69-річний Микола Осадчук з Городенки стверджує, що винайшов простий пристрій, здатний убезпечити споживачів газу від нещасних випадків.
Чоловік каже, що вже 10 років займається винахідництвом. Захопився цим тільки коли вийшов на пенсію. А до того працював журналістом та слюсарем на заводі «Металіст».
Першою ідеєю чоловіка був «кораблерятувальний автомеханізм», який він спершу назвав «Соломинка». Саме з цим ескізним варіантом пан Микола з’явився вперше у громадській приймальні обласної організації винахідників і став її постійним відвідувачем. Спершу винахід сприймали зі скепсисом. Мовляв, як чоловік з містечка, далекого від моря і кораблів, може винайти механізм, який рятує кораблі, а у портових містах його не винайшли? Та все ж таки він отримав 20-річний патент на механізм, який назвали іменем Осадчука.
Коли дідусь пана Миколи був прикутий до ліжка, то внук взявся конструювати «ліжко рятувально-оздоровче». Цей механізм за допомогою пульта здатний автоматично змінювати положення ліжка. Таким чином тому, хто доглядає хворого, вже не треба самотужки обертати його з боку на бік, аби не було пролежнів.
А от прилад, який допоможе уникнути вибуху при витоку газу, винахідних почав конструювати тому, що… боїться. Цей завзятий і наполегливий чоловік мешкає у багатоповерхівці й остерігається, що колись може статися витік газу і його квартира чи будинок вибухнуть. Адже час від часу такі вибухи стаються як в Україні, так і за кордоном, внаслідок чого гине багато людей.
Пан Микола дивується, як можна подавати вибухову речовину (газ) до будинків без встановлення приладів, які гарантують безпеку. Відтак він переконаний, що приладу газової безпеки, який був би здатний краще рятувати від вибухів газу і отруєння ним, ніж «відсікач-вікновідкривач автоматичний», немає. Адже загальновідомо, що для ліквідації загазованості найкраще провітрити приміщення.
Газосигналізатор, який здебільшого встановлюють у країнах ЄС, на думку нашого винахідника, не дає 100% гарантії захисту. Адже він починає перекривати газ та подавати світловий і звуковий сигнали тільки тоді, коли у приміщенні накопичиться небезпечна загазованість. Однак хтось може не почути сигналів, а хтось неправильно зреагує на них, ввімкне світло, і станеться вибух. А от «відсікач-вікновідкривач», придуманий городенківським винахідником, автоматично сам відчинить вікно одночасно зі спрацюванням газосигналізатора. Відтак загазованість почне вивітрюватись одразу після перекриття подачі газу.
Однак Микола Осадчук не зупинився на досягнутому і нещодавно винайшов ще й «сигналізатор-спалахоприлад», офіційна зареєстрована назва якого «Вибухоприлад, рятуюючий від вибухів паливного газу та отруєння». Незабаром винахідник матиме патент на нього. Цей газосигналізатор у разі витоку газу подаватиме сигнали, струм для перекриття подачі газу та автоматично відчинятиме вікно. У міру надходження газу він буде ліквідовувати загазованість за допомогою спалахів, тобто мініатюрних вибухів.
Таким чином, як вважає городенківський винахідник, нарешті з’явилася технічна можливість гарантовано та постійно не допускати вибухів газу, отруєння ним, смертей газокористувачів та руйнування будинків. Хоч працював пан Микола здебільшого сам, але суттєво допомагали йому директор підприємства «Енергія» Степан Перчак та начальник Городенківського управління експлуатації газового господарства Любомир Петришин.
Як зауважує винахідник, його модель «спалахоприладу» є надзвичайно простою. Це відро, труби, пластикові пляшки, дріт, електрозапальничка та ще деякі дрібні деталі. Однак він додає, що при масовому виготовленні ці прості деталі можуть бути замінені на металеві. Осадчук переконує, такий механізм є безпечним і працює, що підтвердили випробовування. Однак застосувати його навіть у себе вдома він не може, бо для цього треба, щоб прилад був виготовлений на заводі і встановлений з дозволу газовиків. Тому винахідник і домагається того, щоб запустили його у масове виробництво.
Чоловік розуміє, що деякі люди ставляться до його винаходів зі скепсисом, бо не вірять, що в маленькому містечку на Івано-Франківщині можна винайти прилад, який би рятував життя по цілій Україні. Не надто вірить у ці винаходи і сім’я пана Миколи. Не дуже підтримують його й газовики, кажуть, якщо прилад буде виготовлений промислово та сертифікований, то його будуть встановлювати. Однак винахідних розуміє, що для них новий прилад буде зайвою морокою, бо всі звикли працювати за налагодженою системою, а тут з’являється щось нове. Проте, як він стверджує, його винаходи підтримала городенківська церква, міська рада та районне відділення всеукраїнського об’єднання ветеранів.
У травні буде засідати постійна комісія облради з питань розвитку промисловості, будівництва, архітектури, дорожнього та житлово-комунального господарства за участю Миколи Осадчука, представників ПАТ «Івано-Франківськгаз» і ОДА щодо виготовлення пристрою, який здатний запобігти вибуху газу. Пан Микола дуже надіється на позитивне рішення комісії і сподівається, що його винахід таки виготовлятимуть на заводі та встановлюватимуть у приміщеннях задля уникнення отруєння газом та вибухів. Адже переконаний, що такий простий пристрій зможе врятувати життя багатьох людей.
Наталія КОЗАК