Медицина в усьому світі приділяє неабияку увагу контролю за перебігом вагітності. Згідно з протоколами Міністерства охорони здоров’я України, заплановано проведення трьох (по одному в кожному триместрі) обов’язкових УЗ-досліджень протягом виношування дитини, чітко визначені терміни та мета кожної з процедур.
УЗД №1
Вперше УЗД при вагітності проводиться на 11–13 тижні (допустиме відхилення на +6 днів). Це обстеження дуже важливе, оскільки дає лікарю багато критично важливої інформації:
- Підтверджується сам факт вагітності.
- Визначається локація закріплення плодового яйця (у порожнині матки чи за її межами).
- Проводиться оцінка стану органів малого тазу жінки.
- Визначається приблизний термін початку вагітності.
Під час першого УЗД з’ясовується кількість ембріонів, ставиться орієнтовна дата пологів. Крім того, лікар може побачити наявність або відсутність хромосомних відхилень та інших патологій розвитку плоду, оцінити серцебиття.
УЗД №2
Проводиться з 18 по 20 тиждень (+6 днів). Це дослідження надає відповідь на одне з головних питань, що турбують майбутніх батьків, — якої статі буде дитина.
Окрім того, фахівець отримує інформацію про будову внутрішніх органів малюка, їх відповідність нормативним показникам. Оцінюється стан шийки матки і плаценти, аналізується якість та кількість амніотичної рідини (навколоплідних вод).
УЗД №3
Термін проведення — з 30 по 34 тиждень.
Це так зване акушерське дослідження, під час якого лікар визначає:
- зріст та вагу плоду, розмір голови та положення дитини в матці (головою вгору чи вниз);
- рівень активності плоду, адже млявість чи, навпаки, гіперактивність не є добрими показниками;
- стан та функціонування вже майже повністю сформованих внутрішніх органів;
- стан кровопостачання (використовується метод доплер-дослідження);
- стан плаценти і навколоплідних вод.
За результатами цього УЗД обирається певна стратегія щодо власне процесу народження — чи буде воно відбуватися природним шляхом, чи знадобиться кесарів розтин.
Окрім визначених медичним протоколом УЗ-досліджень, можуть виникати ситуації, коли проводяться додаткові скринінги. Необхідність та періодичність проведення обстежень визначає лікар, виходячи як з анамнезу вагітної, так і з поточної ситуації.
Основними методами проведення скринінгу під час вагітності є трансвагінальний та трансабдомінальний. Обидва способи абсолютно безпечні як для майбутньої мами, так і для плоду. Сучасні апарати дозволяють отримати зображення у форматах 2D та 3D, а останнім часом популярністю користується ультразвук в 4D.
Своєчасне проходження планових обстежень здатне убезпечити від багатьох проблем та ризиків під час перебігу вагітності та пологів.
реклама