Чи реально, живучи в Україні, отримувати пенсії згідно з європейськими розцінками? Причому зараз, а не після вступу України в ЄС, чесно та по закону? Як, перебуваючи у сільській місцевості, отримувати на свій банківський рахунок пенсію з Європи на рівні португальських пенсіонерів, не змінюючи країну перебування чи громадянство?
Про особливості пенсійного забезпечення наших заробітчан та те, як їм гарантувати собі безбідну старість, розповіла начальник управління пенсійного забезпечення ГУ Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області Ганна Атаманюк.
«Пенсійне забезпечення громадян у нас здійснюється зараз за двома принципами: територіальним і пропорційним. За територіальним принципом – це зазвичай всі держави пострадянського простору, крім країн Балтії: Естонії, Литви і Латвії. Тобто якщо особа працювала після 1991 р. на території будь-якої країни колишнього Радянського Союзу, то пенсія призначається за законодавством тієї держави, де вона мешкає і буде оформляти пенсію», – повідомила вона.
Варто звернути увагу, що пенсія призначається громадянам України, громадянам інших держав і особам без громадянства. Для призначення пенсії, відповідно до законодавства України, необхідний страховий стаж не менше 15 років. У Пенсійному фонді потрібно пред’явити паспорт громадянина України або тимчасову посвідку про дозвіл на проживання. За цими документами призначається пенсійне забезпечення.
«Що стосується держав колишніх республік Радянського Союзу, то пенсії призначаються за законодавством України, і ми зараховуємо страховий стаж, набутий на території іншої держави, і враховуємо заробітну плату нарівні з українським стажем і зарплатою. Тобто громадяни подають відповідні документи, ми беремо курс валюти на день призначення пенсії і призначаємо пенсію. Без будь-яких відшкодувань учасниками цієї міжнародної угоди між країнами СНД», – продовжила Ганна Атаманюк.
Крім того, з Російською Федерацією є договір щодо роботи в районах Крайньої Півночі та районах, прирівняних до них. Пенсію громадянам, які працювали там, призначають швидше на 5 років: чоловікам – у 55, жінкам – у 50 років. І це відшкодовує РФ.
Кожному – своє
З Литвою, Латвією та Естонією в України укладені відповідні договори, і вони різні за змістом. Тут застосовується змішаний принцип, і ці держави платять суто за «свій» стаж. Естонія бере на себе зобов’язання щодо пенсійного забезпечення за весь стаж, набутий на її території і за Радянського Союзу, і в цей час. Литва враховує страховий стаж, набутий після 1 січня 1992 р., а Латвія – після 1 січня 1991 р.
Щодо інших держав, де працювали наші громадяни, то міжнародні угоди укладені з Португалією, Іспанією, Чехією, Словаччиною, Болгарією і Польщею. Якщо людина легально працювала в будь-якій з цих держав, то пенсійне забезпечення здійснюється за пропорційним принципом. Це означає, що кожна держава виплачує пенсію згідно зі своїм законодавством за той стаж, який набутий у цій державі.
«Наприклад, якщо особа працювала в Португалії і досягла пенсійного віку, який є в Україні, то для визначення права на пенсію ми сумуємо стаж… Якщо особа працювала в Україні 25 років, а 10 років – в Португалії, то ми призначимо пенсію відповідно до пенсійного віку на території України: для чоловіків – 60 років; для жінок, залежно від дати народження – від 55 до 60 років. І виплачуємо пенсію – те, що зароблено в Україні», – пояснила Ганна Атаманюк.
При досягненні ж пенсійного віку в тій державі, де особа працювала, їй, виявляється, їхати нікуди не треба, якщо вона мешкає на території України – вона просто звертається до органів Пенсійного фонду. «Заповнюються так звані «формуляри зв’язку». Ми відправляємо їх через ПФУ тій державі. І вона також призначає частину пенсії, яка виплачується пенсіонеру через банківську установу», – додала представниця ГУ ПФУ в області.
Таким чином, людині призначаються дві частини пенсії: за стаж в Україні і за стаж, скажімо, в Португалії чи Польщі. І кожна країна платить свою пенсію. Ці стажі, до речі, не повинні перетинатися в часі. «Якщо наприклад, у вас за документами трудовий стаж на заводі в Україні 2000-2001 рр., але реально ви у цей час працювали у Польщі і сплачували там страхові внески, то Польща цей стаж вам не врахує, незважаючи на офіційність роботи і сплату податків у Польщі», – зауважила Ганна Атаманюк.
Якщо ж людина захоче мешкати на території тієї країни, де вона працювала, то українську частину її пенсії «експортує» ПФУ. За місцем проживання особи – на банківську установу в доларах чи євро. Протягом першого півріччя ГУ ПФУ в області направило 200 формулярів зв’язку в різні країни.
Португальська пенсія
Начальник управління міжнародного співробітництва ПФУ Марія Плаксій у виданні «Вісник Пенсійного фонду України» підкреслила: «Важливими в угоді України з Португалією щодо пенсійного забезпечення є положення щодо гарантування пенсіонерові, який отримуватиме пенсію, призначену відповідно до законодавства обох договірних держав, виплати, не меншої від мінімальної суми, передбаченої законодавством держави, на території якої живе пенсіонер. Відповідальною за надання додаткової суми в розмірі між двома зазначеними сумами пенсії є країна, на території якої мешкає пенсіонер (на весь період такого проживання в цій державі)».
У разі ж переїзду пенсіонера, якому в Україні призначена пенсія відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, до Португалії виплата пенсії здійснюватиметься на його особистий рахунок у тамтешньому банку. Для цього після переїзду та легалізації необхідно звернутися до Генеральної дирекції з питань пенсійного забезпечення Португалії із заявою про переказ пенсії з України, документами, що підтверджують проживання в Португалії, та банківською довідкою про дані особистого рахунку в банку Португалії.
«Виплата пенсії здійснюватиметься на особистий рахунок пенсіонера у банківській установі в євро. Крім того, у пенсіонера не буде витрат, пов’язаних з переказом. Їх сплачуватиме установа, яка виплачує пенсію», – додала Марія Плаксій.
Тетяна КОТАШЕВСЬКА
Матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки міжнародного медіа-проекту MyMedia.