Мешканці ОСББ «Січове 15» потерпають від сусідства із 50-річним жителем квартири №89, що на п’ятому поверсі будинку. Чоловік роками зносить у помешкання лахміття та непотріб, капостить у під’їзді та погрожує сусідам. Ні місцева влада, ні правоохоронні органи, ні соціальні служби не можуть нічим зарадити сусідам цього нехлюя та грубіяна, а мешканці – благають про допомогу.
Ложка дьогтю в бочці меду
Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Січове 15» у Калуші створили ще у 2016 році. Це було перше в місті ОСББ у будинку старої забудови. Голова ОСББ Ярослав Косар розповідає, що для створення ОСББ було дві причини. «Найперше, люди були незадоволені якістю послуг, які надавало ЖЕО, і врешті-решт терпець урвався. А друга причина полягає у тому, що у березні 2016 року депутати Калуської міської ради на сесії прийняли програму стимулювання створення та підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), і ми могли претендувати на кошти із міського бюджету на проведення капітальних ремонтів», – каже голова.
На гроші, які були виділенні за програмою стимулювання створення та підтримки ОСББ, вдалося насамперед зробити відмостку навколо будинку. Тепер стічні води вже не затоплюють підвал. Також замінили старі мережі – холодного водопостачання, теплопостачання та електромережі – на нові, оновили дашки над димовентиляційними каналами. «Бачите, ось ці решітки на вікнах у підвал, яких, до речі, немає у багатьох будинках? Їх також встановили. Щоб убезпечити себе від злодіїв», – каже пан Ярослав.
У ОСББ «Січове 15» найвища квартплата у Калуші серед будинків старої забудови, яка складає 3,5 грн. за 1 квадратний метр, і водночас найвищий рівень оплати за житлово-комунальні послуги – 98,7%. Не платить за послуги тільки мешканець шостого під’їзду, квартири №89 – 50-річний Віктор Чумак. Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків звернулось навіть до Калуського міськрайонного суду із проханням стягнути із Чумака борг – 3600 грн. Справу у суді ОСББ виграло, проте виконавча служба і досі не стягнула борг. «Така собі ложка дьогтю у бочці меду», – каже Ярослав Косар.
Але на цьому проблеми мешканців під’їзду №6 не закінчуються. Виявляється, вони роками страждають від сусідства із Чумаком і благають всіх про допомогу.
«Не маємо права на захист»
Квартиру Віктора Чумака на п’ятому поверсі під’їзду №6 видає купа лахміття та непотребу, якими завалені до стелі вікна. Сусіди розповідають, що зносить він все собі у помешкання вже кілька років. Коли увійти в охайно прибраний під’їзд, сумнозвісну квартиру легко знайти за смородом.
Пані Наталя, яка живе поряд у сусідній квартирі, розповідала, що Чумак мешкає сам: його батьки померли, а старший брат зараз живе у Росії. Опікунів у нього немає.
«У під’їзді 5 років тому зробили ремонт, тому стараємось підтримувати чистоту, – розповідає пані Наталя. – Двері до своєї квартири Віктор пофарбував у синій колір. Нею же він розписав і стіни та металопластикові вікна. На стіні була ще велика пляма його крові, яку він зробив шприцом. Якось він зі злості розбив вікно у під’їзді. Мені – пошкодив вхідні двері. А на Новий рік, пригадую, на кабелі, що веде до щитка, розвішав гірлянди, а потім їх підпалив. Добре, що сам швидко загасив вогонь».
19 червня у квартирі Чумака близько 22.00 трапилась пожежа. На неї вказують зараз у під’їзді обгорілі стіні та пошкодженні двері господаря. Першими помітили пожежу люди, які вигулювали неподалік собак. Вони ж і розповіли, що бачили у вікні, як горіли три свічки, які, припускає пані Наталя, можливо, впали і спричинили пожежу. Одразу викликали пожежників. «Я нічого не підозрювала, лише почула, як Віктор вискочив із квартири у під’їзд і заволав диким криком: «Вбивають!» Потім, я виглянула на балкон, а там – полум’я», – говорить вона.
«Вам пощастило, що зараз біля квартири Віктора тхне горілим. Раніше тут так смерділо, що передати вам не можу. Та сюди, особливо влітку, просто неможливо було зайти. Ми із сусідами припускали, що може трапитися пожежа. По-моєму, Віктор рік чи два тому приніс зі шкільного подвір’я, що поряд, копичку сіна. Сказав, що буде на ній спати. Ми побачили це і одразу викликали поліцію. Проте правоохоронці навіть не склали акт, навіть не змусили його винести сіно. Чумак курить у хаті, ми це знаємо, і він міг ще тоді підпалити ту копичку, а постраждали б ми», – розповідає жінка.
Пані Наталя каже, що скрізь, куди мешканці зверталися за допомогою, чули у відповідь: «Ми нічого не можемо зробити». Справа в тому, що у Чумака – проблеми із психічним здоров’ям. Він має навіть групу інвалідності. І зайти в його помешкання чи то лікар, чи то правоохоронець може тільки з його дозволу, та й змусити його ніхто ні до чого не має права.
