Ресторатори Прикарпаття вимагають від влади дозволу на проведення масових заходів у своїх закладах – зокрема, весільних банкетів. Мовляв, карантин вже вплинув на їхній бізнес, а відсутність послаблень у розпал весільного сезону може призвести до повного краху.
Кількість хворих зростає
За словами начальника управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Держпродспоживслужби в області Віталія Фіглевського, рівень захворюваності на Івано-Франківщині є досить високим і має тенденцію до зростання. Якщо 1 червня за добу виявили 18 хворих на COVID-19, то 2 липня їх було виявлено 51.
Загальноукраїнська ситуація також тривожна: упродовж останніх трьох тижнів показник інцидентності перебуває на межі допустимого – 58 випадків на 10 000 населення. Це означає, що карантин можуть не тільки не послаблювати, але й посилювати.
Щоб отримати реальну картину ситуації з карантином, Держпродспоживслужба проводить перевірки, зокрема й щодо дотримання санітарно-епідеміологічних норм у закладах масового харчування.
«На жаль, у нашій області окремі громадяни послаблення карантину сприйняли як його скасування та почали порушувати карантинні вимоги і не дотримуватися протиепідемічних заходів. Тому за дорученням уряду разом із поліцією з 18 червня 2020 року ми проводили моніторингові візити, відвідування на тих суб’єктах господарювання, де є послаблення карантину: спочатку це були агропромислові ринки, потім дитячі садочки, стоматологічні клініки, заклади громадського харчування тощо», – зауважив Віталій Фіглевський.
Станом на 2 липня на Прикарпатті було проведено 4 201 обстеження. Всього виявили 1 542 порушення. Під час перевірок склали 231 протокол та 1 391 припис. У 115 випадках проінформували органи місцевого самоврядування, а у 42 – поліцейських. Найбільше порушень виявили у закладах громадського харчування – 48%.
“У кожному другому закладі громадського харчування зафіксували порушення санітарних вимог та порушення правил карантину”, – додав Віталій Фіглевський.
За його словами, найсерйозніші порушення – це ті, які призводять до спалахів хвороби, тобто масові заходи. Такий інцидент трапився нещодавно в Городенці, де після святкування весілля різко збільшилася кількість хворих на COVID-19. Серед 44 гостей на банкеті був чоловік, інфікований коронавірусом. 14 осіб, які тісно з ним спілкувалися, звернулися до лікарів, позитивний ПЛР-результат отримали семеро.
Щоб такі випадки не повторювалися, Держпродспоживслужба спільно із головним санітарним лікарем Прикарпаття Русланом Савчуком ініціювала посилити карантинні обмеження. За результатами позачергового засідання регіональної комісії з питань ТЕБ і НС, що відбулося 30 червня 2020 року, було прийнято рішення заборонити на території області проведення масових заходів (весілля, дні народження, хрестини, поминальні обіди тощо) в закладах громадського харчування всередині приміщень за участю понад 10 осіб – до 31 липня 2020 року.
Значні втрати бізнесу
Таке рішення, зрозуміло, не сподобалося власникам ресторанного бізнесу. Підприємці вже рахують збитки від двомісячного простою, заборона проводити весілля обійдеться їм дуже дорого.
Підприємниця Анжеліка Білоконь каже, що це не дозволить нормально працювати закладам і виплачувати працівникам зарплату. «Податки ми мусимо сплачувати, мусимо оплачувати комунальні послуги, а такі обмеження не призводять ні до чого, крім конфліктних моментів», – вважає жінка.
Зокрема, підприємці не згодні із допустимою кількістю людей в залах: мовляв, 10 осіб на зал, який може вмістити 100-150 людей, – це дуже мало.
На це Віталій Фіглевський зазначає, що, згідно із новими нормами, відстань між гостями є необхідністю. Раніше дозволялося розміщення 1 особа/ 1 м², відповідно до нових правил, дистанція буде збільшеною – 1 особа/ 5 м².
