Орієнтуватися у просторі прибиральникам зі штучним інтелектом допомагають навігаційні прилади. Кожен сучасний робот-пилосос використовує один або декілька з них. Від типу навігації залежать зручність та вартість пристрою. Тому варто вивчити це питання перед покупкою. В інтернет-магазині Eldorado.ua є роботи пилососи з будь-яким типом навігації.
Рух на дотик та тепло
Бюджетні моделі мають запрограмовані алгоритми для пересування. Інформацію про перешкоди вони отримують завдяки інфрачервоним сенсорам і тактильним датчикам. За наближення або дотику вони «розпізнають» наявність стіни, меблів, речі та змінюють траєкторію руху. Існує декілька алгоритмів, за якими може рухатися робот-пилосос:
- вздовж стіни — вертикальна поверхня завжди залишається з одного боку;
- спіраль — прибирання починається із середини простору, що визначений сенсорами як пустий, по колу з поступовим збільшенням витків;
- рандомний маршрут — пересування відбувається випадковим чином з об’їздом або зміною алгоритму за виявлення перешкод.
Моделі з таким типом навігації підходять для невеликих приміщень з рівними поверхнями. Тоді робот-пилосос може не запам’ятовувати розташування бази. Він не повертається туди, поки не «побачить» її за допомогою інфрачервоного сенсора.
Визначення кутів
Такий робот-пилосос обладнаний гіроскопом, який контролює повороти. Він рухається за єдиним принципом — «змійка». Такий маршрут дозволяє якісно проводити прибирання на відкритому просторі без великої кількості меблів, дрібних речей на підлозі та різких перепадів висоти.
Побудова карти приміщення
Просунуті моделі вже навчені картографії. За допомогою інфрачервоних сенсорів на бампері вони аналізують приміщення. Після цього визначають точку старту та вираховують оптимальний маршрут. Це дозволяє проводити прибирання швидше та ефективніше. Отриману інформацію робот-пилосос запам’ятовує та зберігає.
Сучасніший пристрій для визначення параметрів приміщення — сенсорна камера. Під час пересування робот-пилосос вивчає не лише стіни, але й стелю, вікна, двері, а також усі перешкоди. Це дозволяє побудувати точнішу карту оселі та розробити найкращу траєкторію прибирання. Такі моделі можуть самі знаходити станцію. Однак такий тип навігації потребує гарного освітлення, інакше інформація може бути неточною.
Найсучасніший навігаційний прилад — лазерний датчик (лідар). Далекомір розташований у надбудові вгорі корпусу. Він працює за принципом сенсорної камери, але не залежить від освітлення. Лазер безпечний для людей та тварин. Девайс із лідаром вище за інші моделі, тому може не пролізти під ліжка та шафи.