Місто вкрадених роверів

  • В Івано-Франківську надзвичайна ситуація. Щодня викрадають по кілька роверів, переважно престижних марок. Від злодійських кусачок не рятують ні найдорожчі замки, ні людні місця, у яких залишають велосипеди. Франківці масово пишуть заяви у міліцію, однак таємничу банду з кусачками досі не зловили.

     

    Кількість франківчан, які пересідають на велосипеди, щороку збільшується. Хто їздить на роботу, хто за покупками, а хтось катається по місту. В будь-якому випадку щодня виникає потреба залишити ровер без нагляду, хоч найпростіші правила безпеки попереджають, що цього робити не можна.

     

    Нахабна банда

     

    Масове зникнення велосипедів – ляпас міліції. Минулого року в Івано-Франківську такого не було. На сьогоднішній день відкрито 15 кримінальних проваджень, але кількість вкрадених роверів значно більша. Частина людей забирає заяви з міліції, а ще більше франківчан заяви навіть не подають, адже не вірять у те, що їх ровери зможуть знайти. Не надто покладаючись на міліцію, люди викладають фотографії викрадених велосипедів в соціальних мережах. Чи дає це результат, питання риторичне. Минулотижнева новина на місцевому сайті про те, що впродовж двох днів у місті вкрали 6 роверів, неабияк здивувала правоохоронців. “У нас заяв про крадіжки в ці дні немає”, – запевнив Ігор Наливайко, заступник начальника міського УМВС. За час масових крадіжок правоохоронці знайшли лише один ровер, чому ж дивуватися, що люди не поспішають зі своєю бідою до міліції?

    Ровери крадуть не лише з під’їздів будинків, з-під супермаркетів, але й з-під “білого дому” та навіть з-під Катедри. “У злодіїв немає нічого святого, тому я не раджу людям залишати ровери біля церкви. У нас щороку тут крадуть по 2-3 ровери”, – зауважує настоятель катедрального собору отець Юрій Новицький. Найбільше роверів крадуть саме з центральної частини міста, запевняє Ігор Наливайко. “Якщо ви постійно залишаєте ровер без нагляду, не думайте, що цього ніхто не помічає. Злодій відстежує такі речі”, – наголошує міліціонер. Чи то злодії зранку на іншій роботі, чи користуються пообідньою втомою городян, але найбільше крадіжок скоюють після обіду.

     

    Куди зникають велосипеди?

    За іронією долі, серед жертв крадіїв чи не найбільше – місцевих журналістів. “ГК” з’ясував, що цього року колеги втратили майже 10 транспортних засобів. Найрезонансніший випадок стався з журналістом Євгеном Безусовим, ровер якого вкрали просто з велостоянки під “білим домом”. Камера спостереженням у цей час була направлена в інший бік. Хлопець прикував велосипед спеціальним тросом і пішов на сесію. Через півтори години вернувся – ровера немає. Троса також. “Написав заяву в міліцію. Мені передзвонили аж через місяць і розпитали деталі”, – каже журналіст. Після крадіжки він періодично обходив п’яний ринок та магазини з уживаними роверами, але свого там так і не знайшов.  

    Ймовірність знайти свій ровер на п’яному базарі існує, але вона мінімальна. Якщо у вас вкрали ровер, можете піти на секонд-хенд перевірити, чи його там не продають. Здавати вкрадений велосипед на місцевий базар чи у магазини вживаних речей наважуються наркомани, яким конче потрібна доза, кажуть у міліції. Зі списком марок вкрадених роверів правоохоронці неодноразово перевіряли ці точки, але безрезультатно. “Швидше за все, їх збувають в інші області”, – зауважує Ігор Наливайко. Враховуючи темпи та обсяги крадіжок, можна припустити, що у місті діє група викрадачів. Збувати вкрадений транспорт у тому ж місті було б дуже ризикованим. В Інтернеті нерідко можна натрапити на повідомлення про те, що вкрадені ровери знаходили в інших регіонах України.

     

    Хтось їде на моєму ровері!

    У Дмитра та його дівчини викрали два велосипеди просто з під’їзду з домофоном. Вони залишили ровери на першому поверсі та зайшли на 5 хвилин до квартири. У цьому ж домі мешкає наркоман, до якого постійно приходять гості. Вкрасти ровери міг будь-хто з них. За якийсь час Дмитро побачив свій ровер в центрі міста. Чоловік, який на ньому їхав, запевнив, що придбав ровер кілька років тому. Не забирати ж ровер силою? Під’їзди з домофонами особливо приваблюють крадіїв, адже вони знають логіку їх мешканців: якщо є домофон, ніхто чужий не зайде. Однак підробити ключі для злодія – не проблема.

