Проектанта скандального будинку по вулиці Вірменській, 1 та забудовника змусили подати проект на розгляд фахівців. 31 липня відбулося засідання містобудівної ради та робочої групи з питань охорони культурної спадщини, які скликали у терміновому порядку.
Засідання, яке відбулося минулого тижня, стало прецедентним для Івано-Франківська. Головуючий, головний архітектор міста Володимир Гайдар наголосив: якби не зусилля громадської ініціативи “Збережемо старий Івано-Франківськ”, засідання не було б. Вимогу подати проект на містобудівну та консультативну раду забудовнику висунули ще у березні цього року, прописавши її у містобудівних умовах та обмеженнях, які забудовнику видають перед початком розробки проекту. Ні ПП “Колбуд”, яке провадить вищезгадане будівництво, ні проектант Ярослав Дорошенко цього не зробили.
Ситуація з будинком по Вірменській, 1 викриває абсурд та хаос, який сьогодні панує у сфері містобудування в Івано-Франківську. В історичному центрі міста, за два кроки від ратуші, будується будинок, проект якого міська архітектура не погоджувала. Щоправда, забудовник отримав висновок Управління охорони культурної спадщини ОДА, який більше схожий на формальну відписку: Управління погодило місце розташування будинку та рекомендувало проект розробити в контексті з навколишнім архітектурним середовищем. Те, що проект розроблено якраз без узгодження з історичним середовищем, Управління не турбувало.
На прохання головного архітектора подати проект на розгляд фахівців забудовник не реагує, до зауважень та пропозицій внести зміни до проекту відповідно до містобудівних умов та обмежень і максимально наблизити його до навколишнього середовища не прислуховується. Зверху добудовують зайвий поверх, який зносять лише після галасу у ЗМІ. Той факт, що лише громадськість та преса змусили забудовника виконати зобов’язання і подати проект на розгляд фахівців, – тривожний сигнал для міста. На містобудівній раді представник забудовника Олександр Оришко пояснив, що проект не виносили на раду, адже “впливові люди” хотіли збудувати ще один поверх і перший заступник міського голови дав на це добро, а публічний розгляд викликав би у фахівців масу запитань до законності такої добудови.
Містобудівна та консультативна ради озвучили чимало зауважень до представленого проекту. Ярослав Дорошенко пояснив, що запроектував триповерховий будинок з інтегрованою мансардою з поєднанням сучасного та сецесійного стилів, адже сецесія характерна для центральної частини міста. Декоративні елементи для оздоблення верхньої частини фасаду скопійовані з Музею сучасного мистецтва у Відні, використано також рослинні елементи. А на округлі форми його надихнули бані сусідньої Вірменської церкви. Для об’ємно-просторового рішення обрав каркасно-монолітне будівництво, адже у ХХІ столітті треба будувати по-новому.
Начальник управління охорони культурної спадщини міськвиконкому Ігор Панчишин зауважив, що проект не можна вважати виконаним в контексті навколишнього середовища: “Пластика цього будинку зовсім не корелює ні з сусідніми еклектичними, ні з вірменськими мотивами. Рослинні мотиви також не мають кореляції в Івано-Франківську, тим більше в середмісті”. Панчишин назвав роботу проектанта кітчем: “Це поєднання речей, які не поєднуються”.
Надто яскравий декор фасаду вразив навіть нефахівця, голову земельної комісії Петра Гавриша. Чиновник у загальному схвалив проект, але зауважив, що колористика “кусається”, тому її треба приглушити. Петро Гавриш також підкреслив, що будинок неначе стоїть “на курячих лапках”. Зробити перший поверх масивнішим – таку пораду проектанту дали усі члени ради.
Як зауважив Василь Романець, проект будинку має мати обов’язкову прив’язку до сусідніх будівель, адже це будинок-вставка, тому він не повинен виділятися з загального ансамблю і перетягувати на себе увагу. Володимир Кочмар та Андрій Цеп’як підтвердили: історичне середовище цим будинком буде зруйноване. “Округлий фасад остаточно руйнує історичну забудову”, – підкреслив Романець. Оскільки будинок уже практично збудований, рада порекомендувала Дорошенку отримати конструкторський висновок відносно того, чи можна на даному етапі зрізати всі округлості у фасаді.
“Коли до нас приїжджали представники Ради Європи, вони були дуже здивовані, що у центрі Івано-Франківська копіюють сецесійні елементи з Відня. Вони наголосили, що дрібна містечкова архітектура – це наша цінність. Її треба зберігати, а не руйнувати”, – висловився Панчишин. “Це агресивна динаміка у спокійному середовищі”, – підсумував свою оцінку проекту Володимир Гайдар. В ідеалі, додав головний архітектор, цей будинок було б добре завалити і збудувати новий, але усі розуміють, що це неможливо, тому проект треба повністю переробити.
Містобудівна та консультативна ради висунули чотири найважливіші вимоги: зменшити кількість декору на фасаді (прибрати шпиль, золоту “віденську” ліпнину та усі декоративні елементи з фронтону, які мають вигляд розірваної лінії), зробити плоский дах, надати першому поверху більше масивності та в оздобленні фасаду використати елементи з сусідніх будинків або наближені до них. Ярослав Дорошенко у відповідь запропонував членам ради розробити кращі проекти. В результаті допрацювати власний проект все-таки погодився.
Фактично, проектант та забудовник отримали шанс виправити помилку та зменшити ущерб, нанесений місту та його громаді. Чи вони ним скористаються – дізнаємося за два тижні.
Наталка ГОЛОМІДОВА
кітчовим може бути лишень сам пан панчишин, який носить сандалі 48-ого розміру та курить махорку
Пропоную відкрити фонд по “перевихованню” і “ревалоризації” пана панчишина і зусиллями цього фонду його відправити до Відня, перед тим купивши йому краватку і навчити користуватись виделкою і словником виконроба.
ПАН чишин.
цей Славко псевдоархітектор профан, татко тягне, а Свобода прикриває
Чому йдеться мова про новий проект ? В історичному центрі Станиславова жодних “новинок” не потрібно! …. Коли я був в Чернівцях – запитував місцевих – чи являють вони , що на вулиці Кобилянської (центр міста) хтось зруйнує старий австрійський будинок і побудують ТОРГОВИЙ ЦЕНТР …. коли таке ж запитання озвучував у Львові на плоші Ринок … на мене дивились як на хворого…. а чомусь нажаль в Івано-Франківську про спотворення старого обличчя говорим спокійно…. В Європі де міста були зружновані під час 2-ї світової війни історичні центри містечок відбудували за старими кресленнями .. і зараз місцеві мешканці цим пишаються, а через 10 років нам не буде , що показувати і розказувати туристам. І буде Івано-Франкіськ як Хмельницький або Рівне – де сучасна архітектура .. але без історії , без старого міста … Що розказати туристу ??? …..
Тому центр міста потрібно залишити незмінним, жодної “ревалоризації” , перебудови.