Громадських земінспекторів призначатиме влада

  • Юристи міськвиконкому Івано-Франківська розробили положення, яким влада обіцяє запровадити громадський контроль за використанням та охороною міської землі. Цей документ минулого тижня затвердили члени виконкому. Тепер «добро» на створення своєрідної «громадської земінспекції» має дати Івано-Франківська міська рада та Держсільгоспінспекція України.

     

    Ідея гарна, і можна було б лише радіти з того, що громада нарешті контролюватиме діяльність земельників – сферу, що обґрунтовано вважається однією з найбільш корумпованих в Україні. Втім, знайомство з проектом положення змушує засумніватися в щирості намірів його розробників.

    Положення виписане так, щоб максимально ускладнити доступ звичайних громадян до роботи земельників. Скажімо, щоб стати громадським інспектором, потрібно добре знати земельне законодавство, пройти кілька співбесід із спеціальною комісією при МВК, обов’язково мати вищу освіту. Після співбесіди кандидат подає заяву до виконкому, і саме за виконком останнє слово. Чи мають за таких умов шанс не достатньо лояльні до чинної влади мешканці потрапити в інспектори? До того ж погоджують інспекторів терміном на один рік, що дає можливість досить швидко позбутися неугодних.

    Які ж права й можливості громадських інспекторів? Посвідчення інспектора обіцяє доступ до інформації про стан і розпорядження земельними ресурсами міста. Це, погодьтеся, немало. Кожного громадського інспектора відповідний куратор із земуправління повинен ознайомити з новими нормативно-правовими актами, залучити до перевірок дотримання вимог земельного законодавства тощо. Громадський інспектор має право спільно з посадовою особою управління земельних відносин виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради обстежувати земельні ділянки, що перебувають у власності та у користуванні фізичних чи юридичних осіб; бути присутнім при проведенні державними інспекторами сільськогосподарської інспекції в Івано-Франківській області перевірки додержання підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами вимог земельного законодавства; надавати допомогу державним інспекторам сільськогосподарської інспекції в Івано-Франківській області при проведенні ними перевірок дотримання вимог земельного законодавства; вносити пропозиції до управління земельних відносин виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та Державної сільськогосподарської інспекції в Івано-Франківській області щодо удосконалення земельного законодавства.

    За словами в.о. начальника управління земельних відносин Миколи Іванчишина, громадські інспектори допомагатимуть чиновникам «вибивати» гроші з недобросовісних орендарів через суди. Щоб позиватися з недобросовісними орендарями, потрібні акти перевірки повноважного контролюючого органу – територіального управління Державної сільськогосподарської інспекції. А на весь Івано-Франківськ обласна держсільгоспінспекція має лише одного працівника (всього в області працює 14 інспекторів). Зрозуміло, що він фізично не встигає проводити перевірки на вимоги й звернення міськвиконкому, прокуратури, громадян тощо.

    «Якщо у місті працюватимуть громадські інспектори, які зможуть складати бодай первинні документи, це дозволить зекономити час», – зазначив начальник управління з контролю за використанням та охороною земель Держсільгоспінспекції в області Сергій Багацький.

  • Попри те, що земельні інспектори працюватимуть на громадських засадах, виконком може позбавити їх повноважень за неналежне виконання обов’язків, перевищення повноважень чи порушення земельного законодавства.

    Проект положення про громадський контроль за використанням та охороною земель має затвердити сесія Івано-Франківської міської ради та Держсільгоспінспекція України.

     

    Марія ГАВРИЛЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!