Чому ліки не допомагають?

  • Щонайменше 30% лікарських препаратів, які купують українці, насправді їм не потрібні.

    “Коли мамі поставили діагноз «онкологія», лікар одразу видав мені довгий список препаратів і медичних товарів, які треба купити, – Олексій дістає із теки пошарпаний листочок з назвами ліків. Щоб перетворити написане у терапію, чоловік залишив в аптеці зо 20 тисяч гривень. – Вже за кілька місяців лікування та хіміотерапій, замість прогресу у боротьбі з раком, у мами з’явились проблеми з судинами ніг. Ніхто тоді не міг зрозуміти, чому”.

    Тільки після смерті матері Олексій дізнався – препарат, який вона вживала, їй не допомагав, а шкодив.

    Така небезпека загрожує багатьом з нас. За розрахунками провідного аналітичного проекту в сфері фармакології «Моріон», тільки за перший квартал цього року українці залишили в аптеках майже вісім мільярдів гривень. І понесли з собою 337 мільйонів упаковок з пігулками і пляшечок з рідинами.

    За оцінкою нашого Міністерства охорони здоров’я, 1% цих ліків – підробні. Фармацевти оцінюють поширеність підробок вище – у 5%. Це не найбільша проблема. Вони не здатні допомогти, але зазвичай і не шкодять, бо містять, наприклад, крейду. Про серйознішу проблему в Україні говорить Всесвітня організація охорони здоров’я. За її оцінкою, третина ліків, які купують українці, нам не потрібні. Ми або купуємо їх під впливом телереклами, або за рецептом підкупленого лікаря, який прописує препарати задля отримання бонусів від фармакологічної компанії. Такі ліки є страшнішою загрозою нашому здоров’ю. «Лише доза робить отруту непомітною», – казав один з перших фармацевтів Парацельс. «Свідомо» не один раз розслідувало, як МОЗ роками саботує вирішення проблеми непотрібних ліків, хоча рецепт відомий кожному міністру: треба запровадити продаж більшості ліків виключно за рецептом лікаря і особисту відповідальність лікаря за його рецепти.

    Є ще третя біда, про яку відомо значно менше. Хвора сама система перевірки ліків МОЗ. Цього місяця ми отримали красномовне підтвердження хвороби.

     

    Як МОЗ витратив мільйон на неперевірені ліки

    Ще у січні ми розслідували скарги сотень мам, діти яких хворі на муковісцидоз. Ця хвороба призводить до порушення роботи підшлункової. Через те, що підшлункова не виділяє потрібної кількості ферментів, все, що б не з’їдали хворі, не засвоюється. А відтак організм приречений на виснаження. «Замінити» роботу підшлункової можуть ліки, у складі яких є фермент панкреатин.

    МОЗ під керуванням Раїси Богатирьової у 2012-му році виділив 908 тисяч гривень на лікування таких дітей. І закупив препарат вітчизняного виробництва під назвою «Креазим». Мами почали бити на сполох – ліки не допомагають, дітям гіршає. Міністерство захищалося: «У результаті випробувань рішенням від 21.02.2005 р. було прийнято позитивні висновки щодо ефективності та безпеки досліджуваного препарату».

    Проте зараз нам передали Протокол засідання комісії Міністерства охорони здоров’я. З нього зрозуміло: ніхто і ніколи не перевіряв, як «Креазим» діє на хворих з муковісцидозом.

    «Креазим» досліджували на хворих з хронічним панкреатитом. Результати дослідження продемонстрували ефективність препарату у цих хворих. Стосовно муковісцидозу, на сьогодні доказової бази щодо застосування «Креазиму» при цій патології немає», – заявила на засіданні Наталія Харченко, головний позаштатний гастроентеролог МОЗ та завідувач кафедри гастроентерології і дієтології Національної медичної академії післядипломної освіти Шупика.

    Відсутність клінічного випробування підтвердив на засіданні і Анатолій Морозов, заступник директора Державного експертного центру, який відповідає за реєстрацію ліків: «Дослідження стосувалися ефективності та безпеки «Креазиму» у пацієнтів з хронічним панкреатитом, це дещо інше».

    Тобто структури МОЗ довели ефективність ліків від однієї хвороби, а закупили її для лікування іншої.

    Ми надіслали в МОЗ запит: хто і як буде відповідати за закупівлю за кошт платників податків ліків, які ніхто не перевіряв? Одночасно написали заяву про це до Генеральної прокуратури.

    З МОЗу прийшла відповідь у заплутаних формулюваннях. Головна ідея листа – жодне правило посадовцями міністерства не було порушено. Ефективність «Креазиму» не перевіряли тому, що в усьому світі і так доведена ефективність його діючої речовини – панкреатину. Він і є тим самим ферментом, якого не виробляють підшлункові хворих на муковісцидоз.

    Це правда. Але, як ми з’ясували ще в січневому розслідуванні, «Креазим» виготовлений так, що панкреатин з нього розчиняється зовсім не в тих органах, де потрібно. Саме через це він не допомагає хворим на муковісцидоз. У поясненнях МОЗу про це – ані слова.

