З початку 2019-го і до вересня 2021 року у трьох областях західної України лісгоспи опублікували у Prozorro інформацію про 15,6 тисяч закупівель. Серед них із аукціоном провели всього … три. Натомість підрядниками державних лісових господарств дуже часто стають колишні працівники або члени родини лісівників.
Під час моніторингу закупівель лісових господарств знайшли десятки контрактів лісгоспів з фірмами родичів їхніх працівників, пише “Галицький кореспондент” з посиланням на “Наші гроші”.
Наприклад, Гринявський лісгосп в Івано-Франківській області у 2017-2018 роках уклав з місцевою верховинською фірмою «Християна» контрактів на 1,78 млн грн на будівництво лісових доріг. З огляду на те, що загалом за останні п’ять років лісгосп витратив на будівництво 3,26 млн грн, то «Християна» одержала 54% від цієї суми.
Ця компанія належить Надії Федорчук, а її чоловік Юрій Федорчук ще донедавна, і точно в 2017-2018 роках, працював у тому ж лісгоспі. Його посада теж була відповідна… технік по ремонту та будівництву лісових доріг.
І це далеко не всі кошти, які лісгосп виділив родичам Юрія Федорчука. Ще понад 3,3 млн грн отримала Василина Федорчук — 72-річна пенсіонерка із села Голошина, де також прописаний Юрій Федорчук. Крім поважного віку, сумніви, що саме Василина Федорчук веде бізнес, викликає те, що в усіх документах її електронна адреса та телефонний номер збігаються із контактами директора ТОВ «Християна» Ігоря Матушевського.
Загалом Василина Федорчук з 2012 року «заробила» понад 72 млн грн, із них 8,7 млн грн – від лісгоспів Івано-Франківської та Чернівецької областей. Особливо успішним для неї був 2020 рік, коли вона отримала підрядів на 41 млн грн.
Схожа ситуація з телефонами і у Брошнівському лісгоспі (Івано-Франківська область). Цей лісгосп замовив послуг з перевезення деревини та лісосічних робіт на понад 1,2 млн грн у приватної підприємиці Світлани Дичкевич. За її контактним номером відповів її чоловік Микола Дичкевич і водночас лісничий цього лісгоспу. Він не став відхрещуватися від дружини. Сказав, що замовлення підприємиці дали через те, що у лісгоспу лише дві машини, які не мають можливості обслуговувати вісім лісництв. Тому наймають підприємців.
Іншою типовою схемою є отримання замовлень одразу після звільнення. Наприклад, Володимир Гургулович у липні 2020 року подав декларацію кандидата на посаду майстра лісу у Кутському лісгоспі. Вже у вересні — декларацію перед звільненням, а у грудні того ж року лісгосп взяв в оренду у новоствореного підприємця техніку на 92 тис. грн.
Під час телефонної розмови Володимир Гургулович підтвердив, що раніше працював у лісгоспі і самостійно запропонував підприємству свої послуги після звільнення. На запитання, чому саме з цим лісгоспом, відповів, що «мав такі плани».
Нагадаємо, На Косівщині лісгосп завдав довкіллю збитків на понад мільйон гривень