Рак шкіри – захворювання, при якому в тканинах шкіри розвиваються клітини злоякісної пухлини. На сьогодні це одна з найпоширеніших онкологічних хвороб, яка щорічно вражає понад 18 тисяч українців.
В Івано-Франківській області рак шкіри у 2012 році виявлено у 442 хворих (2011 рік – 440 хворих). Другий рік поспіль рак шкіри посідає перше місце в структурі захворюваності. До лікування сьогодні залучено 422 хворих (95,5%).
Причинами розвитку раку шкіри можуть бути надмірна інсоляція (засмагання), зовнішні канцерогенні впливи (рентгенівські промені, деякі хімічні речовини). Передраковими захворюваннями варто вважати альбінізм, довгостроково наявні виразки, великі рубці і хронічні передпухлинні процеси – дискератози.
Рак шкіри може розвиватися в будь-якому місці, трохи частіше на обличчі (спинка і крила носа, кут ока) і на тулубі у паховій ділянці, хоча нерідко вражає стопу або гомілку.
Завдяки досягненням сучасної медицини рак шкіри ефективно лікується, проте й зараз є часті випадки смерті від цього захворювання. Слід знати, що рак шкіри рідко виникає на здоровій основі. Як правило, його розвитку передують різноманітні передракові стани: пігментна ксеродерма, хвороба Боумена, стареча бородавка, стареча кератома, папілома, хронічні запальні процеси.
Передракові стани шкіри можна легко побачити неозброєним оком, а тому при їх виявленні необхідно звернутися до онколога (м. Івано-Франківськ, вул. Медична, 17, Обласний клінічний онкологічний диспансер). Більшість передракових захворювань мають тривалий перебіг і лише через декілька років переходять у рак.
На сьогодні є кілька методів лікування раку шкіри:
– хірургічний;
– променевий;
– кріодеструкція, електрокоагуляція, лазеротерапія.
Усі методи лікування раку шкіри на ранніх стадіях хвороби однаково ефективні і успішно використовуються в онкологічній практиці.
Що ще варто знати про рак шкіри? Майже всі випадки захворювання припадають на осіб 40-50 років. У мешканців міст він зустрічається у 4-5 разів рідше, ніж серед сільського населення. 90% випадків раку шкіри локалізуються на нижніх повіках, кутах ока, крилах носа. Кожний 8-10 пацієнт із раком шкіри звертається до лікаря в занедбаній стадії недуги. Захворюваність на рак шкіри в перспективі буде зростати, враховуючи несприятливу екологічну ситуацію в країні і старіння населення.
Яка профілактика раку шкіри?
Існує два види профілактики – первинна і вторинна.
Первинна – це дотримання правил особистої гігієни шкіри; запобігання передчасному старінню організму (відмова від шкідливих звичок, заняття спортом); уникнення тривалого перебування на сонці; використання сонцезахисних окулярів, капелюхів, парасольок, кремів; профілактична полівітамінотерапія (А, Е, С, вітаміни групи В).
Вторинна профілактика – це своєчасне лікування передракових станів та недопущення їхнього повторного виникнення.
Володимир РОМАНЧУК,
головний спеціаліст з онкології
департаменту охорони здоров’я ОДА,
заслужений лікар України