    Чи займеться розслідуванням Генпрокуратура? На момент здачі статті ми не отримали реакції на нашу заяву. Спеціально для прокурорів готові підказати: брехню про допомогу при муковісцидозі в інструкцію до «Креазиму» дозволили записати в Державному реєстрі лікарських засобів. Цей реєстр зараз веде Державний експертний центр при МОЗі. В 2004-ому році, коли була подана заявка на реєстрацію «Креазиму» та затверджувалась інструкція, він називався Державний фармакологічний центр. Очолював його Олександр Стефанов. До цього він займався наукою в напрямку фармакології, зокрема токсикологією. В 2007-ому пан Олександр помер.

    Міністром охорони здоров’я тоді був Андрій Підаєв. У це крісло його посадив тодішній прем’єр-міністр Віктор Янукович. Зараз, за даними наших колег у Криму з Центру журналістських розслідувань, Підаєв, а точніше, його донька Олена Куртбедінова – засновники компанії «Клініка «Генезис». Також він має стосунок до фармацевтичних компаній «Докфарм», «Докфарм-мед», які постійно перемагають у тендерах на поставку ліків та обладнання до кримських медзакладів.

    Заробив на держзамовленні «Креазиму» завод «Технолог» в Умані Черкаської області. Він входить до фармацевтичної групи «Лекхім». За даними Єдиного державного реєстру, цю групу заснував хімік-технолог за освітою Валерій Печаєв. Нині він же – президент Об’єднання організацій роботодавців медичної і мікробіологічної промисловості. Цікаво, що чотири роки тому він звинувачував німецьку компанію «Berlin-Chemie», що її препарат «Мезим Форте» з тим самим панкреатином у складі так само не діє. Печаєв зауважив тоді, що в «Мезим Форте» відсутня кишковорозчинна оболонка, через що ферменти розчиняються ще в шлунку і не дають ніякого ефекту. Тобто власник заводу тоді казав ті самі слова, які сьогодні йому можуть адресувати мами хворих на муковісцидоз дітей.

    Так само і свідома халатність МОЗу при перевірці ліків може повторитися. І не раз.

     

    Діагнози «під копірку»

    Зайві слова в інструкції до препаратів обертаються мільйонними прибутками. «Це дає змогу продавцеві ліків використовувати вписаний діагноз у рекламі або ж брати участь у державних тендерах», – пояснює Владислав Онищенко, голова Ради споживачів медичних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення. Про реєстрацію він знає багато, адже раніше був першим заступником головного держінспектора з контролю якості лікарських засобів.

    «Ситуація з реєстрацією ліків катастрофічна. Дослідження? Протоколи? За певних домовленостей в інструкцію внесуть все, що забажаєте», – на умовах анонімності розповідає нам колишня працівниця МОЗу. Власне така ситуація з нечесною реєстрацією і змусила жінку піти з роботи. Вона і нині з обуренням згадує, як її змушували залишати підпис під сумнівними дослідженнями.

    За підрахунками Всесвітньої організації охорони здоров’я, побічні дії або відсутність ефекту ліків – п’ята у рейтингу причин смертності в світі.

    Хто в групі ризику? За офіційними даними, на фармацевтичному ринку України – 12 897 зареєстрованих лікарських препаратів. З них понад 70% – ліки, які скопійовані з оригінальних. За законом, щоб зареєструвати та почати продавати такий препарат, варто лише довести ідентичність діючої речовини. Тоді інструкцію пишуть під копірку. Без жодних випробувань на людях.

    Що робити хворим?

    Універсальна порада: йти до лікаря та вимагати підписати рецепт. Якщо ліки не допомагають або відчуваєте побічну реакцію, варто не просто відмовитися від препарату, але й повідомити про це лікарю або напряму в Державну службу з лікарських засобів України.

    Адреси обласних підрозділів Державної лікарської служби:

    Назва територіального органу

    Телефон/факс/e-mail

    Адреса

    Державна служба з лікарських засобів в Автономній Республіці Крим

    телефон 0-652-54-04-60

    crimea1@diklz.gov.ua

    95024 Сімферополь,

    вулиця 60-років Жовтня, 30

    Державна служба з лікарських засобів у Вінницькій області

    телефон/факс  0-432-66-03-51

    vn1@diklz.gov.ua 

    21036 Вінниця, вулиця Хмельницьке шосе, 7

    Державна служба з лікарських засобів у Волинській області

    телефон/факс 0-332-72-46-07

    lutck1@diklz.gov.ua 

    43016 Луцьк, вулиця Драгоманова, 8

    Державна служба з лікарських засобів у Дніпропетровській області

    телефон 0-56-740-21-87

    0-56-740-21-86

    dp1@diklz.gov.ua 

    49027 Дніпропетровськ, площа Жовтнева, 4

    (6 поверх,

    к. 601-605)

