно”, – міркує дизайнер. Балансувати майстер спробувала завдяки поєднанню важких тканин з легкими. Грубий шовк поєднався з легким шифоном та прозорими сіточками. У її колекції багато квіткових принтів та вишивки, а також знову модних максі-спідниць.
Для дизайнера Ксюші Петрової найважливіше було відобразити в одязі вільну натуру жінки. Її колекція називається “Жінка-птах”. У сукнях Ксюші Петрової та капелюшках від Лариси Зінчук жінка може відчути себе не лише вільним птахом, але й кораблем. Трендова смужка, море, сонце, пісок та позитив — такий загальний настрій колекції. Жінка, вбрана від Ксюші Петрової, — молода, креативна, не боїться експериментувати. “Не люблю шити для консерваторів та прагматичних людей”, – окреслює Ксенія образ своїх клієнток. Люблю вільних жінок, які в одязі хочуть виразити себе. Коли людина не знає, що саме вона хоче, дизайнер “вмикає” у собі психолога: “Тоді ми спілкуємося, куди людина збирається піти, які в неї пріоритети, досліджую, чим людина живе, яку музику слухає, куди ходить — в театр, оперу чи кіно.
Якщо в оперу чи в театр — цілком пасуватиме розкішне вечірнє вбрання від Роксолани Новак із Ужгорода. Колекцією “Line R” вона нещодавно відкривала ювілейний 10-ий “Lviv Fashion week”. Колекція Роксолани сповнена романтичного настрою, натхненного 50-ми роками. “Леді, яку я бачу в одній з цих суконь, — це впевнена в собі жінка, яка хоче підкреслити свою жіночність”, – зауважує дизайнер. Італійський атлас складних відтінків, назву яких знають хіба що професіонали, оздоблений багатим мереживом та вишивкою, зробив цю колекцію, без перебільшення, найбільш розкішною та жіночною на “Франківському подіумі”.
Іменитий франківський дизайнер Віталій Цалко, який звик провокувати й епатувати, не підвів публіку й цього разу, випустивши на подіум чоловіків в одних лише плавках. Колекція “Літній коктейль” викликала овації й помітне хвилювання у жіночої частини глядачів. Віталія обурює, що, на відміну від жіночої білизни, колекції чоловічих плавок в Україні практично ніхто не презентує. В Івано-Франківську придбати чоловікові гарну і якісну спідню білизну — справжня проблема, тим більше плавки для плавання. Дизайнер, який шиє собі плавки ще з 90-их, вирішив ризикнути і таки “порвав” франківську публіку. На зміну однотипним скучним плавкам бренд “Provocative” запропонував ексклюзивні, яскраві й епатажні моделі. Чоловік у таких однозначно буде королем пляжу. А от наскільки салатові чи оранжеві плавки можуть бути сексуальними, це вже стосується почуття гумору супутниці того, хто їх одягне.
Жінкам дизайнер радить не гнатися за модою. Важливіше мати свій індивідуальний стиль. Мода капризна — сьогодні це модне, а завтра ні. “Речі не повинні бути брендовими чи ультрамодними. Людина має бути вбрана чисто, охайно. Навіть якщо улюблена річ старенька, вона має бути новою”, – каже дизайнер. Якщо клієнт не знає, як знайти свій стиль, Віталій завжди допоможе. Найбільше пощастило його постійним клієнтам: “Буває, жінка не знає, чого хоче, але каже: “Я їду вранці на конференцію в Київ” чи “Йду на весілля до друга”. Коли вона йде на примірку, вона навіть не знає, що вона буде міряти. Ми вже знаємо її смак, її характер, її звички і улюблені кольори. Ми нічого не нав’язуємо, але допомагаємо їй виробити власний стиль, скерувати її в правильному напрямку”.
Наталка ГОЛОМІДОВА