В конференц-залі Івано-Франківської торгово-промислової палати відбувся круглий стіл для бізнесу, місцевої влади, експертів та медіа з назвою «Уроки релокації: виклики та потрібні бізнесу під час війни».
Він став підсумком двомісячного спілкування експертів проєкту з релокованим бізнесом, представниками бізнес-обʼєднань, місцевими та регіональними владами.
Експерти зауважили, що релокація триває і зараз. Якщо в перші місяці це було екстренне реагування на агресію РФ, емоційна релокація, то зараз це розумна повільна планова релокація. Підприємці знають куди і за чим їдуть.
Керівник проєкту Любомир Чорній зауважив, що «багато релокованих підприємств вже повернулися на звільнені території, проте більшість залишили діючі підрозділи в областях, куди вони були релоковані».
Він розповів про кращі практики підтримки релокованих підприємств на Львівщині та у Вінниці.
Експерти проєкту відмітили цікаві деталі, – що релокація сприяла взаємопроникненню бізнес-культур і практик різних регіонів України, обміну технологіями досвідом, власне посиленню звʼязків між регіонами. Подекуди релокований бізнес став драйвером розвитку міської інфраструктури, сфери послуг та навіть змінив пріорітети місцевого розвитку.
Любомир Чорній розповів про приклади запізнілої реакції влади на процеси релокації та бізнесу на окупованих територіях:
«Дзвонили нам з Мелітополя представники бізнесу – як нам себе поводити в окупації? Ми не хочемо бути колаборантами, ми не розуміємо і ніхто не пояснює, що ми можемо робити, як працювати, як платити податки? І відповіді держава не дала їм дотепер».
Представники релокованого бізнесу мали нагоду представити свої проєкти, обмінятися думками, отримати відповіді на свої питання, поділитися проблемами та надати рекомендації місцевим та центральній владі.
Також читайте: Підприємства Франківщини можуть безкоштовно стати членами Лондонської торгово-промислової палати