    Державна служба з лікарських засобів у Донецькій області

    телефон 0-62-258-84-96  – приймальня

    0-62-258-62-22 лабораторія

    dn1@diklz.gov.ua 

    83114 Донецьк, Проспект Панфілова, 15

    Державна служба з лікарських засобів у Житомирській області

    телефон 0-412-41-32-81(82)

    zh1@diklz.gov.ua 

    10014,Житомир, вулиця Черняховського,

    12а

    Державна служба з лікарських засобів у Закарпатській області

    телефон 0-312 63-00-28

    0-312-61-38-14

    Факс 61-58-91

    uz1@diklz.gov.ua

    880 Ужгород, вулиця Гойди, 8

    Державна служба з лікарських засобів у Запорізькій област

    0-61-289-00-33

    факс 061-289-54-64

    zp1@diklz.gov.ua 

    69050 Запоріжжя, вулиця Складська, 4

    Державна служба з лікарських засобів  в Івано-Франківській області

    телефон 0-3422-6-07-36

    if1@diklz.gov.ua 

    76007 Івано-Франківськ, вулиця Хмельницького,57

    Державна служба з лікарських засобів у Київській області

    телефон 0-44- 288-30-02

    телефон 0-44-288-31-69

    kyivobl1@diklz.gov.ua 

    01032 Київ, вулиця Симона Петлюри, 16

    Державна служба з лікарських засобів у Кіровоградській області

    телефон 0-522 56-98-19

    kr1@diklz.gov.ua 

    25014 Кіровоград, вулиця Районна, 1

    Державна служба з лікарських засобів у Луганській області

    телефон/факс 0642-52-60-67

    lg1@diklz.gov.ua 

    91055 Луганськ, вулиця Леніна, 1

    Державна служба з лікарських засобів у Львівській області

    телефон 0-322-64-96-87

    телефон/факс 0-32-234-02-73

    lv1@diklz.gov.ua 

    79071 Львів, вулиця Кульпарківська,131

    Державна служба з лікарських засобів у Миколаївській області

    телефон 0-512 47-49-72

    телефон/факс 0-512-47-56-06

    mk1@diklz.gov.ua 

    54020 Миколаїв, вулиця Чигрина, 22/1А

    Державна служба з лікарських засобів в Одеській області

    телефон 0-48-786-90-40

    od1@diklz.gov.ua 

    65044 Одеса, проспект Гагаріна, 8

    Державна служба з лікарських засобів у Полтавській області

    телефон 0-532 59-02-73

    pl1@diklz.gov.ua 

    38751 Полтавська область, селище Розсошенці, вулиця Горбанівська, 2

    Державна служба з лікарських засобів у Рівненській області

    телефон 0-362-22-59-98

    rv1@diklz.gov.ua 

    33028 Рівне, вулиця 16 липня, 38

    Державна служба з лікарських засобів у Сумській області

    телефон 0-542-65-20-24

    sumy1@diklz.gov.ua 

    40002 Суми, вулиця Перемоги, 2

    Державна служба з лікарських засобів у Тернопільській області

    телефон 0-352 52-67-57

    te1@diklz.gov.ua 

    46001 Тернопіль, вулиця Бродівська, 5

    Державна служба з лікарських засобів у Харківській області

    телефон 0-57-731-50-68

    телефон 0-57-731-13-38

    kh1@diklz.gov.ua 

    61057 Харків, вулиця Громадянська, 25

    Державна служба з лікарських засобів у Херсонській області

    Приймальня телефон/факс 

    (0552) 46-72-63

    телефон/факс

    Лабораторія

    (0552) 46-05-49,

    ks1@diklz.gov.ua 

    73010 Херсон, вулицяЧервонофлотська,24

    Державна служба з лікарських засобів у Хмельницькій області

    телефон/факс 0-382 66 -01-07;

    телефон 0382 72-32-13

    km1@diklz.gov.ua 

    29016  Хмельницький, Львівське шосе, 12

    Державна служба з лікарських засобів у Черкаській області

    телефон 0-472-66-38-95

    телефон/факс 0-472-63-04-13

    ck1@diklz.gov.ua 

    18080 Черкаси, вулиця Смілянська, 171

    Державна служба з лікарських засобів у Чернівецькій області

    0-372-52-22-60

    Телефон/факс 0-372-55-39-93

    cv1@diklz.gov.ua 

    58000 Чернівці, вулиця

    Головна, 29

    Державна служба з лікарських засобів у Чернігівській області

    Телефон/факс

    0-462-698-290

    телефон 0-462-69-82-13

    cn1@diklz.gov.ua 

    14000 Чернігів, вулиця П’ятницька, 39

    Державна служба з лікарських засобів у Києві

    0-44-550-23-33

    kyiv1@diklz.gov.ua 

    Київ, вулиця Березняківська, 29

    Державна служба з лікарських засобів у  Севастополі

    Телефон/факс

    0-692-67-00-33

    Факс 0-692-67-00-54,

    sevastopol1@diklz.gov.ua 

    99040 АР Крим, Севастополь,

    вулиця Флагманська, 4

     

     

    Марія ЗЕМЛЯНСЬКА,

    бюро журналістських розслідувань «Свідомо»,

    для «Галицького кореспондента»

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!