«Складається враження, що ми не маємо права на захист. Мусимо терпіти. Я не знаю, як далі бути», – додає пані Наталя.
«Сказав, що заріже доньку»
Леся Тарнавська – сусідка Віктора Чумака поверхом нижче. Говорить, що сусід пошкодив вічко в її дверях, вкрав килимок. Раніше – періодично підтоплював. «Бувало, міг просто кинути на землю шланг, з якого текла вода, і кудись побігти. Я у деяких кімнатах я зробила ремонт, а в одній – навіть не буду, бо марно. У Віктора в одній із кімнат немає вікна, а коли дощ чи сніг, то підтоплює всіх, навіть сусідів на першому поверсі. Не знаю, що далі робити», – розповідала жінка.
Пані Леся кілька разів зверталася у поліцію, бо Чумак неодноразово погрожував її старшій доньці, що за сказане «Добрий день!» – заріже. Старенькій мамі пані Лесі погрожував, що заріже собаку. «У поліції сказали, що, окрім бесіди, з Віктором нічого не можуть зробити. А що мені далі робити? Не знаю. Нерви не витримують…» – скаржиться вона.
У помешканнях деяких сусідів Віктора через гору непотребу у його квартирі завелися таргани.
«Капості наш сусід робить тоді, коли або всі сплять, або ніхто не бачить. Голова ОСББ Ярослав Косар з усіх сил намагається підтримувати порядок. Часто йому доводиться замальовувати написи по стінах. Але це не вихід. На жаль, закон не на нашій стороні…» – додає Леся Тарнавська.
Самого ж Віктора Чумака вдома не було. Його вдалося побачити здалеку із кількома величезними сумками, які він ніс на плечах. Чоловіки, що сиділи на лавці біля під’їзду, зітхнувши, сказали, що, мабуть, знову принесе додому купу непотребу.
«А віз і нині там…»
Дісталось від Віктора Чумака і голові ОСББ: Чумак неодноразово йому погрожував. «У переддень Нового року він напхав сірників у колодку від господарського приміщення при вході у під’їзд, де ми тримаємо господарський інвентар, щоб ми не могли зайти у підвал. Коли ж я зробив йому зауваження, копнув мене у коліно так, що воно розпухло і довелося звертатися до лікаря», – говорить пан Ярослав.
Голова ОСББ звертався з листами до міського голови Калуша Ігоря Матвійчука, в поліцію, до депутата міськради Юрія Тимківа, до соціальних служб, спілкувався із лікарем-наркологом. «Але віз і нині там. Немає зрушень…» – зауважує він.
За борги Чумаку нещодавно відключили газ, восени – світло, а ще раніше – воду і тепло. Сумарно його борги, за підрахунками голови ОСББ, становлять близько тридцяти тисяч гривень.
Наступного дня після пожежі, що трапилась 19 червня, до квартири Чумака хотіли увійти газовики, щоб обстежити стан газових мереж, але господар забарикадувався і їх не впустив. «Вони звернулись до мене, щоб я посприяв їм, але Чумак не пустив мене також, а натомість подзвонив у поліцію і повідомив, що я погрожую йому. Правоохоронці приїхали через кілька хвилин, я ж був змушений давати свідчення. Поліцейські зауважили, що я маю бути для всіх прикладом, а тут вийшло навпаки – погрожую людям», – розповідає пан Ярослав.
Того дня газовикам так і не вдалося потрапити до помешкання Чумака. Через його витівку залишилось без газопостачання п’ять квартир майже на добу.
«Газовики почали вимагати, щоб ми вели переговори. Чумак якось послухав одного із сусідів, Володимира Гуменіва, за що йому щира дяка. Як він його вмовив, не знаю, але Володимир прийшов до мене і сказав: викликайте аварійну службу, Чумак буде сидіти вдома. Приїхали газовики, які перевірили мережу, замінили частину труби та поставили йому безкоштовний газовий лічильник. І відключили газ», – розповідає голова ОСББ.
Незважаючи на всі прикрощі такого співжиття, деякі сусіди намагаються допомогти Чумаку. Голова ОСББ каже, що на третьому поверсі живе Наталя Путько, глибоко віруюча християнка, у якої сини – священники. Вона прилаштувала Віктора до церкви. Там його годують і дають одяг. Зрештою, й самі сусіди допомагають чоловікові харчами та грішми. «Дають йому 10-20 гривень. Але він не цінує цього і не поважає своїх сусідів. Раніше я відремонтував йому двері, замінив вікно. Лагодив розетки та вимикачі, які повиривали зі стін його знайомі. Але – ніякої вдячності», – додає пан Ярослав.
А що ж далі?
Міський голова Калуша Ігор Матвійчук каже, що знає про проблему мешканців ОСББ «Січове 15». Вихід із ситуації – звернення до суду. «Встановити, чи поведінка людини є асоціальною, я не можу», – сказав він.
Марія ГРИЦКІВ