Тепличні овочі й фрукти поступилися парниковим, а ті – городнім. На ринках Франківська з’явилася молода зелень із Тернопільщини, Буковини, Закарпаття, а також з місцевих полів і грядок. Чи безпечна яровина? Які овочі і фрукти є найчистішими, а які містять найбільше нітратів? “ГК” шукає відповіді у ветеринарно-санітарній лабораторії на обласному продуктовому ринку.
Полуниця з печаткою
«Ягода з Закарпаття, просто з Виноградова», – з ледь помітним акцентом раз по раз оголошувала смаглява жіночка, розважуючи полуницю по пакетах. До неї шикувалася черга – тут добірна ягода була дешевша, ніж на сусідніх прилавках. «Чим ви її підгодували, що така здорова вигула?» – допитувалася жіночка з черги. «Та що ви! Що ви! Сама така виросла – сорт такий», – затарахкотіла продавчиня, витягнула з течки папірець і простягнула його прискіпливій жіночці. «Експертний висновок», – прочитала та вголос. Черга схвально загула.
«Раджу всім, хто сумнівається у якості ранньої зелені, вимагати у продавців талон «Експертного висновку», – сказав начальник Івано-Франківської державної ветсанлабораторії Ігор Глеб. Цей талон означає, що продукція перевірена на нітрати. У висновку зазначено назву продукту та вміст у ньому нітратів у міліграмах на кілограм. На документі повинна бути «мокра» печатка. У кожної державної обласної ветсанлабораторії є свій номер, який указується на печатці. Номер Франківської – 09-15-37. Такий документ мають мати всі овочі і фрукти, а також зелень, які продаються на обласному ринку.
Обласна державна ветсанлабораторія має три філії на ринках у мікрорайонах міста – на Хоткевича, Стуса і Коновальця. Продукти перевіряють і засвідчують їх якість місцеві лікарі, озброєні загальною печаткою. «З 1-го червня ще одна ветсанлабораторія буде відкрита на ринку, що по вулиці Тролейбусній, – повідомив пан Глеб. – Там постійно реалізують овочі, молоко і м’ясо. Зараз якість і безпеку продуктів перевіряють там спеціалісти зі Стуса, але ми бачимо, що торговиця розростається і там потрібна окрема лабораторія». Кожна із лабораторій має прилад, яким визначає кількість нітратів в городині, – нітратомір.
Цибуля під електродами
У закарпатської тітоньки полуниця містила нітратів 35 одиниць при допустимій нормі у 60. «Перша ягода мала межовий рівень нітратів», – розповідає провідний спеціаліст лабораторії Марія Герус. Інспектор спеціалізується на дослідженні якості і безпеки овочів та фруктів. Щоранку з 6.00 разом із ще трьома лаборантами він обходить ринок, відбирає та перевіряє яровину. Досліджують кожну нову партію у кожного нового продавця, незалежно від кількості товару. Зразки беруть із кількох місць. Якщо виявляють межу норми чи її перевищення, дослідження повторюють. «Тоді ми працюємо за методом «конверта» – беремо проби в п’ятьох місцях. І визначаємо середнє значення. Коли воно перевищує допустиме, партію продукту знімаємо з продажу і знищуємо», – пояснює пані Марія. Утилізують неякісний і небезпечний крам у спеціально відведеному місці на ринку – в присутності представників лабораторії, ветеринарної міліції, адміністрації ринку і продавця.
Пропонуємо перевірити на вміст нітратів зелену цибулю і яблука, які ми придбали. Кажуть, що буйну зелену гичку вирощують на добривах. І яблука одне в одне без хробаків викликають підозру. Десять хвилин, щоби натерти, змішати з реактивами і піддати дії електродів – так працює лаборант з нітратоміром. Вміст небезпечних речовин автоматично визначає спеціальний вимірювальний прилад. Цибуля – 90 одиниць при нормі 400. Яблука – 7 одиниць при допустимій межі у 60. Не бачили би на власні очі – не повірили би. Аналізи у нашій присутності продавець продуктів підтвердив «Експертним висновком», у якому були зазначені саме такі цифри. І самі будемо їсти, й іншим порадимо.
Гарантія на огірки й помідори
Цього сезону продаж молодої городини стартував майже на місяць пізніше – з квітня. «Перша зелена цибуля-перо, яку ми перевіряли наприкінці квітня, була знята з продажу, – пригадує Марія Герус. – Місцевий підприємець поїхав у закарпатське Берегово і придбав там яровину на продаж одразу у кількох ґаздів. І от одна з тих партій при перевірці на нітрати «зашкалила» в 10 разів. Решта дві містили 50% допустимого – їх дозволили продавати».
Першу зелень на франківський обласний ринок постачали місцеві тепличні господарства – Долина, Богородчани, а також фермери з Тернопільщини і Закарпаття. З другої половини травня на прилавках з’явилися молоді помідори, огірки, капуста, цибуля, кріп і салати з Буковини та Вінничини. Днями завезли ранні овочі з Городниці. Найчистіші за вмістом нітратів серед них – місцева капуста (68 одиниць при нормі 400), картопля (80 одиниць при нормі 120) і огірки (68 одиниць, норма 200). Найбільший вміст нітратів виявили у закарпатських буряках (1300 проти 1400) та кабачках (540 проти 600). Банани дали 17 одиниць при допустимих 40. Черешні – 37 при 60. Наведені дані аналізу – станом на понеділок, 20 травня.
«Вся ягода, а також вишні й черешні – закарпатські, – розповідає завлабораторії Ігор Глеб. – Велику партію яблук перед вихідними завезли із Сокирян Чернівецької області. А от банани, ківі та всі цитрусові на обласному ринку, в мікрорайонах Франківська, а також на ринках у райцентрах – з гуртових овочевих баз Львова та Києва. Туди приходять фрукти і овочі з країн Європи, Південної Америки, Африки. Відповідно, підприємці, які закуповують продукти на цих базах і реалізують їх на нашому ринку, підтверджують нам їхнє походження. Легальний крам супроводжується «Сертифікатом якості», у якому зазначено, де був вирощений завезений продукт, чи відповідає він вимогам державної санітарно-ветеринарної експертизи. Або «Закупівельним актом», якщо товар має вітчизняне походження. Тільки з такими документами, які також завіряються «мокрою» печаткою, продукти можуть іти в продаж на обласному ринку.
До речі, ветсанлабораторії, які працюють на гуртових базах, перевіряють продукти ще й на пестициди та вміст деяких важких металів. Але – такий порядок – на франківському ринку чи інших ринках у райцентрах їх усе одно ще раз досліджують на нітрати. Оскільки «Експертні висновки» діють тільки на території торговиць, де є відповідні лабораторії. Відтак походження та безпека продуктів, які реалізують на стихійних ринках, уздовж доріг чи в інших непристосованих місцях, не перевірена і не підтверджена. Їсти їх чи не їсти, кожен вирішує для себе сам.
До речі, спеціалісти обласної державної ветсанлабораторії повідомили, що цілком безкоштовно зроблять аналізи на вміст нітратів у овочах і фруктах для кожного покупця, який звернеться до них із відповідним проханням.
Наталія КУШНІРЕНКО