Івано-Франківська влада так і не спромоглася запровадити безготівкову оплату за паркування, як цього вимагає законодавство. Працівники КП «Сервіс Авто» в зелених жилетках збирають з водіїв гроші, але і в автовласників, і в міських депутатів є чимало претензій до роботи підприємства.
Наразі «Сервіс Авто» порядкує на 28 майданчиках для паркування на 524 місця, 3 цілодобових стоянках та 1 автогаражній. На парковках тариф – 3 гривні за годину. За в’їзд та паркування автотранспорту в історико-архітектурній частині міста водії платять 50 гривень. Також діє місячний абонемент на в’їзд та паркування в історико-архітектурній частині міста вартістю 250 грн.
Однак автомобілісти скаржаться, що парковки належно не обладнані, на деяких навіть немає знака «Платне паркування». При цьому гроші до міського бюджету від діяльності підприємства надійшли лише за попередній рік, хоча здається, що підприємство працює на повну потужність.
Паркувальники стали агентами
Водії Івано-Франківська мають підстави сумніватися, що збір за паркування з них збирають законно. Адже ще 1 квітня 2012 року набули чинності пункти 14 і 16 постанови Кабміну від 3 грудня 2009 року №1342 «Про затвердження правил паркування транспортних засобів». Цими пунктами передбачено, що відведені майданчики для платного паркування обов’язково повинні бути обладнані паркувальними автоматами (не менше одного на 10 місць).
Міська влада, усвідомивши, що їй не під силу виконати вимоги Кабміну та закупити дорогі паркомати, вирішила їх просто обійти. Для цього укладають так звані агентські договори з продажу паркувальних талонів з суб’єктами господарської діяльності. Мовляв, п. 29 “Правил паркування транспортних засобів передбачає” два види оплати вартості послуг з утримання майданчиків, а саме: шляхом придбання паркувального талону або ж за допомогою спеціальної платіжної картки через паркувальний автомат чи автоматичний в’їзний та виїзний термінали».
Відтак люди у зелених жилетах – це не паркувальники, це агенти, які продають паркувальні талони. Ясна річ, різниці між агентами і паркувальниками ніхто не бачить. «Придбання паркувального талона не означає, що паркувальники на місці продають талони. Цей паркувальний талон можна було б придбати на заправці чи в магазині. Якщо в тебе його немає, то платиш штраф», – міркує депутат Івано-Франківської міської ради Сергій Борзов. – Правилами дорожнього руху передбачено штраф у розмірі 50 грн. за ходіння по дорозі там, де немає пішоходу. Цей агент, який здійснює продаж паркувальних талонів (при цьому він зобов’язаний видавати чек), не має права ходити по дорозі, зупиняти рух та вимагати гроші».
«КП «Сервіс Авто» нібито найняло агентів з продажу квитків, а фактично це ті самі паркувальники. Але в них в агентській угоді не написано «паркувальники», а написано «продаж» квитків для паркування», – підтвердив заступник міського голови Микола Саєвич.
Кожен автомобіліст знає, що у паркувальному талоні зверху зазначено ціну парковки (1 година – 3 гривні), а нижче розграфлено місяці, дні та години. При продажу талона паркувальник відзначає час паркування. Скільки талонів продають агенти-паркувальники, достеменно не відомо нікому.
Під крилом «Свободи»
У своїй діяльності «Сервіс Авто» керується Положенням про збір за місця для паркування транспортних засобів. Ставка збору до міського бюджету встановлюється «за кожний день провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 кв. м площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності, у розмірі 0,03% від мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року».
Сума збору обчислюється за формулою: P = S * C * D, де Р – сума збору; S – площа земельної ділянки, відведена для паркування; ставка збору, яка встановлюється у розмірі 0,03% мінімальної заробітної плати; D – сумарна кількість днів за звітний квартал, впродовж яких проводиться діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів. Сума збору розраховується окремо за кожним спеціально відведеним місцем для паркування транспортних засобів.
Зони платного паркування повинні працювати з жовтня до квітня з 8.00 до 19.00 год.; з травня до вересня з 7.00 до 21.00 год. Неробочими днями для зон платного паркування є вихідні дні, якими є неділя, а також святкові дні та дні релігійних свят, визначені чинним законодавством.
Щотижня департамент житлово-комунального господарства транспорту та зв’язку Івано-Франківського міськвиконкому звітує про виконану роботу, в тому числі і про збір коштів «Сервіс Авто». Так, станом на 20 травня з початку року підприємство надало послуг з паркування автотранспорту на суму 79 тис. грн.; за зберігання автотранспорту (автостоянки) надано послуг на суму 241 674 тис. гривень; продано паркувальних талонів на суму 219 733 грн. та абонементів на в’їзд в центральну частину міста на суму – 40 350 грн. Загалом, задекларований прибуток підприємства цього року становить 580 745 грн. Втім, з цих доходів підприємство не відшкодовує збір за в’їзд у центр міста. Ці гроші йдуть на господарську діяльність підприємства.
З зароблених грошей підприємство сплатило до міського бюджету тільки борг за попередній рік. Так, у минулому році за послуги «Сервіс Авто» до бюджету надійшло всього 123 тис. гривень із запланованих 660 тис., у 2011 році – 448,7 тис. гривень, а в 2010 році – 279,1 тис. гривень. При цьому тариф у 2010 році становив 1,5 грн. за одне місце на парковці, але фракція «Свобода» в Івано-Франківській міській раді звинуватила попереднього керівника «Сервіс Авто» Ярослава Кваса у тому, що він заробляє у 2,5 рази більше коштів, ніж декларує.
Нагадаємо, три роки тому «свободівці» нібито провели дослідження на всіх парковках і виявили, що на деяких реальна завантаженість у 2,5-3,5 рази більша від тої, за яку нараховуються гроші до бюджету. Звинувативши Кваса у розкраданні бюджетних коштів, депутати домоглися його звільнення та ініціювали призначення на цю посаду Андрія Строїча. Який наразі не виконує і показників 2010 року…
Групу прикрили
Куди діваються гроші? Є питання, зізнаються депутати та чиновники. Кілька місяців тому за ініціативи депутата міської ради Сергія Борзова була створена робоча група для перевірки фінансової діяльності КП «ТЦ Сервіс Авто». Але після трьох засідань група припинила свою діяльність. Мовляв, перевіряти підприємство взялися контролюючі органи. За іншою версією, групу зупинила найчисельніша фракція міськради – «Свобода».
За словами голови робочої групи Миколи Саєвича, їх зацікавило, як відбувалося укладення договорів з агентами з продажу паркувальних талонів. Робочу групу насторожила звітність, за якою, до прикладу, одні парковки працювали 6 днів, інші – 18, відбувалися різні розрахунки з агентами тощо. «Скажімо, чому з агентів на Привокзальній площі «Сервіс Авто» бере 15 тис. грн. на місяць, чим це мотивовано? Крім того, виникло питання з податкової заборгованості», – зазначає віце-мер.
Отримати вичерпні відповіді на більшість із запитань так і не вдалося. Можливо, тому, що майже половина членів групи – депутати від «Свободи»? А в них претензій до свого ставленика Строїча чомусь немає.
«Якщо він (Андрій Строїч – ред.) не може керувати, тоді оголосимо конкурс на встановлення приватних парковок», – зазначає Микола Саєвич. За його словами, до міськвиконкому зверталися охочі встановити в Івано-Франківську паркувальні автомати. Втім, депутати на це не пішли. Мабуть, бояться, що стануть відомі реальні прибутки підприємства.
Марія ГАВРИЛЮК