    Випадки, коли хтось впізнає у місті вкрадений ровер, сьогодні поодинокі. “У нас була така ситуація. Велосипед вилучили і віддали власнику. Та людина, яка його придбала, стає жертвою шахрайства”, – каже Ігор Наливайко. Якщо ви раптом побачили, як хтось іде на вкраденому у вас ровері, не поспішайте зупиняти цю людину, наголошує міліціонер. “Найкраще простежити за нею, доки вона не залишить десь ровер. Або, за можливістю, дізнатися, де вона живе. Тоді треба телефонувати в міліцію. Інакше можете просто відлякати цю людину і більше ніколи не побачити свого ровера”.

     

    Правила безпеки

    Не варто залишати ровер у місцях великого скупчення людей: біля вокзалів, базарів та супермаркетів. Вкрасти велосипед у натовпі і залишитись непоміченим доволі просто. Тросики з замками, які продаються у всіх веломагазинах, злодія не зупинять. Злодієві достатньо кілька секунд, щоб перекусити гідрокусачками сталевий трос будь-якої товщини. “Навіть найгрубший трос можна перекусити доволі швидко”, – розповіли “ГК” в одному з веломагазинів. – До нас цього літа приходили багато людей з перекушеними тросами, тому не варто сподіватися, що грубий трос зупинить злодіїв”.

    А от два замки різних типів (з ключем та з кодом) можуть ускладнити йому роботу і відлякати від вашого ровера. “Найкраще придбати звичайний ланц з твердої сталі, – радить Ігор Наливайко. – Його перекусити дуже важко”. Міліціонер рекомендує залишати ровери там, де працюють відеокамери, або на автостоянках зі сторожем, адже злодій не ризикне показувати своє лице.

    Один з найпростіших способів відлякування злодія – викарбувати на металевій рамі велосипеда свої ініціали або якийсь напис. Оскільки такий напис неможливо буде ні стерти, ні зафарбувати, “мічений” ровер буде важко продати. Злодії оберуть собі легшу здобич. Насамкінець, найоригінальніша порада, яку дають велолюбителі: коли залишаєте ровер, забирайте з собою руль або колесо. Ризик, що хтось вкраде обезголовлений транспорт, мінімальний.

  • Останніми днями крадіжки роверів в Івано-Франківську начебто припинилися. “Ми вже маємо певні напрацювання у цій справі. Круг осіб, які можуть бути причетні до злочину, звузився. Сподіваємося, що до кінця місяця нам вдасться розкрити цей злочин”, – запевняє Ігор Наливайко. Оскільки від минулого четверга в міліцію не надійшло жодної заяви про крадіжку велосипедів, хочеться сподіватися, що правоохоронці на правильному шляху. Інакше Івано-Франківськ може увійти в історію як місто крадених роверів.

     

    Наталка ГОЛОМІДОВА

     

    на плашку:

     

    Якщо вкрали ровер

    1. Запишіть адресу та опишіть для себе місце крадіжки.

    2. Запишіть приблизний час крадіжки.

    3. Роздивіться навколо, можливо, це місце потрапляє під огляд камер спостереження.

    4. Спробуйте знайти свідків, можливо, хтось бачив ваш ровер і зможе згадати, в який бік його повезли і хто це був. Запишіть імена свідків.

    5. Напишіть заяву в міліцію. Підготуйте фото вашого ровера та пригадайте особливі відмітки, які допоможуть розрізнити ваш транспортний засіб від інших. Підготуйте інструкцію до ровера або магазинний чек.

    6. Напишіть про крадіжку на місцевому велосипедному інтернет-форумі.

    7. Пройдіться по комісійних магазинах вживаних роверів та зазирніть на “п’яний ринок”. Час від часу повторіть обхід.

    8 Якщо ви подали оголошення про крадіжку і вам зателефонували з пропозицією повернути ровер за меншу суму, будьте уважні: швидше за все, це шахраї, які попросять спершу перевести гроші на телефон або кредитну картку, а ровера ви так і не побачите.

     

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!

    One thought on “Місто вкрадених роверів

    1. Рано радіти…………….в мене з під дверей кваритири 06.08.13 в 16-00 (приблизно) з капіталіздили ровер

       

    Comments are closed.