Бурхливий розвиток інтернету радикально змінив культуру споживання: у Європі вже понад 60% родин «ходять» на закупи в мережу. В Україні кількість прихильників онлайн-шопінгу також стрімко зростає. Причини прості: купувати в інтернеті дешевше, швидше і зручніше.
В усьому світі торгівля впевнено «переселяється» у світове павутиння. Сьогодні за лічені хвилини, десь за горнятком ранкової кави, ви можете придбати все, що потрібно – від парфумів чи побутової хімії, одягу чи книг до електроніки й меблів. У мережі є все і на будь-який смак. До того ж – дешевше, ніж у традиційних магазинах.
Звичайні маркети змушені винаймати значний персонал продавців, консультантів і менеджерів, утримувати чимале приміщення, яке потрібно опалювати й освітлювати, – ці й інші витрати неминуче лягають у вартість пропонованого товару. Інтернет-магазинам в цьому сенсі легше – мінімальні витрати на торгівлю в мережі й прямі, без посередників, угоди з виробниками дозволяють знизити вартість товару майже на 30%. До того ж, як і в традиційних маркетах, в інтернеті також пропонують сезонні знижки, акції, розпродажі й кредитування. Отже, одна з головних переваг онлайн-шопінгу – приваблива ціна.
Друга – але не менш важлива – економія часу. У великому маркеті можна втратити чимало годин, перш ніж знайдете й виберете товар до душі. А в інтрент-магазин можна зайти у будь-який час з будь-якого місця, де є доступ до мережі. До того ж інтернет-магазини працюють без обіду, без вихідних – цілодобового.
Третя перевага – асортимент і вільний вибір товару. Покупець має можливість продивитися всі товари, ознайомитися з характеристиками, інструкцією з експлуатації, знайти інформацію про виробника, порівняти ціни. А особливо цінними будуть оцінки й відгуки інших покупців про товар, рейтинги й поради фахівців. І ясна річ – вам не доведеться штовхатися в черзі і чекати, поки консультант зможе вділити вам увагу. Оформити покупку в інтернет-магазині просто й зручно – досить лише заповнити відповідну заявку. Розраховуються за покупку здебільшого післяплатою на пошті чи кур’єру, можна також переказати кошти через банк, за допомогою кредитки чи віртуальними грошима.
Мінус онлайн-шопінгу – ризик наштовхнутися на шахраїв. Втім, у мережі шахраїв не більше, ніж у світі традиційної торгівлі. І дотримання кількох нескладних порад дозволить вам купувати в інтернеті комфортно й безпечно.
Як і в «реалі», в мережі варто відвідувати відомі й надійні електронні магазини. На таких сайтах завжди є юридичні дані, номери стаціонарних телефонів, електронна адреса, правила покупок та інша інформація. Добра ознака – форум і книга відгуків. Дизайн сайту має бути професійний, перебувати на платному хостингу, пропонувати різні способи оплати. Варто поспілкуватися телефоном з менеджером. Якщо плануєте серйозну, дорогу покупку, не зайвим буде спершу придбати якусь дрібницю – оцінити рівень сервісу, швидкість доставки.
Зрозуміло, що не варто втрачати здоровий глузд через дешевизну товару: навряд чи підозріло дешевий товар буде справді якісним. Тим більше, якщо магазин невідомий чи має сумнівну репутацію.
Звісно, розраховуватися найкраще після отримання товару. Найризикованіший спосіб – передоплата. Отримавши покупку, перевіряйте гарантію, чек та документ про доставку. На інтернет-покупки поширюється положення Закону України «Про захист прав споживачів». Тому краще зберігати упаковку: ви маєте право обміняти неякісний товар чи повернути його та отримати гроші протягом 14 днів.
Найбезпечніше платити готівкою кур’єру або ж банківським переказом (правда, банк візьме 1-3% від суми за послуги). Не варто користуватися віртуальними грошима.
Загалом, сьогодні інтернет-магазини не поступаються безпекою звичайним маркетам, тому просто будьте уважними – і вдалого онлайн-шопінгу!