Також у постанові головного санітарного лікаря йдеться про те, що дистанція між гостями має бути не меншою, ніж 1,5 м. Така ж дистанція повинна бути між столами; переміщення всередині закладу – тільки у масках; заборонено відвідування буфетів (або ж так званих козацьких столів).
Так само підприємці не задоволені тим, що уся відповідальність за дотримання санітарних норм лягає на плечі власників закладів. «Якщо, до прикладу, після 20-ї години люди ідуть на танцювальний майданчик, то вони мають бути в масці. Ми не можемо змусити їх вдягнути маски. А мої колеги, до прикладу, які працюють у вечірньому розважальному закладі, цього тижня витратили близько півтори тисячі гривень на те, щоб забезпечити усіх масками», – нарікає Анжеліка Білоконь.
Щоб висловити усі свої претензії та звернутися із проханнями, ресторатори зібралися перед будівлею ОДА на мирний протест, домагаючись діалогу із владою області. Підтримати їх прийшли представники суміжних професій: ведучі, музиканти та фотографи.
За словами протестувальників, весілля – це не тільки ресторанна справа, до організації свята залучено багато людей: ведучі, музиканти, флористи, декоратори, організатори, фотографи, відеографи, шоумени, кондитери, координатори, церемонімейстери, відповідальні за світло-звук, кортежі, спецефекти тощо.
Марія Шевченко проживає в Івано-Франківську. Каже, що також підтримує підприємців, адже запланувала весілля для доньки на кінець липня.
«Ми витратили купу грошей. Дали завдаток у ресторан, який нам уже не повернуть, та й самі хочемо зробити це свято. Хоча, мабуть, гостей таки буде менше», – говорить вона, зауваживши, що змушувати весільних гостей приходити у масках вона не буде.
На акцію протесту рестораторів надихнув вдалий досвід колег-підприємців, які володіють спортивними комплексами. Нагадаємо, що 16 червня перед адмінбудинком представники та відвідувачі спортивних клубів протестували проти призупинення роботи закладів фізичної культури і спорту, спортзалів, фітнес-центрів.
Тоді підприємці скаржилися, що відвідувачів у клубах не так багато. Проте є температурний скринінг, дезінфекція приміщення, все промивається хлоркою, всі тренажери протираються, а люди приходять покращити своє здоров’я та підвищити імунітет. Також підприємці і спортсмени висловили своє обурення, що в той час, коли закривають спортзали, продовжують працювати ресторани та кав’ярні. Тоді влада області пішла назустріч спортсменам і вже наступного дня дозволила працювати спортивним залам та клубам.
50/50
У перший день пікету, 3 липня, учасники акції протесту зустрілися із заступницею голови ОДА Марією Савкою та із першим заступником начальника управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Миколою Сендецьким, але дійти до порозуміння одразу не вдалося. Домовилися зустрітися на засіданні комісії з надзвичайних ситуацій, щоб обговорити зміни до нових вимог карантинних обмежень.
“До того часу сторони домовилися не втручатися у роботу закладів із перевірками”, – каже підприємниця Анжеліка Білоконь.
Однак минулого вікенду, 4-5 липня, відбулися вечірні рейди працівників Держпродспоживслужби, які відстежували дотримання карантинних вимог та фіксували усе на відеокамеру.
Другий пікет відбувся у вівторок, 7 липня, і супроводжував засідання комісії. Врешті підприємцям дозволили розміщувати гостей у їхніх закладах відповідно до метражу, проте із дотриманням дистанції про яку йдеться у постанові 32 Кабінету Міністрів України (відстань 1,5 метра між столами та розміщення не більше 4 клієнтів за одним столом).
Підприємці сказали, що задоволені таким розвитком подій 50/50. Більш чіткий план дій щодо подальшої діяльності ресторанних закладів управління Держпродспоживслужби зобов’язалося розробити до 9 липня.
Анастасія ЛУЦИК