Якщо ви виявите у себе ці симптоми, варто звернутися до фахівця для проходження відповідних тестів. Рання діагностика гіпотиреозу допоможе уникнути серйозних ускладнень.
Гіпотиреоз розвивається при низькому виробленні гормонів щитовидної залози. Це захворювання особливо поширене серед жінок віком від 60 років. Однак воно може з’явитися і в більш молодому віці. Все через вплив факторів, які порушують нормальну роботу щитовидної залози.
На початкових етапах хвороба може проходити абсолютно безсимптомно. Але у процесі розвитку вона зумовлює численні порушення. Важливо знати, чи є у вас гіпотиреоз, щоб якомога швидше підібрати лікування. Воно знизить шкоду, спричинену гіпотиреозом.
Які причини розвитку хвороби?
Щитовидна залоза – це невеликий орган, розташований спереду біля основи шиї. Вона виробляє гормони трийодтиронін (Т3) і тироксин (Т4). В основному ці гормони важливі для здорового обміну речовин. Вони зберігають його ритм, який, в свою чергу, дозволяє організму належним чином обробляти жири і вуглеводи. З іншого боку, ці гормони допомагають контролювати температуру тіла, серцевий ритм і вироблення білка.
Гіпотиреоз виникає, коли залоза не виробляє достатньої кількості гормонів. Або вона втрачає здатність правильно їх використовувати. Ця проблема так само може з’явитися при автоімунних захворюваннях, хірургічному втручанні в ділянці щитовидної залози, лікуванні гіпертиреозу, радіаційної терапії раку голови і шиї, вживанні деяких психотропних препаратів, нестачі йоду, хворобі гіпофіза, вагітності або післяпологовому періоді, наявності захворювань щитовидної залози в родині.
Основні симптоми
У багатьох пацієнтів важко визначити гіпотиреоз через повільний розвиток його симптомів на ранніх стадіях. Однак є кілька ознак, які покажуть, чи є у вас гіпотиреоз. Хоча вони можуть вказувати і на інші проблеми зі здоров’ям.
- Раптове збільшення ваги. Зміни через низьке вироблення гормонів щитовидної залози можуть викликати збільшення ваги. Навіть якщо людина правильно харчується і займається спортом.
- Відчуття втоми. Гіпотиреоз порушує кровообіг. Крім того, він знижує здатність організму оптимально насичувати киснем клітини і тканини. А тому його часто супроводжує постійний стан втоми.
- Високий рівень холестерину. На підвищений холестерин впливає безліч факторів. Однак не слід ігнорувати те, що ця проблема може виникнути в результаті збою у роботі щитовидної залози.
- Поганий настрій або дратівливість. Гормональні зміни через порушення щитовидної залози можуть викликати різкі коливання настрою. З’явиться схильність до стресу, депресії і дратівливості.
- Труднощі з концентрацією. Викликані хворобою зміни впливають на активність нервової системи і головного мозку. Тому пацієнтам часто буває важко концентрувати увагу.
- Суха шкіра, волосся і нігті.
- Повільний кишковий транзит. Запори можуть виникати через зменшення кількості гормонів щитовидної залози. Це відбувається тому, що вони беруть участь у роботі травного тракту.
- Біль у м’язах. Важко пов’язати м’язовий біль з проблемами щитовидної залози. Незважаючи на це, іноді цей біль з’являється через ослаблення м’язів. Що, в свою чергу, відбувається внаслідок недостатнього вироблення гормонів щитовидної залози.
- Нерегулярні менструації. Порушення гормональних функцій щитовидної залози може впливати на неконтрольовані менструації у жінок. Це може проявлятися у вигляді тривалих або занадто рясних кровотеч.
- Чутливість до холоду. У пацієнтів з гіпотиреозом проблеми з кровообігом підвищують чутливість до холоду. Або вони стикаються з онімінням у кінцівках.